Uždaryti

Šv. Velykos

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Pirties kalendorius » Šv. Velykos

Nors kalendorinis pavasaris prasideda kovo 21-ąją, bet balandis - tai tikrasis gamtos prisikėlimo metas. Fenologiniame kalendoriuje įrašyta: „Balandis – tai tikrasis pavasaris, dovanojantis žmogui ilgesnį saulės spindulį, laukų žalumą, paukščių dainą ir gražiausią, ilgai lauktą prisikėlimo ir vilties šventę - šv. Velykas".

Vidurio Lietuvoje Velykas švęsdavo tris dienas: pirmoji didžioji šventė (ugnies diena), ją praleisdavo namie; antroji-svečių ir linksmybių (dievo Perkūno); trečiąją dieną (Rytų Lietuvoje-4-ąją, o kai kur ir Atvelykį) vadindavo ledų diena. Šią dieną negalima būdavo dirbti sunkių darbų, ypač judinti žemės manyta, kad ledai tada javus išmuš.
Didžiojo šeštadienio apeigų laikas XIX a. pabaigoje XX amžiuje nebuvo pastovus. Kai kurių vietovių žmonės visą naktį, nuo vakaro iki Prisikėlimo, budėdavo bažnyčiose.
Ne tik bažnyčioje, bet ir namie būdavo nusistovėjusi Didžiosios savaitės tvarka. Šią savaitę negalima buvo bartis, pavydėti, nepriimtina, ypač šeštadienį, ką nors skolintis ar skolinti, nes nesiseks gyventi. Lietuvoje buvo griežtai laikomasi Bažnyčios mokymų. Netgi nuo Didžiojo ketvirtadienio iki Didžiojo šeštadienio, nuo varpų nutilimo iki suskambėjimo laikytasi „juodojo pasninko". Kai kurie žmonės tomis dienomis visai nevalgydavo, kiti tenkindavosi duona ir vandeniu. Buvo tokių žmonių, kurie ir varpams vėl pradėjus skambėti už atgailą ar pagerbdami Kristaus kančią nieko į burną iki Velykų neimdavo. Ir vaikams triukšmingų žaidimų žaisti neleisdavo.
Pirmoji reikšmingiausia Didžiosios savaitės diena - Didysis ketvirtadienis . Šią dieną būdavo tvarkomos sodybos, sodai, namai, krečiami kaminai, iš trobų išnešdavo visa, kas nereikalinga. Moterys nušveisdavo aprūkusias lubas, iš kampų išgraibydavo voratinklius, plaudavo patalpas, laukan išsinešusios išdulkindavo pagalves, antklodes, išpurtydavo kiekvieną rūbelį. Tą dieną šukuodavo ir valydavo gyvulėlius. Didįjį ketvirtadienį reikėjo išplauti visus skalbinius, indus, viską išvalyti, kad metai būtų švarūs. Buvo manoma, jog, prieš saulei tekant, reikia apsiprausti vandeniu ar sniegu, įlįsti į ežerą, prūdą, upę, šaltinį, tai nugis niežai, išnyks šlakai ar odos dėmės, visus metus kūnas bus švarus. Ketvirtadienio vakare dažnoje vietovėje ir pirtį kūrendavo. Malkų nors prakuroms nugvelbdavo iš kaimynų skiedryno. Mat savomis kūrenama paprastą savaitgalį, o atneštinėmis – prieš didžiąją šventę. Gal todėl, kad manyta šiandien čia kartu prausiantis ir vėles, atėjusias iš svetur, iš anapus? Štai kodėl Didysis ketvirtadienis kartais pavadinamas ir Kūčiomis. Velykos pagal žemdirbiškąjį kalendorių iš tikro žymėdavo metų pradžią, Naujuosius metus
Didysis penktadienis ir šeštadienis - atgailos dienos. Didįjį penktadienį dirbdavo mažiau, laikydavosi tylos. Malkų kapoti, švarintis, voratinklių krėsti jau nebuvo galima „Jėzui akis užkrėsi“, sakydavo senieji. Didįjį penktadienį žmonės nešdavo į bažnyčią pašventinti ryšuliukus vaistažolių.
Didįjį šeštadienį iki pietų baigdavo dirbti visus sunkesnius darbus, iš bažnyčios parnešdavo ugnį, kartais šventintą vandenį, ruošdavo velykinius valgius, margindavo kiaušinius, įrengdavo sūpuokles (bet nesisupdavo). Pavakare visi išsimaudydavo.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?