Uždaryti

Higieninis

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirties poveikis » Higieninis

Pirmine pirties funkcija ir buvo higieninė. Žmonėms, ypač gyvenantiems atšiauriame ir drėgname klimate, reikėjo rasti būdą, kaip sušilti, kad galėtų, nusiprausti, kaip ir kur gimdyti, gydyti žaizdas, pagaliau išsiskalbti ir išsidžiovinti drabužius ir t.t.

Natūralu, kad tokia vieta tapo gyvenamoji patalpa su ugniakuru. Karščiau pakurus ugnį, dalis šilumos likdavo ugniakuro akmenyse, o jei ant jų patekdavo vanduo – pasklisdavo malonus garas, kuris pastatindavo odos prakaitąvimą, o jau prakaituotą drgną odą norėdavosi gremžti, valyti, prausti. Taip ir „maudydavosi“ pirmykštėse pirtyse – daugiau savo prakaite ir susikondensavusioje garo drėgmėje, negu šiltame vandenyje. Pakaitinti didesnį kiekį vandns kažkada dar nemokėta, nes paprasčiasiai... nebuvo didelių puodų. Tad židinio garas

ir šildė ir prausė...Įpratus tokias procedūras daryti reguliariai, iškilo poreikis turėtį tam tikslui atskirą statinuką – žeminę, rastinę pirtelę. Taip gimė mums visiems pažįstama dūminė pirtis. Karštu pirties garu dar buvo naikinami įvairūs parazitai. Kadangi čia buvo švaru ir pakankamai nuošalu bei saugu, čia buvo gimdoma, gydomos įvairios ligos, atliekamos procedūros (pvz., kraujo nuleidimas).

Šiais laikais higieninė pirties reikšmė yra sumažėjusi (net juokaujama: „Eime į pirtį – tuo pačiu ir nusiprausime“). Praktiškai visi namuose turi vonias, dušus, todėl, regis, į pirtį dažniau einama ne praustis, bet pabendrauti, atsipalaiduoti ir t.t. Ir visgi pirtis tebėra puiki higieninė procedūra, padedanti palaikyti kūno švarą (o jei higieną suprastume platesnė prasme, ne tik fiziškai, tai ir minčių, emocijų švarumą).

Didžiausias pirties poveikis, be abejo, yra odai – būtent ji labiausiai yra veikiama tų faktorių, dėl kurių ir einama į pirtį: karščio, šilumos kontrastų, vanojimo vantomis, eterinių aliejų ir kt. Veikiant karščiui, odos poros atsiveria, su prakaitu iš organizmo pasišalina daug kenksmingų medžiagų, toksinų. Be to, pirtyje atmirksta viršutinis odos sluoksnis – negyvos, suragėjusios ląstelės, todėl ypač veiksmingi įvairūs šveitimai, trynimai ir panašios procedūros. Mūsiškoje pirtyje įprasta gausiai naudoti medžių ir žolių vantas, kvapnius augalus, eterinius aliejus. Visa tai irgi pasižymi puikiu higieniniu poveikiu, naikina mikrobus, virusus, grybelius, padeda turintiems įvairių odos problemų.

Klysta tie, kas mano, jog kaimiška pirtis (ypač dūminė) šiuolaikiniam žmogui yra „nepakankamai švari, nehigieniška“. Mokslininkų atlikti tyrimai nustatė, jog dūminėje pirtyje mikrobų yra mažiau nei modernioje ir šiuolaikinėmis priemonėmis apdorotoje operacinėje. Regis, geresnės dezinfekcijos priemonės už karštį, dūmą ir natūralius eterinius aliejus dar niekas nesugalvojo. Taigi prauskimės į sveikatą!

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?