Uždaryti

Elektrinė krosnelė

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Pirties krosnis » Elektrinė krosnelė

Pirmosios elektrinės pirties krosnelės atsirado 20 a. Pradžioje. Prasidėjus 7-ojo dešimtmečio pirčių bumui, visų pirma, Suomijoje, o paskui ir kaimyninėse šalyse visų pirma išplito gana patogios elektrinės pirčių krosnelės. Jos puikiai atitiko karšto oro pirčių (ne visai teisingai vadinamų saunomis) savininkų interesus. Jos kompaktiškos, nereikalauja beveik jokio aptarnavimo, lengvai valdomos.
Šiandien jų gaminama labai daug tipų – jos būna atviros ir uždaro tipo (šilumą akumuliuojančios), kabinamos ant sienos ir pastatomos ant grindų, didelės ir mažos, su skirtingų tipų valdymo pultais, su garų generatoriais arba be jų. Jos gaminamos visų dydžių ir tipų pirtims – nuo visiškai sausos iki garinės. Visose elektrinėse krosnelėse šilumą skleidžia vamzdiniai kaitinimo elementai (tenai), kurių paviršius įkaista iki 650–700 laipsnių. Šie kaitinimo elementai kaitina akmenis ir pirties orą. Akmenų kiekis skirtingo tipo krosnelėse gali būti labai nevienodas – nuo 6 kg iki 300 kg, bet visos krosnelės turi vieną bendrą savybę – ant visų krosnelių akmenų galima pilti vandenį ir išgauti garą. Garo kiekis tiesiogiai priklauso nuo akmenų kiekio, tačiau kuo daugiau akmenų, tuo ilgesnis pirties įkaitinimo laikas ir didesnis elektros energijos sunaudojimas. Todėl sausos pirties mėgėjai turėtų rinktis krosneles su mažiau akmenų, o mėgstantys drėgnesnę pirtį – krosneles su daugiau akmenų.
Renkantis krosnelę galima teirautis šio gaminio, komplektuojamo su valdymo pultu – elektroniniai pultai kur kas tikslesni, juose galima nustatyti kaitinimosi temperatūrą 1 laipsnio tikslumu. Krosnelėse su garų generatoriais valdoma ne tik temperatūra, bet ir santykinė drėgmė. Šios krosnelės yra vienos universaliausių, norint tinkamai parinkti temperatūros ir drėgmės santykį, su ta pačia krosnele galima mėgautis labai skirtingų tipų pirtimis – nuo švelnios garinės iki karštos saunos.

„Elektrinis“ mikroklimatas

Pagrindinis elektrinių krosnelių trūkumas - per maža akmenų įkrovos masė ir santykinai mažas generuojamo garo kiekis. Garinė, kurioje veikia elektrinė krosnelė paprastai būna labai karšta ir per daug sausa. Taip atsitinka todėl, kad palyginus didelė elektros galia gretai įkaitina krosnelės sieneles iki aukštos temperatūros, o akmenys neįkaista iki reikiamos temperatūros ir praleidžia nespėjusį išgaruoti vandenį ant metalo paviršiaus. Jei krosnelės galia per maža, garinė įšyla lėtai ir besikaitinantieji patalpos temperatūrą stengiasi pakelti didindami garų kiekį, tačiau vanduo tik atvėsina pirtį. Po kurio laiko šilumos pirtyje nebe užtenka, o krosnelė nebegamina garų.
Garinėse su elektrinėmis krosnelėmis dažniausiai reikia gana intensyvios ventiliacijos, užtikrinančios gerą oro maišymąsi. Jei to nėra, oras garinėje išsisluoksniuoja pagal temperatūrą ir viršuje susikaupia labai karštas bei prakaito kvapo prisotintas negeras oras. Tačiau aktyvi ventiliacija trukto susidaryti garo „pagalvei“, reikalingai vanojimuisi vantomis. teisingai įrengus ventiliaciją, šio nemalonumo galima išvengti.

Saugumo reikalavimai

Kiekviena elektrinė krosnelė pirtyje turi būti įžeminta, antraip be vandens ir karščio procedūrų gali tekti „patirti“ ir elektros šoką. Krosnelę prie elektros tinklo gali jungti tik kvalifikuotas elektrikas, turintis teisę šiuos darbus atlikti. Negalima krosnelės jungti prie elektros tinklo per srovės nuotėkio apsaugą.
Elektrinės krosnelės paprastai išsijungia (įsijungia) palaikydamos reikiamą temperatūrą. Po tam tikro laiko saugumo dėlei krosnelė pati išsijungia automatiškai.

Termoakumuliacinės krosnelės

Visai neseniai buvo sukonstruotos elektrinės krosnelės, neturinčios pagrindinio elektrinių krosnelių trūkumo - labai stipriai įkaitusių metalinių sienelių. Tai termoakumuliacinės krosnelės. Jose pagrindinė šiluma sukaupiama gerai izoliuotame konteineryje su akmenimis.

 Rimas Kavaliauskas

Atsakymai į klausimus

2020-12-27, 17:37:00

Sveiki, kaip ir su kuo nuplauti apdegusius žadeito akmenis? Turejau svečiu palaistė alumi, nors buvau įspėjęs , kad to daryti negalima...

Rimas Kavaliauskas
2020-12-27, 22:50:22

Alus sudėtyje esantys organiniai junginiai sudarė tvirtą nuodegų sluoksnį, skleidžiantį pašalinį kvapą. Deja, šias nuodegas galima nuvalyti tik 3 būdais: 1) mechaniškai (smeliapūte) , 2) stipria rūgštimi, 3) įkaitinus akmenis iki raudonumo. Visi trys yra rizikingi saugumo technikos prasme. Kadangi žadeitas yra brangus akmuo - bandyti verta. Saugiausias būdas, matyt būtų nuvežti juos ten, kur veikia smėliapūtė ir užsakyti jų išvalymą (pateikiant sąskaitą jūsų pirties svečiams). Kaimo vietovėje galima būtų pabandyti iškaitinti akmenis lauže, tačiau mes negarantuojame, kad bangus akmuo tokios procedūros metu nesuskils.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Astrologinė online pirtis su Nagliu Šulija

2021-01-21
Visos vietos užimtos.
vebinaras
Planetos sukasi ir Saulė kyla. Poros susituokia, išyra... Šalies kas laukia ateity, Mums Naglis pasakos pirty...

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 9 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 12 vietų
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 28 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 12 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 26 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 16 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 28 vietos
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: šeimos pirties scenarijius

2021-02-22
Liko 28 vietos
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.

 Elektrinė pirties krosnelė
Elektrinė pirties krosnelė