Uždaryti

Psichologinis

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirties poveikis » Psichologinis

Paklausti, ko eina į pirtį, daugelis žmonių vargu ar pirmiausia paminėtų prausimąsi, nors tai natūralu – juk pirtyje prausiamės. Labiau tikėtini atsakymai būtų: pailsėti, atsipalaiduoti, pabendrauti su draugais, atsikratyti streso, kažką atšvęsti, suteikti sau malonumą ir pan. Šiuolaikiniam žmogui pirtis visų pirma svarbi kaip antistresinė laisvalaikio priemonė. Pirtyje žmonės atsipalaiduoja, atsiveria, tampa sukalbamesni, todėl egzistuoja net terminas „pirties diplomatija“. Tai žinojo ir senovės kunigaikščiai, ir sovietinės nomenklatūros šulai, ir dabartiniai verslininkai – po geros ir malonios pirtelės visi reikalai dėliojasi kur kas sklandžiau.

Į pirtį einame be drabužių (arba beveik be drabužių), o tai jau savaime yra rimtas „psichoterapinis žingsnis“. Drabužis – tai mūsų kaukė (psichologai pasakytų – Persona), socialinio statuso ženklas, po juo mes slepiame savo kūną, taip stengdamiesi užmaskuoti tai, kas mums atrodo negražu – viską, kas „neatitinka standartų“. Tuo tarpu pirtyje, anot vieno iš pirties taikos principų, visi yra lygūs. Čia nėra nei antpečių, nei frakų, nei „firminių“ ar „nefirminių“ drabužių. Esame, kokie esame. Fiziškai. O tai skatina ir psichologinį atsivėrimą. Todėl neretai „bendrapirčiai“ tampa savotiškais psichologais vieni kitiems – čia nesunku išsikalbėti, išsipasakoti (yra puikus suomių filmas apie „pirties psichoterapiją“ – „Gyvenimo garai“).

Teigiamas psichologinis pirties poveikis susijęs ir su pirtyje vykstančiais hormonų pokyčiais. Pirties šiluma, malonios atpalaiduojančios procedūros, prisilietimai, aromatai, garsai, pojūčiai – visa tai skatina vadinamojo „laimės hormono“ – endorfino gamybą. Pirtis veikia antistresiškai net tada, kai specialiai tokio efekto nėra siekiama, kadangi fizinės ir psichologinės įtampos yra susijusios. Jei žmogus nuolat patiria psichologinį stresą, jo raumenys irgi nuolat yra nenatūraliai įsitempę, o tai netrunka atsiliepti kūne (dažniausiai sprando, nugaros skausmais, virškinimo problemomis ir pan.). Ir psichologinės problemos tampa fizinėmis. Tuo tarpu masažu, vanojimu, kontrastinėmis pirties procedūromis atpalaiduodami raumenų ir sausgyslių įtampas mes atliekame į priešingą pusę nukreiptą veiksmą – atpalaiduojame ir susikaupusias psichines įtampas, stresą.

Žyma: stresas.

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?