Uždaryti

Apsilankymas Brolių menėje

Jūs esate čia: Namai » Rask pirtį » Apsilankymai pirtyse » Lietuviškos pirtys » Apsilankymas Brolių menėje

Brolių menės pirtyje Pirties meistriškumo klubas rinkosi 2016 m. vasario 23 d. susitikimo su astrologu Nagliu Šulija proga) ir 2017 m. sausio 25 d.  - pasiklausyti prof. Liberto Klimkos, pristačiusio lietuviškos pirties papročius.

Abu kartus atlikome ir pirties mikroklimato testus savirašiais prietaisais. Toliau pateikiame abiejų apsilankymų analizę - aprašymą.

Pirties Brolių menė garinė. Pirtis.lt - geros Lietuvos pirtys.
Pirties Brolių menė garinė.

Garinė

Brolių menės pirties garinė pasitinka svečius iškūrenta, tačiau jos pradinė temperatūra labai priklauso nuo to, kada paskutinį kartą ji būna kūrenta. Jei prieš kelias dienas - tai garinė gali būti santykinai „šalta“.

„Šviežias“ kūrenimas

Apsilankius garinė buvo nekūrenta maždaug savaitę. 2016 02 23 dieną  „lazerinis“ termometras parodė tokius duomenis:

  • garinės lubos 36°C
  • garinės plytų grindys 38°C
  • plautas 100 cm aukštyje 35°C
  • garinės siena ties nugara (50 cm virš plauto) 36°C
  • krosnies paviršius 100 cm aukštyje (po durelėmis) 115°C
  • garo durelės (plieninės) 200°C
  • viršutiniai akmenys 400-450°C

Akivaizdu, kad tokios temperatūros garinė suprakaitavusio žmogaus sušildyti negalėtų (skaitykite Garinės mikroklimatas). Aišku, kad garinę tokiu atveju teks šildyti pilant garą į krosnį. Tą ir padarėme. Į garinę suėjo 14 žmonių ir susėdo po 7 abiejose krosnies pusėse ant gana aukštų ir masyvių plautų. Garas buvo pilamas 1 l talpos specialiu kaušu, garantuojančiu lėtą vandens pylimą. Teko supilti apie 5 kaušus, kol sėdintys pajuto pirmuosius gero garo požymius. Tai nėra nuostabu, nes garinė yra labai didelė (nematavau, bet panašu kad 4,5x4,5x2,5 m. 

Viso vakaro metu buvo padaryti 4 pagrindiniai užėjimai: pirmas pasišildymas, grupinis išsivanojimas, prelegento vanojimas su paklode, kurį mums parodė Birutė ir Dalia. Bei dar vienas „laisvas“ užėjimas, kurio metu Pirties meistriškumo klubo nariai pasidžiaugė geru garu. Kadangi jau buvo vėlyvas metas - tuo ir apsiribojome. Krosnis taip pat jau šnypštė lėtai ir buvo akivaizdu, kad garas ateina jau lėtai ir yra „šlapias“.

Po išsimaudymo tapo aišku, kad Brolių menės garinė yra inertiška dėl savo dydžio ir reikia pasistengti kol suformuoji garo pagalvę. Tačiau sykį suformuota ji išlieka gana ilgai ir jos iš esmės pakanka išsivanojimui. Jei vanojimas yra pilnas, tai dar porą kartų reikia pridėti po 2 kaušus vandens. Tokiu būdu vienam užėjimui yra išnaudojama 8-10 l vandens.

Matuojant garinės garą specialia įranga buvo nustatyta, kad pagrindinė garinės temperatūra yra 50-55°C, tuo tarpu santykinė drėgmė svyruoja nuo 40% (situacija po garinės vėdinimo) iki 95% (po pusės kibiro vandens į krosnį). Vanojimo pabaigoje nusistovi maždaug 52°C temperatūros ir 70% santykinės drėgmės režimas.

Susipažinusiam su garinės mikroklimato temą žmogui iš karto aišku, kad šios garinės krosnis po intensyvaus garo užpylimo kuria iki 50°C rasos taško garą, kuris gali būti apibūdinamas kaip „labai karštas“. Jei pirtyje tuo metu vanojasi grupė žmonių šis garo režimas išsilaiko maždaug 2-3 min. Po 3 min rasos tašo temperatūra krenta iki 42-45°C (normalus garas) ir norintys aštresnių pojūčių jau prašo daugiau.

Temperatūros ir drėgmės grafikas

Testuojant pirtį buvo panaudotas specialus įrašantis psichrometras, kuris buvo pakabintas garinės kampe, per 25 cm nuo sienos ir 60 cm aukštyje virš plauto - tai yra maždaug sėdinčio žmogaus galvos aukštyje.

Pirties „Brolių menė“ mikroklimato testas
Pirties „Brolių menė“ mikroklimato testas

„Pakartotinis“ kūrenimas

Visai kitas vaizdas antro apsilankymo, 2017 01 22 metu. Garinė buvo kūrenta ir 21 dieną, tad pirties sienos ir masyvūs (galbūt ąžuoliniai) plautai jau buvo įšilę ir garinė pasitiko mus gerokai labiau įkaitusi.

Šis puslapis turi papildomos informacijos, kuri matoma prisijungusiems naudotojams.

Stabili palunbėje tvyrančios garo pagalvės temperatūra buvo svyravo nuo 60 iki 65°C - priklausomai nuo garinės vėdinimo. Tačiau gulinčio ant plautų žmogaus lygyje ji buvo žemesnė - 45-50°C. Užpylus garo vanojimo įkarštyje rasos tašo temperatūra plauto aukštyje buvo 40-42°C, o palubėje, garo pagalvėje 40-50°C.

Šie duomenys leidžia daryti išvadą, kad Brolių menės garinėje pavyksta suformuoti nuosaikaus, vidutinio intensyvumo vanojimui puikiai tinkamą garo atmosferą.

Labai svarbi sąlyga - kad pirtis jau būtų kūrenta prieš dieną, nes dėl labai masyvios krosnies ir masyvių plautų garinė šyla labai lėtai.

Vanojimosi metu garą tenka pilti maždaug 4 kartus kas 2-3 minutes, sunaudojan tam beveik kibirą vandens vienam užėjimui.

Poilsio salė

Poilsio salė yra gana neblogai išplanuota - su dideliais panoraminiais langais. Kas pro juo matosi mums įvertinti buvo nelengva, nes susirinkome vėlyvą vasario vakarą, kai jau buvo senokai sutemę.

Salės temperatūra buvo 22°C - neblogai, tačiau vėliau pasirodė, kad naudojantis pirtimi vis tik konkdensacija ant didelių langų yra ir gana gausi. Tad negalime pasakyti, kad salėje buvo sausa - greičiau buvo drėgna.

Salė neturi papildomų šildymo prietaisų išskyrus šildomas grindis. Garinės durys yra aukštos ir atsiveria tiesiai į salę. Jos yra matomos daliai sėdinčių už stalo - tai šiek tiek sumažina privatumo lygį.

Šeimininkai pasistengė išsiurbti dalį garo išeinančio iš garinės pro jos stiklines duris įjungdami priverstinę ventiliaciją, kuri gana garsiai užia ir gerokai trukdo susikaupti. Šios ventiliacijos aiškiai matomi skardiniai kanalai šiek tiek disonuoja su salės mediniu interjeru. Panašu, kad statant pirtį apie ventiliaciją pagalvota nebuvo ir ji yra pridėta jau vėliau.

Išvados

Brolių menės pirtis yra tinkama garo gurmanų ir pirties mylėtojų susitikimams. Garinė geriausiai išnaudojama, jei joje yra nuo 6 iki 10 žmonių. Vienu metu vanoti galima 4 asmenis, jei jie sutinka gulėti arti vienas kito. Maudantis garą piltį turi patyręs ir tam atsidavęs žmogus, nes tai užima daug laiko.

Taip pat skaitykite

Pirties vakaras Esperanzoje

Pirties vakaras Esperanzoje

Pirties meistriškumo klubo nariai išbandė elitinę Esperanzos pirtį ir išbandė ją praktiškai. Pateikiame vertinimo komentarus bei… Toliau

Apsilankymas Vabalynėje

Apsilankymas Vabalynėje

Trečią 2016 m. Kalėdų dieną lankėme Vabalynės dūminę. Didelė pirtis, kurioje stūkso galinga pirties krosnis. Šią pirtį į savo… Toliau

Baluošo pirties vertinimas

Baluošo pirties vertinimas

Pirties meistriškumo klubo studentai atliko pirties vertinimo praktiką Baluošo pirtyje. Buvo vertinama net 10 pirties aspektų.… Toliau

Loyly pirtis Helsinkyje

Loyly pirtis Helsinkyje

Pati naujausia Helsinkio pirtis atvėrė naują pirčių dizaino puslapį. Dūminė ir tradinicinė pirtys miesto krantinėje Toliau

Pirties garas

Pirties garas

Gero garo buvimas skiria gurmanišką garinę pirtį nuo sauso oro „džiovyklos“, žmonių vadinamos „sauna“. Įdomu, kad suomiai lygiai… Toliau

Iškūrenimas

Paprastai pirtis kūrenama malkomis. Jos turi būti tik sausos ir sveikos. Jokiu būdu negalima naudoti įvairių atliekų, ypač tai… Toliau

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“