Uždaryti

Grabnyčios

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Pirties kalendorius » Grabnyčios

Vasario 2 d. – Grabnyčios. Po pusiaužiemio (sausio 25 d.) saulė jau visai juntamai ima krypti pavasariop. Sakoma, jog per Grabnyčias gaidys jau gali atsigerti iš po lašais.

Tą dieną katalikai mini Kristaus Paaukojimo šventę, bažnyčiose šventinamos žvakės, kurias būdavo įprasta uždegti prie mirštančiojo ar perkūnijos metu, kad apsaugotų namus nuo žaibo kirčio. Būtent su Perkūnu, o ne su grabu (kitaip tariant, karstu) ir siejamas pats šios šventės pavadinimas. Lenkiškai ši diena vadinama Gromnice (pažodžiui būtų maždaug Perkūninė). Lietuviai tą dieną skirdavo pagerbti Perkūnui ir namų ugniai, prašydami apsaugos ir palaiminimo.

Grabnyčių diena uždaro paskutines Kalėdų ir žiemos švenčių duris ir atveria pavasario laukimą, todėl šią dieną būdavo nemažai pačių įvairiausių burtų ir spėjimų. Jei diena būna saulėta, manyta, jog pavasaris būsiąs ankstyvas, o vasara su dažnomis perkūnijomis. Jei dar daug sniego ant stogų, vasarą bus vešlios pievos. Vėjuota Perkūno diena suvėlina pavasarį, dėl to ūkininkams gali pritrūkti pašaro.

Labai svarbios buvo ir Grabnyčių žvakės. Kadangi tikėta, kad tokia žvakė atginanti perkūnijos grėsmę, ją užžiebdavo ir statydavo ant lango arba prie krosnies, užslinkus audrai. Pradedant statyti trobą, gabaliuką žvakės paslėpdavo pirmojo vainiko sankirtoje kartu su šventomis žolelėmis. Bitininkai į naują avilį įdėdavo sukryžiavę du jos gabaliukus – „kad velnias spiečiaus neišvestų“. Suvalkiečiai grabnyčių žvake net aitvarą, visokią naudą klėtin nešantį, mokėjo prisivilioti. Aitvaras nutupia ant puodynės, po kuria dega žvakė, – belieka lininę skepetą užmesti. Burtai su Grabnyčių žvake pasako, kas žmogaus laukia tais metais. Grabnyčių dieną su šiomis žvakėmis dar būdavo ir buriama. Uždegus žvakę žiūrima, kur link krypsta jos liepsna. Jei į trobos vidų – iš tų namų neišeis laimė, o jei durų pusėn – gali būti, kad kas nors iš namiškių greitai mirs.

Grabnyčios pirtyje

Kaip Grabnyčių dieną galėtume paminėti pirtyje? Matyt, visų pirma – uždegdami natūralaus vaško žvakę, pabūdami prie apvalančios gyvos ugnies, pajusti ryšį su Dangumi ir Žeme, su protėvių tradicija. Be to, pakvipus pavasariu ir ėmus balti beržų kamienams, metas pradėti žadinti kūną ir vaduotis iš žiemos snaudulio. Ypač tam tiktų smagios ir kaitrios ąžuolinės vantos. Juk ąžuolas, kaip žinia, siejamas su Perkūnu. Kuris, be kita ko, yra ir Vyriausiasis Pirtininkas. Taigi, tam tikra prasme Grabnyčios yra šiek tiek ir pirtininkų šventė.
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?