Uždaryti

Indėniška pirtis

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Pasaulio pirtys » Indėniška pirtis

Inipi mikroklimatas

Inipi mikroklimatas

Inipi procedūros mikroklimatas buvo matuotas 2 taškuose - apie 30 cm žemiau kupolo aukščiausio taško - šiek tiek aukščiau sėdinčių žmonių galvų , ir palei sieną - maždaug sėdinčio žmogaus galvos aukštyje.

Matavimų duomenis matote paveikslėlyje. Aiškiai matome, kad temperatūra palaipnėje keitėsi gana nemažai (raudona linija) - nuo 40°C procedūros pradžioje ir gale iki 60°C procedūros viduryje. Vis tik 60° buvo neilgą laiko tarpą - 2 ir 3 užėjimo pradžioje, iškart po naujos karštų akmenų porcijos įnešimo. Savaime tokia temperatūra nieko nestebina - tai yra visiškai „vaikiškas“ pirties režimas. Tačiau drėgmė inipi svyravo dar labiau - nuo 25 iki net 95%. Būtent dėl aukštos drėgmės pirmo užėjimo metu tapo gana trošku. Situaciją pablogino tai, jog tai buvo pirmas užėjimas, kai žmonės dar neįpratę prie drėgmės. Grafike šie momentai pažymėti raudonomis aureolėmis.

Paveikslėlyje aiškiai matome keturis periodus, kai žalia linija (rasos taškas) kyla aukštyn ir ten išlieka kurį laiką. Kiekvienas jos „šuolis“ - tai vandens šlakstymo ant akmenų rezultatas. Šie karšto klimato periodai - tai tradiciniai inipi užėjimai:

  • pirties pasveikinimas - 35 min.
  • galių (dvasių) kvietimas (invokacija) - 35 min.
  • maldos, ketinimų išsakymas - 45 min.
  • galių paleidimas, padėka - 19 min.

Prieš pirties pasveikinimą dar matome 18 min. trukmės laiko tarpą su vienu nedideliu garo užpylimu pradžioje - tai yra mums skirtas pasakojimas ir savotiškas instruktažas.

Antro užėjimo viduryje matome „duobę“ - tai buvo nenumatytas palapinės durų atidarymas, kurio metu iš palapinės išėjo vienas dalyvis, kuris dėl plaučių funkcijos dalinio nepakankamumo turėjo palikti garinę. Po jo išėjimo dviem akmenų apšlakstymais Danielis atstatė inipi mikroklimatą iki pradinio lygio.

Matome, kad pirtinikas užėjimo viduryje stengėsi palaikyti maždaug 45°C rasos taško temperatūrą. Toks klimatas tiksliai atitinka lietuviškos garinės, kurioje vanojamasi atmosferą, kas dar sykį parodo, kad nepriklausomai nuo pirties tipo ir dalyvių patirties bei kultūros pirtyse stebime maždaug tą patį klimatą.

Taip pat skaitykite

Pirties taika

Pirties taika

Pirties taikos deklaracija yra surasta Švedijoje. Jai mažiausiai 200 metų, tačiau jos teiginiai yra ypač svarbūs iš šiandien.… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“