Uždaryti

Periodinio veikimo krosnis

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Iškūrenimas » Periodinio veikimo krosnis

Jau iš pavadinimo aišku, kad tokia krosnis kūrenama periodiškai – po vieną kūrenimą prieš kiekvieną pirties seansą. Nors joje būna kur kas daugiau akmenų, nei geležinėje nuolatinio kūrenimo krosnelėje, tačiau jos kūrenimo laikas yra nedaug ilgesnis – dažniausiai apie 2-3 val. Turint omeny tai, kad pirties procedūros metu krosnies kūrenti nereikia visai, naudotis tokia pirtimi yra malonu ir komfortiška, galima atsiduoti pirties malonumams, nes akmenų įkrovoje sukauptos šilumos užteks kelioms valandoms.
Periodinio kūrenimo krosnys yra ekonomiškesnės, nes akmenys jose yra uždari ir ilgiau išlaiko karštį (kaip karšta kava termose). Turint tokią krosnį reikės 30% mažiau malkų, tačiau reikalavimai jų kokybei yra kur kas aukštesni. Turėsite naudoti tik labai geras ir labai gerai išdžiovintas malkas – pačias geriausias, kokia tik sugebėsite gauti. Net negalvokite apie vos pradžiuvusias, ką tik nusipirktas – degdamos jos išskirs daug dūmų, dervų, akmenys bus suodini, pirties garas bus su ryškiu dūmo prieskoniu ir gali net graužti akis. Yra tiesiog įstabu, kaip pirties garo kokybė tokioje krosnyje priklauso nuo malkų! Kas tai pats patyrė – daugiau niekada negailės pirčiai gerų malkų.
Krosniai įkurti geriausiai tinka šeštadieninis populiariausio Lietuvos dienraščio numeris. Jei esate įgudęs kūrikas, jo užteks mažiausiai dviems pirtims. Jei neturite laikraščio – pasiskaldykite labai smulkių skiedrų, veiks ne ką blogiau. Ugniai įsiliepsnojus, uždedame smulkių malkelių, o paskui – normalių malkų. Krosnies pakura uždaroma tiek, kad liktų maždaug piršto pločio plyšys – taip malkos degs truputį lėčiau ir ekonomiškiau. Kūrenant pirtį, patarčiau niekur neskubėti, nes akmenys taipogi niekur neskuba – jie šilumą kaupia iš lėto. Jei kuras degs greitai, akmenys nespės pasiimti šilumos. Dažniausiai užtenka trijų glėbelių malkų. Jei norime iškūrenti pirtį pilnai– kūrename tol, kol krosnies sienelės nustoja kaisti.
Kai sudega paskutinės malkos, žarijos yra išgriebiamos. Pirties procedūros metu krosnyje neturi likti rusenančių anglių, nuo kurių gali sklisti degėsių kvapas ar, kas dar blogiau – anglies monoksidas arba smalkės. Tam tikslui būtina turėti ilgakočius žarsteklį ir metalinį semtuvėlį, kibirą ir apsaugines pirštines. Darykite tai atsargiai, ypač vėjuotu oru. Išgriebtos žarijos puikiai tinka įkurti židiniui arba griliui.
Gal būt jus nustebins santykinai žema temperatūra iškūrentoje tokios pirties garinėje. Paprastai būna apie 60-70C. Visa krosnies karščio jėga – akmenyse. Atidarius krosnies garo dureles ir juo labiau užpylus vandens, garinė greitai sušyla iki norimos temperatūros.
Išgriebus anglis, krosnies pakura kuo sandariausiai uždaroma, tada atidaromos durelės, pro kurias „pilamas garas" ir ant akmenų porą kartų gausiau užpilama vandens. Užpylus, durelės akimirksniu uždaromos, kad suodžių ir pelenų likučiai, nusėdę ant akmenų su garu išeitų per kaminą. Tokiu būdu krosnis galutinai paruošiama pėrimuisi. Yra patartina pravėdinti ir pačią garinę, kurioje kūrenimo metu galėjo susikaupti smalkių ar dūmų. Tam skirta garinės ventiliacija.

Rimas Kavaliauskas
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Dūminės krosnies kurenimasDūminės krosnies kurenimas
Dūminės periodinio kurenimo krosnies iškurenimas reikalalauja daug įgūdžių