Uždaryti

Pirties poveikis

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirties poveikis

Keliais žodžiais nusakyti, koks yra pirties poveikis, praktiškai neįmanoma, kadangi ir pati pirtis pirčiai nelygi, ir ateinama į ją su skirtingais norais, tikslais, ir pagaliau kiekvienas žmogus yra vis kitoks. Tačiau visgi pagrindinis ir esminis poveikis – po geros pirties jaučiamės lengvesni, švaresni, o kai kas pasakytų – ir tiesiog geresni. Pirtyje vykstantys procesai (o pagrindiniai – kaitinimasis ir atsivėsinimas) veikia visas mūsų organizmo sistemas. Lengviausiai pastebimas ir akivaizdžiausias dalykas – poveikis kūnui, kai veikiami šilumos, imame gausiai prakaituoti. Drauge su prakaitu iš organizmo pasišalina toksinai, kenksmingos medžiagos. Pamažu ir taisyklingai šildant ir vėsinant kūną, pasiekiami vis gilesni odos, raumenų sluoksniai. Todėl jausmas, kad po pirties esate lengvesni, yra visiškai teisingas (net jei svarstyklės rodytų tą patį skaičių) – drauge su prakaitu pasišalino daug organizmą nuodijančio balasto. Pamėgę pirtį, žmonės pastebi, jog oda pasidaro lygesnė, švaresnė ir skaistesnė, organizmas užsigrūdina ir tampa atsparesnis ligoms.

Veikiant karščiui, visiškai pasikeičia įprasta kraujotaka: kraujas plūsteli į odą, taip ją vėsindamas, o vidaus organai tam tikra prasme pailsi (kaip tik todėl pirtyje reikėtų vengti sunkiai virškinamo maisto). Kontrastinės procedūros – gera treniruotė, stiprinanti širdies ir kraujagyslių sistemą. Tik, kaip ir visur, verta prisiminti principą, jog kas per daug, tas nesveika. Ir, žinoma, nevartoti kavos, alkoholio – tokio krūvio gali būti per daug! Vanojimas vantomis – puikiausias masažas, derinantis mechaninį, terminį, aromaterapinį poveikį, ypač veiksmingas tiek po sunkių fizinių krūvių, tiek kai tiesiog skauda, maudžia sąnarius, nugarą, raumenis, tiek kaip anticeliulitinė procedūra...

Sąrašą galima būtų tęsti ilgai. Tačiau daugeliu atvejų pirties poveikis yra ne tik fizinis (o gal net labiau ne fizinis), bet psichologinis, atpalaiduojantis. Čia žmonės tikrąja to žodžio prasme nusimeta viską, su kuo atėjo. „Pirtyje visi lygūs“, skelbia vienas iš pirties principų. Jei pirminė pirties paskirtis ir funkcija buvo tiesiog sušilti, nusprausti, pamasažuoti po sunkių darbų maudžiančius raumenis (t.y. fizinis poveikis), tai dabar daugeliui žmonių ji yra antistresinė, atpalaiduojanti procedūra. Neretai galite pastebėti, kaip pradžioje triukšminga kompanija vis labiau rimsta, kalbų darosi vis mažiau... Tai vienas iš požymių, jog pirtis pavyko. Žmonės paprasčiausiai atsipalaidavo. O tai savo ruožtu irgi daro teigiamą poveikį ne tik mūsų nuotaikai ir darbingumui, leidžia kokybiškai pailsėti, bet ir gali padėti išvengti ar atsikratyti įvairių nervinės kilmės negalavimų (pvz., galvos skausmų, virškinimo bei miego sutrikimų ir pan.). Juk, kaip sakoma, visos ligos nuo nervų...

Eidami dar giliau, galėtume kalbėti ir apie dar subtilesnį, energetinį pirties poveikį, kuriam sustiprinti naudojamos skirtingų augalų vantos, specialūs ritualai ir t.t. Pirtį kaip energetiškai valančią procedūrą bioenergetikai rekomenduoja visiems, kieno darbas susijęs su žmonėmis, bendravimu, komunikacija ir pan.

Karščio poveikis žmogaus organizmui taip pat yra aprašomas mokymo temoje Kūno reakcijos į šilumą.

Atsakymai į klausimus

2017-03-20, 19:17:43

Tėtis serga lėtiniu bronchitu ir net naudoja deguonį. Skaičiau, kad pirtis gali truputį padėti situacijoje su plaučiu sutrikimais. Ar turi būti tam tikri akmenys, o gal kažkokios medžiagos? Ar tiesiog įprasta pirtis su įprastais akmenimis gali padėti ?

Rimas Kavaliauskas
2017-03-25, 12:18:11

Situacija nėra visiškai aiški. Iš vienos pusės - pirties šiluma (jei saikinga) padeda atsipalaiduoti bronchams ir kvėpuoti darosi lengviau. (Plačiau apie plaučius). Iš kitos - pirtyje deguonies koncentracija visada mažesnė nei normaliomis sąlygomis.

Pirmas (atpalaidavimo) efektas ženkliai padeda astma sergantiems. Tačiau yra sąlygų. Svarbiausia - pirtis turi būti biorezonansinė. Žmogus turi jausti malonią šilumą ir šilti pamažu. Pirtis turėtų būti maloni net mažam vaikui  - ne karštesnė. Akmenys ir pirties tipas - ne tiek svarbu. Nors geriausią rezultatą gausite pirtyje su periodinio kūrenimo krosnimi.

Jei pirtis „normali“, t.y. su „geležine kroenele“, tai savarankiškai ją parengti bus gerokai kebliau. Rekomeduojame išklausyti Pirties meistriškumo kursų temą Nuolatinės krosnelės valdymas. Tokią pirtį turėtų mokėti kiekvienas mūsų kursus baigęs pirtininkas - profesionalas.

Yra ir kita problema. Pirtis tiesiogiai negydo susirgimų, ypač lėtinių. Ji greičiau pažadina organizmo sveikimo resursus, paskatina teigiamus medžiagų apykaitos ir detoksikacijos procesus. Jūsų tėtis per visą savo ligos istoriją garantuotai „prisivalgė“ tradicinių vaistų, kurių likučiai iki šiol glūdi organizmo riebaliniuose audiniuose. Švelni pirtis ir prakaitavimas tikrai padės juos valyti, bet reikės ir laiko ir kantrybės. Lėtinių ligų atvejais nebūna staigių pagerėjimų ir situacija gerėja labai pamažu. Tai gali trukti ir metus ir daugiau. 

Būtų gerai, kad ir pats sveikstantysis gerai suprastų pirties niuansus, juos pajustų ir būtų motyvuotas siekti rezultato. O svarbiausia - kad iš pat pradžių gautų realų pirties vaizdą, o ne dažnai pasitaičiančią „pirties agitaciją“, žadančia stebuklingus išgijimus.

Dar keli patarimai segantiems lėtiniu bronchitu

  1. Naudoti EA mišinį „Kvėpavimui palengvinti“. Užteks įlašinti kelis lašus šio mišinio į vandenį ir naudoti pirtyje.
  2. Naudoti geras beržo vantas. Būtent beržo. Dažniau kvėpuoti per kvapnią vantą.
  3. Pities metu (ir po jos) gerti vandenį su įlašintu „Toksinus valančio“ EA mišinio 1-2 lašais (dieliam buteliui vandens)
2016-12-17, 21:48:50

Visi žino, kad būnant saulės vonioje pasigamina vitaminas D. O ar infraraudonųjų spindulių pirtyje taip pat gali pasigaminti vitaminas D ar ne?

Birutė Masiliauskienė
2017-01-08, 11:40:39

Vitaminas D gaminasi odą veikiant ultravioletiniams spinduliams. Infraraudonųjų spindulių pirtyje tikimybė pasigaminti vitamino D yra panašiai tokia pati kaip grilyje ar orkaitėje. T.y. praktiškai nulinė. Tad geriau jau tada nueikit į soliariumą arba išsikepkit kiaušinienės. :)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“