Sveikata
Jūs esate čia: Namai » Atsakome » Sveikata
- Kokia pirtis sveikiau, geriau: sauna ar garinė?
- Ar tiesa, kad po infraraudonųjų spindulių pirties seanso negalima iš kart eiti i dušą?
- Kiek užėjimų galima padaryti vieno pirties seanso metu?
- Ką geriausiai tinka gerti pirtyje? Sultis, arbatą ar alų?
- Kokiomis ligomis sergant į pirtį nepatartina eiti?
- Ar galima daryti aliejinį masažą arba įsitrinti kūną aliejumi pačioje pirtyje, kaitinantis?
- Kaitinantis pirtyje ant rankų, pečių atsiranda rausvų dėmių, kurios matosi tarsi po oda. Kai kas sako, kad tai "limfa atsidarė". Kas tai yra ir ar tai gerai? Pirtyje jaučiuosi gerai, jei ji ne per karšta.
- Norečiau paklausti nuo kokio amžiaus į pirtį galima vestis vaikutį?
- Kaip dažnai galima vaikščioti į pirtį? Turiu galimybę kasdieną eiti į pirtį, bet nenoriu padauginti. Kiek laiko optimalu būti pirtyje, kiek kartų įšilti ir atsivėsinti?
- Prieš metus turejau labai didelių problemų su struma, bet jau išsigydau po truputi, ar galiu eiti i pirtį?
-
Man 25 metai, turiu antsvorio. Mano kraujospudis didelis.
Ar man sveika pirtis? kokia turi būti temperatūra? Kokias vantas naudot? Ar dar kokius papildus? Pirtyje šiek tiek skauda galvą.
Nesenai susidomėjau pirtimis ir nenoriu sau pakenkti...
Kokia pirtis sveikiau, geriau: sauna ar garinė?
Šis klausimas kyla iš neteisingo saunos, kaip kažkokios „ne-garinės“ pirties supratimo. Iš tikrųjų žodis sauna šiuolaikinėje suomių kalboje reiškia pirtį, be to, oficialiojoje ir kasdienėje aplinkose vartojamas atitinkamai lietuviškam terminui „pirtis“ ir „garinė pirtis“ ar tiesiog „garinė“. Šia proga galiu pacituoti oficialų Tarptautinės Saunos Draugijos saunos apibrėžimą, suformuluotą Helsinkyje Future Sauna Forum metu 2004 m. rugsėjo 18 d.
Taigi:
As a rule the sauna is a wood-panelled room, equipped with appropriate ventilation, water source and drainage, tiered seating levels, a stove and low humidity. The air humidity is raised by throwing water on the stones of the stove. A typical temperature in the sauna is at least 70 degrees Celsius.
Vertimas:
Kaip taisyklė pirtis (sauna) yra medžiu aptaisytas kambarys, kuriame įrengta tinkama vetiliacija, vandens šaltinis, kanalizacija, kelių lygių plautai sėdėjimui, krosnis su mažu oro drėgnumu. Oro drėgnumas didinamas užpilant vandens ant korosnies akmenų. Tipiška temperatūra pirtyje (saunoje) yra bent jau 70 laipsnių C.
Kaip matome, vargu ar savo lietuviškai pirčiai mes galėtume duoti apibrėžimą, besiskiriantį nuo pacituotojo. Nuo savęs asmeniškai pridursiu, kad savo dažnų vizitų Suomijos pirtyse metu nepastebėjau didelių ir esminių skirtumų tarp lietuviškų ir tenykščių pirčių įrengimo. Visa tai leidžia teigti, kad sauna ir pirtis yra viena ir ta pati maudymosi tradicija, su nedideliais vietiniais atspalviais. Ir kalbant apie pirties poveikį sveiukatai, lemiamą reikšmę turi ne pirties „tautiškumas“, o konkreti konstrukcija, iškurenimas ir maudymosi joje eiga. Būtent apie tai ir mokome savo „Pirties meistriškumo kursuose“.
Ar tiesa, kad po infraraudonųjų spindulių pirties seanso negalima iš kart eiti i dušą?
Jokių draudimų į dušą eiti po infraraudonųjų spindulių pirties nėra ir negali būti. Priešingai - kai jūs pasrūvate prakaitu, o kūnas dar nepakankamai įkaitęs iš vidaus, odos poros po procedūros pradeda susitraukti greičiau ir prakaitą reiktų nusiplauti, kitaip dalis pašalintų medžiagų liks odoje. Vienintelis įspėjimas - būkite atsargesni maudydamiesi šaltame vandenyje, nes kūnas nebūna pakankamai įšilęs.
Kiek užėjimų galima padaryti vieno pirties seanso metu?
Užėjimų skaičius iš principo neribojamas, tačiau rekomenduojama, kad bendras buvimo garinėje laikas neviršytų 40 min.
Ką geriausiai tinka gerti pirtyje? Sultis, arbatą ar alų?
Geriausiai pirties procedūrų metu tinka žolių arbata. Ji puikiai papildo pirties veikimą – skatina prakaito išsiskyrimą, praturtina organizmą biologiškai aktyviomis medžiagomis, valo šlakus ir druskas. Ne veltui būtent žolių arbatas taip vertina pirties gurmanai. Be to, karšta arbata mažina vidinį šilumos išsiskyrimą. Sultys taip pat tinka, jos yra puikus mineralų šaltinis. Sultis tinka skiesti mineraliniu vandeniu. Alus tinka saikingai gerti po pirties procedūrų, geriant alų pirties metu jame esantis alkoholis neigiamai veikia žmogaus savijautą, išderina inkstų darbą, apsunkina širdies ir smegenų darbą.
Kokiomis ligomis sergant į pirtį nepatartina eiti?
Į pirtį negalima eiti migrenos, chroniškų ligų ir uždegimų paaštrėjimo metu, turint rimtų sąnarių traumų ir šviežių žaizdų. Nepateisinamai rizikuoja eidami į pirtį sergantys epilepsija, plaučių tuberkulioze, 3-o laipsnio hipertonija ir stenokardija, inkstų tuberkulioze, nefritais, o taip pat bronchine astma su dažnais priepuoliais. Nepatartina pirtyje kaitintis nėščioms, jeigu jos nėra prie to pratusios.
Ar galima daryti aliejinį masažą arba įsitrinti kūną aliejumi pačioje pirtyje, kaitinantis?
Aliejumi išsitrinti garinėje galima, tačiau labai dažnai netikslinga, kadangi aliejus užkemša odos poras, kurios intensyvaus prakaitavimo metu valosi, pašalindamos iš organizmo jame susikaupusius žalingus metabolizmo produktus. Be to, po kaitinimosi bus apsipilama vandeniu ir dalis aliejaus nusiplaus. Kur kas geriau kokybišku aliejumi išsitrinti po pirties, kai oda jau sausa ir šiek tiek atvėsusi, o prakaitavimas jau pasibaigęs. Aliejus susigers į odą, ją pamaitins, padarys lygesne, minkštesne. Aliejus reiktų vartoti kokybiškus, pirmiausia šalto spaudimo - moliūgų sėklų, sezamo, vynuogių kauliukų, jojobos ir kt. lengvus aliejus. Alyvuogių aliejus yra gana sunkus, lėtai susigeria į odą, ją išriebaluoja, todėl jo reiktų vengti. Aliejinis masažas garinėje galimas, tačiau geriau ne viso kūno, o tik skaudamų probleminių vietų, nes ten per karšta ir masažuotojui ir jo klientui. Toks dalinis segmentinis masažas puikiai dera su vanojimu vantomis ir patyrusių pirtininkų yra praktikuojamas.
Kaitinantis pirtyje ant rankų, pečių atsiranda rausvų dėmių, kurios matosi tarsi po oda. Kai kas sako, kad tai "limfa atsidarė". Kas tai yra ir ar tai gerai? Pirtyje jaučiuosi gerai, jei ji ne per karšta.
Atsiradusios dėmės - tai suaktyvėjusios kraujo apytakos rezultatas. Tai nėra nei gerai, nei blogai, tik reiškia, kad kraujotakos sistema dirba „maksimaliais apsisukimais”, ir atsiradęs apkrovimas yra šiek tiek per didelis, reikėtų pirties procedūrą šiek tiek sušvelninti - sumažinti temperatūrą, arba sutrumpinti buvimo garinėje laiką, galbūt sumažinti drėgmės lygį garinėje. Sumažėjus apkrovimui širžiai ir kraujotakos sistemai dėmės greitai išnyksta.
Norečiau paklausti nuo kokio amžiaus į pirtį galima vestis vaikutį?
Galit vesti ir labai mažą, tik būtų gerai, kad pirties procesui vadovautų patyręs ir jautrus žmogus, suprantantis, kad pirtis - tai ne Gineso rekordo siekimas, kas daugiau temperatūros iškęs. Vaikams rekomenduojame tradicinę garinę pirtį su vantomis, palaikant žemesnę temperatūrą ir aukštesnę drėgmę. Jūsų intuicija jums padės, tik nieko nebijokite. Juk anksčiau moterys pirtyse gimdė. Ir tai nebuvo taip jau blogai! Pirtyje yra labai sterilus oras, vaikučiui niekas negresia. Tik prisiminkite, kad vaikų prakaito liaukos yra neišsivystę, tai jie labai greitai įkaista ir nori eiti lauk, taigi teks paskui jį kantriai sekioti. Vasarą rekomenduojame naudoti liepos vantą - ji labai švelni ir puikiai valo odą, taip pat padeda pakelti karštį. Reguliariai einant, vaikutis taps atsparesnis peršalimo ligoms.
Kaip dažnai galima vaikščioti į pirtį? Turiu galimybę kasdieną eiti į pirtį, bet nenoriu padauginti. Kiek laiko optimalu būti pirtyje, kiek kartų įšilti ir atsivėsinti?
Paprastai sakoma - 1 kartas per savaitę yra pageidautinas. 2 kartai taip pat gerai, tik nedažnas turi tą galimybę. Kasdien - abejojame, nes krūviai širdžiai yra dideli. Gal geriau pasportuokit - tai irgi labai reikalinga.
Prisiminkite, kad visi geri dalykai tol geri, kol vartojami su saiku...
Tas pat galioja ir terminėms procedūrosms. 2-3 kartai į šaltą vandenį išsikaitinus yra normalu, daugiau irgi galima, jei užsigrūdinęs, svarbu, kad jūs pats gerai jaustumėtės. Įsiklausykite, ko jums norisi pirtyje, kūnas pats pasakys...
Na, o pati pirtis procedūra su visom procedūrom trunka ir iki 4-5 val. Tai normalu.
Prieš metus turejau labai didelių problemų su struma, bet jau išsigydau po truputi, ar galiu eiti i pirtį?
Sergant struma naudotis pirtimi galima, palaikant atitinkamus režimus: pirtis turi būti labai drėgna ir žemos temperatūros. Temperatūra neturėtu viršyti 45-50º, o drėgnumas - labai didelis. Tai pasiekiama periodiškai apipilant sienas vandeniu.
Vantomis vanotis nereikia, bet labai naudinga kaitintis su vantų kompresais - tiesiog uždėjus vantas ant kaklo srities ir apatinės dubens dalies. Tinkamiausia vanta strumos atveju - iš juodųjų serbentų.
Man 25 metai, turiu antsvorio. Mano kraujospudis didelis.
Ar man sveika pirtis? kokia turi būti temperatūra? Kokias vantas naudot? Ar dar kokius papildus? Pirtyje šiek tiek skauda galvą.
Nesenai susidomėjau pirtimis ir nenoriu sau pakenkti...
Jums į pirtį vaikščioti sveika. Patariame vanotis ąžuoline vanta -ji mažina kraujo spaudimą ir naudoti šalto vandens procedūras. Kad būtų lengviau, patariame ąžuolinę vantą, suvilgytą šaltu vandeniu periantis užsidėti širdies srityje. Ažuolinė vanta taip pat puikiai normalizuoja per riebią odą.
Kadangi pirtyje temperatūra ant skirtingo ankščio suolelių kartais skiriasi net iki 30 laipsnių, jums kaitintis reiketų pradėti nuo apatinio suolelio ir, palaipsniui didinant temperatūrą, kilti iki viršutinio . Tarp užėjimų būtinos šalto vandens procedūros. Jei lankotes rusiškoje pirtyje, jums tinkamiausias režimas apie 60 laipsnių, drėmė irgi patartina. Kadangi atsiradęs viršvoris yra medžiagų apykaitos sutrikimo rezultatas, galvos skausmai ilgiau pabuvus pirtyje yra labiau susiję su bendra organizmo intoksikacija.
Kai kaitinsitės, būtinai eikite lauk ne tada, kai jau nebegalite, bet tada, kai jaučiate, kad dar norėtumėte pasėdėti. Mūsų termoreguliaicijos mechanizmas šiek tiek vėluoja ir nepatyrusiems yra tam tikras pavojus perdozuoti. Palaipsniui jūs įprasite klausyti savo kūno balso - kuris ir yra geriausias vadovas pirtyje.
Taip pat venkite alkoholio ir net gazuotų gėrimų.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“