Uždaryti

Odos valymas

Jūs esate čia: Namai » Namų SPA » Odos valymas

Pirtyje veikiama drėgmės ir šilumos oda atmirksta ir galima lengvai pašalinti viršutinį negyvų ląstelių sluoksnį, o drauge su juo – ir susikaupusius nešvarumus. Nušveista oda tampa lygi, glotni, poros atsiveria – dabar ji pasiruošusi priimti maitinančias priemones, kaukes. Sausą ir ploną odą šveisti reikėtų atsargiai, naudojant švelnesnes priemones, o riebiai, spuoguotai, užterštai odai šveitimas tiesiog būtinas – tai padeda paikyti jos švarą, riebalų pusiausvyrą. Visgi piknaudžiauti šia priemone nereikėtų. Per dažnai ir per stipriai šveisdami odą rizikuojame ją sudirginti, išbalansuoti jos natūralius pusiausvyros mechanizmus. Švelnaus odos šveitimo daugeliui (nepamirškit – mūsų oda skirtinga) pakaktų kartą per savaitę, o gilaus – kartą per dvi savaites ar net mėnesį.

Kada geriausia šveisti odą?

Paprasčiausias atsakymas – tada, kai ji tam pasiruošusi, pakankamai sušilusi ir atmirkusi. Tai nesunku patikrinti tiesiog perbraukus pirštais per petį ar šoną. Pagaliau ir mūsų kūnas pats duoda signalą, kad metas jį nušveisti – pabuvus pirtyje natūraliai kyla noras kasytis, trintis. Štai tada ir metas. Paprastai tas metas būna trečio, ketvirto ar net penkto užėjimo metu. Bet tikrai ne pirmojo ir ne antrojo. Tačiau nukelti odos šveitimą į pačią pirties procedūrų pabaigą taip pat būtų klaida. Logiška seka tokia: odą iš pradžių šildome, skatiname prakaitavimą, tada valome, šveičiame, o po to – maitiname. Taigi jokiu būdu nereikėtų pirma tepti kaukės, o po to – šveisti. Nebent naudotume priemonę, derinančią abu šiuos elementus, valymą ir maitinimą. Tačiau apie tai jau atskira kalba. Dar vienas ginčų objektas – kada geriau odą šveisti, prieš vanojimą ar po. Kadangi tiek viena, tiek kita nuomonė turi savų pliusų ir savų minusų, matyt, geriausia šį klausimą palikti kiekvieno asmeninei nuožiūrai. Nei taip, nei kitaip, nebus klaida. Darykite taip, kaip jums atrodo malonu ir logiška.

Druska: šveitiklis ar ne?

Druska – viena dažniausiai pirtyje naudojamų priemonių. Daugelis kaip tik druską laiko pagrindiniu odos šveitikliu. Ir dažniausiai – klaidingai. Esmė ne pati druska (ji gali ir šveisti), bet tai, kaip ir kada ji paprastai naudojama. Dažniausiai druska trinamės pirties pradžioje, antrojo užėjimo metu. Kaip jau minėta anksčiau, odai reikia pakankamai laiko, kad negyvos ląstelės atmirktų. Pirties pradžioje oda dar nėra pasiruošusi šveitimui. Be abejo, šiokį tokį valantį poveikį turės ir tokia procedūra (ypač jei į druską pridėsite kokių nors papildomų valančių komponentų, pvz., beržų ekstrakto ar rūgščių uogų), tačiau vadinti tradicinę druskos procedūrą odos valymu visgi klaida. Kita vertus, druska gali būti šveičiančių valančių mišinių komponentas – tačiau tada, kai tie mišiniai naudojami jau gerai atmirkusiai odai šveisti.

Odos valymo priemonės ir metodai

Jei druska – ne šveitiklis, kas tuomet šveitiklis? Kokiomis priemonėmis gali būti valoma oda pirtyje? Be abejo, pirmas dalykas, kas ateina į galvą – visos grūdėtos, mechaniškai šveičiančios priemonės. Bene populiariausia iš jų – kavos tirščiai. Paprasta, pigu (tinka ir tirščiai iš kavos aparato), veiksminga, nors... ne visiems patinka kavos kvapas pirtyje, jautresniems žmonėms gali jaustis, kad kavoje esama kofeino, todėl po pirties sunku užmigti ir pan. Kiek rečiau naudojamos priemonės – rupaus malimo kukurūzų miltai, maltos gilės, kaštonai ir net... upės smėlis! Fantazijai ribų nėra. Dar vienas, grynai „pirtinis“ odos šveitimo būdas – tiesiog nutrinti išmirkusią odą minkšta ir švelnia vanta. Idealiai tam tinka beržas. Beržinė vanta minkšta, švelni, kvapni, o jo lapai turi natūralių saponinų, kurie taip pat valo ir švarina odą. Dėl šios priežasties beržo lapų ekstraktas neretai pats savaime naudojamas kaip natūrali odos valymo priemonė, muilo pakaitalas. Ypač veiksminga ir maloni „lietuviško hamamo procedūra“, kurioje naudojamos šiurkščios lininės pirštinės, karštas vanduo ir beržų ekstraktas. Be abejo, reikia ir truputėlio žinių, įgūdžių. Odos šveitimo judesiai kitokie nei įprasto masažo – aktyvesni, energingesni, labiau paviršiniai nei einantys gilyn. Mechanines priemones, šveitimą, trynimą verta derinti su specialiai parinktomis valančiomis priemonėmis. Jų yra daug. Valantį poveikį turi visi rūgštūs vaisiai bei daržovės, jau minėtas beržų ekstraktas, molis, medus ir kt. Žinant pagrindinius principus, odos valymo priemonę nesunku susikurti pačiam. Arba patobulinti jau esamus receptus. Tačiau kol kas galite pabandyti tai, ką sugalvojo kiti...

Receptai

Kukurūzai su medumi

Rupiai malti kukurūzų miltai sudrėkinami vandeniu. Pridedama šiek tiek medaus, išmaišoma.

„Laukinis šveitiklis“

Ypač tiks indėniškoje pirtyje ar jei nieko po ranka neturite. Reikės gero molio (ypač tiktų kosmetinis molis ar gasulo molis, tačiau jei jo nėra, tiks ir paprastas). Molis praskiedžiamas vandeniu iki grietinės konsistencijos, pridedama švaraus upės ar ežero smėlio.

Atsakymai į klausimus

2016-02-09, 14:07:39

Paveikta citrusu šnypščianti soda, tai efektinga atrakcija ar efektyvi priemonė odai?

Aridas Pabedinskas
2016-02-24, 15:51:54

Akivaizdu, kad Jūsų klausimas atsirado susidomėjus alternatyviomis kūno priežiūros priemonėmis. Asmeniškai aš Jūsų pasirinktą sodos - citrinos derinį pavadinčiau greičiau "efektinga atrakcija" nei efektyvia priemone odai. Rūgštis agresyvi priemonė ir jos poveikis odai gali būti nensupėjamas - juk kiekvieno žmogaus oda yra labai individuali :) ir skirtingo jautrumo. Vandens ir sodos tirpalas gali būti naudojamas storesnės kūno odos valymui, siekiant suminkštinti, bet aš nerizikuočiau jos naudoti jautriesnių odos vietų pvz. krūtinės, veido odos valymui, šveitimui.

Bet kuriuo atveju naudojant naują, nebandytą priemonę, kurią rekomendavo draugai ar pažįstami, išbandykite labai atsargiai ir pradėkite nuo silpnesnės koncentracijos.

Birutė Masiliauskienė
2016-02-24, 15:51:54

Procedūra, manyčiau, visgi labiau efektinga nei efektyvi. Jautresniems žmonėms gali net šiek tiek sudirginti odą, reakcijos metu išsiskiria šiluma ir pasklinda plastiką primenantis kvapas. Kokios konkrečiai medžiagos išsiskiria šios procedūros metu, geriau atsakytų chemikai, nes citrusuose yra bent kelios medžiagos, galinčios sureaguoti su soda. Pasižaidimui kartais gal ir galima tai daryti, bet geresnis efektas bus šias priemones naudojant atskirai. 

Žymos: oda, šveitimas.

Komentarai

Straipsnis turi 3 komentarus

Rimas Kavaliauskas

2012-09-14, 13:32:27

Mane nuo pačių pirmų dienų pirtyje domino klausimas „ką pirma darome - odos valymą ar vanojimą“? Visada maniau, kad vanojimas eina pirma. Tačiau dabar pastebiu, kad tiems, kas pirtyje greitai atsipalaiduoja ir pradeda prakaituoti galimas ir šio procedūrų sukeitimas vietomis,tai yra pirma odą šveičiame ie valome, o po to tiktai vanojamės. Panašiai elgtis rekomenduoja garsus maskvėnas Volkovas.

Birutė Masiliauskienė

2013-01-09, 15:19:01

Problema labai praktinė. Tam, kad odą būtų galima normaliai šveisti, jai reikia atmirkti. O tam reikia laiko. Jei šveitimas prieš vanojimą, kyla klausimas, o ką gi veikti iki tol? Kitas dalykas, kad jei jau oda rimčiau nušveičiama, ją norisi ir pamaitinti. Jei šveitimas prieš vanojimą, greičiausiai po vanojimo dar reikėtų maitinančios kūno kaukės. Taigi bijau, kad procesas gali baisiai išsitęsti. Būtų maždaug taip: 1 užėjimas - apšilimas, 2 - prausimasis, paviršinio odos sluoksnio valymas (pvz., su kaštonais), 3 - lengvas vanojimas su daug garo (abejoju, kad po antro užėjimo odą jau galėtume šveisti), 4 - šveitimas, 5 - vanojimas, 6 - maitinimas. Išeina daugokai... Kitas dalykas, apie kurį gal nelabai ir susimąstom, tai ir pats vanojimas gali turėti šiek tiek "šveičiamąjį pobūdį". Kažin ar ne efektyviausias dalykas būtų iškart po vanojimo kūną nutrinti minkšta beržine vanta? Be jokių didelių abrakadabrų. Tada lengva kūno kaukytė - ir arbatos gert... :)

Aridas Pabedinskas

2013-12-23, 20:01:38

žinot yra toks paprastas dalykas, kai pirtininkas dirba už atlygį ir klientas pageidauja gauti kuo daugiau :). Nežinau, kas sugalvojo tokį besaikį druskos naudojimą pirtyje, bet aš paskutiniu metu jau kovoju su šiuo reiškiniu. Tie kas lankosi mano pirtyje nuolatos, druską naudoja du kartus per mėnesį. Vietoj druskos duodu beržines ir kanapių vantas, jos puikiai tinka odos šveitimui. Kiekvienas trinasi kūną tiek kiek jam malonu. Ir vanojimas tampa tarsi šio "kasymosi" tęsinys, kai maloniai išjudinamas kūnas. Be to daugeliui patinka, kai vanojant atliekamas tas pats šveitimas su vantomis, tam naudoju atskirą komplektą vantų, nes jas drėkinu karštam vandenyje, į kurį pilu žolelių nuoviro. Gauname puikų derinį kvapų ir kontaktą su oda... Paįvairinimui, moteriškoje pirtyje, naudoju didelius apelsinus, kurių sultis paskleidžiu ant odos, o po to intensyviai masažuoju žieve... Ir vėl turime puikius kvapus, pilingą ir masažą... Tai naudoju dirbant su nuolatinėmis klientėmis, kad pasiūlyti įvairovės :)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“