Uždaryti

Elektrinė krosnelė

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Pirties krosnis » Elektrinė krosnelė

Pirmosios elektrinės pirties krosnelės atsirado 20 a. Pradžioje. Prasidėjus 7-ojo dešimtmečio pirčių bumui, visų pirma, Suomijoje, o paskui ir kaimyninėse šalyse visų pirma išplito gana patogios elektrinės pirčių krosnelės. Jos puikiai atitiko karšto oro pirčių (ne visai teisingai vadinamų saunomis) savininkų interesus. Jos kompaktiškos, nereikalauja beveik jokio aptarnavimo, lengvai valdomos.
Šiandien jų gaminama labai daug tipų – jos būna atviros ir uždaro tipo (šilumą akumuliuojančios), kabinamos ant sienos ir pastatomos ant grindų, didelės ir mažos, su skirtingų tipų valdymo pultais, su garų generatoriais arba be jų. Jos gaminamos visų dydžių ir tipų pirtims – nuo visiškai sausos iki garinės. Visose elektrinėse krosnelėse šilumą skleidžia vamzdiniai kaitinimo elementai (tenai), kurių paviršius įkaista iki 650–700 laipsnių. Šie kaitinimo elementai kaitina akmenis ir pirties orą. Akmenų kiekis skirtingo tipo krosnelėse gali būti labai nevienodas – nuo 6 kg iki 300 kg, bet visos krosnelės turi vieną bendrą savybę – ant visų krosnelių akmenų galima pilti vandenį ir išgauti garą. Garo kiekis tiesiogiai priklauso nuo akmenų kiekio, tačiau kuo daugiau akmenų, tuo ilgesnis pirties įkaitinimo laikas ir didesnis elektros energijos sunaudojimas. Todėl sausos pirties mėgėjai turėtų rinktis krosneles su mažiau akmenų, o mėgstantys drėgnesnę pirtį – krosneles su daugiau akmenų.
Renkantis krosnelę galima teirautis šio gaminio, komplektuojamo su valdymo pultu – elektroniniai pultai kur kas tikslesni, juose galima nustatyti kaitinimosi temperatūrą 1 laipsnio tikslumu. Krosnelėse su garų generatoriais valdoma ne tik temperatūra, bet ir santykinė drėgmė. Šios krosnelės yra vienos universaliausių, norint tinkamai parinkti temperatūros ir drėgmės santykį, su ta pačia krosnele galima mėgautis labai skirtingų tipų pirtimis – nuo švelnios garinės iki karštos saunos.

„Elektrinis“ mikroklimatas

Pagrindinis elektrinių krosnelių trūkumas - per maža akmenų įkrovos masė ir santykinai mažas generuojamo garo kiekis. Garinė, kurioje veikia elektrinė krosnelė paprastai būna labai karšta ir per daug sausa. Taip atsitinka todėl, kad palyginus didelė elektros galia gretai įkaitina krosnelės sieneles iki aukštos temperatūros, o akmenys neįkaista iki reikiamos temperatūros ir praleidžia nespėjusį išgaruoti vandenį ant metalo paviršiaus. Jei krosnelės galia per maža, garinė įšyla lėtai ir besikaitinantieji patalpos temperatūrą stengiasi pakelti didindami garų kiekį, tačiau vanduo tik atvėsina pirtį. Po kurio laiko šilumos pirtyje nebe užtenka, o krosnelė nebegamina garų.
Garinėse su elektrinėmis krosnelėmis dažniausiai reikia gana intensyvios ventiliacijos, užtikrinančios gerą oro maišymąsi. Jei to nėra, oras garinėje išsisluoksniuoja pagal temperatūrą ir viršuje susikaupia labai karštas bei prakaito kvapo prisotintas negeras oras. Tačiau aktyvi ventiliacija trukto susidaryti garo „pagalvei“, reikalingai vanojimuisi vantomis. teisingai įrengus ventiliaciją, šio nemalonumo galima išvengti.

Saugumo reikalavimai

Kiekviena elektrinė krosnelė pirtyje turi būti įžeminta, antraip be vandens ir karščio procedūrų gali tekti „patirti“ ir elektros šoką. Krosnelę prie elektros tinklo gali jungti tik kvalifikuotas elektrikas, turintis teisę šiuos darbus atlikti. Negalima krosnelės jungti prie elektros tinklo per srovės nuotėkio apsaugą.
Elektrinės krosnelės paprastai išsijungia (įsijungia) palaikydamos reikiamą temperatūrą. Po tam tikro laiko saugumo dėlei krosnelė pati išsijungia automatiškai.

Termoakumuliacinės krosnelės

Visai neseniai buvo sukonstruotos elektrinės krosnelės, neturinčios pagrindinio elektrinių krosnelių trūkumo - labai stipriai įkaitusių metalinių sienelių. Tai termoakumuliacinės krosnelės. Jose pagrindinė šiluma sukaupiama gerai izoliuotame konteineryje su akmenimis.

 Rimas Kavaliauskas

Atsakymai į klausimus

2020-12-27, 17:37:00

Sveiki, kaip ir su kuo nuplauti apdegusius žadeito akmenis? Turejau svečiu palaistė alumi, nors buvau įspėjęs , kad to daryti negalima...

Rimas Kavaliauskas
2020-12-27, 22:50:22

Alus sudėtyje esantys organiniai junginiai sudarė tvirtą nuodegų sluoksnį, skleidžiantį pašalinį kvapą. Deja, šias nuodegas galima nuvalyti tik 3 būdais: 1) mechaniškai (smeliapūte) , 2) stipria rūgštimi, 3) įkaitinus akmenis iki raudonumo. Visi trys yra rizikingi saugumo technikos prasme. Kadangi žadeitas yra brangus akmuo - bandyti verta. Saugiausias būdas, matyt būtų nuvežti juos ten, kur veikia smėliapūtė ir užsakyti jų išvalymą (pateikiant sąskaitą jūsų pirties svečiams). Kaimo vietovėje galima būtų pabandyti iškaitinti akmenis lauže, tačiau mes negarantuojame, kad bangus akmuo tokios procedūros metu nesuskils.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Lengvas vanojimas. Efektyvios technikos.

2022-01-26
Visos vietos užimtos.
Laumių pirtis, Kaunas

Sveikos pirties procedūra

2022-01-27
Liko 1 vieta
Pirčių sodas, Vilniaus raj.
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Pašnekesiai priepirtyje. Astrologijos vakaras su Nagliu Šulija

2022-01-28
Liko 22 vietos
vebinaras
Penktadienio vakaras - puikus laikas atsipūsti, išsivirti kvapnios arbatos ir... galbūt nutarti, kad šį kartą eisime ne į pirtį, bet pakelsime akis į žvaigždes!

Lengvas vanojimas. Efektyvios technikos. Vilnius

2022-01-30
Liko 3 vietos
Pirčių sodas, Vilniaus raj.

Sveikos pirties procedūra. Praktinis seminaras Kaune

2022-01-30
Visos vietos užimtos.
Laumių pirtis, Kaunas
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Oda pirtyje. Vebinaras

2022-01-31
Liko 18 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Klasikinis vanojimas

2022-02-02
Visos vietos užimtos.
Pirčių sodas, Vilniaus raj.

Sveikos pirties procedūra. Praktika Klaipėdoje

2022-02-06
Liko 5 vietos
Pamiškė Boutique SPA, Klaipėdos raj.
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Pirtininko darbo įvadas Vilniuje

2022-02-06
Visos vietos užimtos.
Pirčių sodas, Vilniaus raj.
Patinka eiti į pirtį? O būti pirtininku ar patiktų? Šiame seminare paragausime pirtininko duonos: mokysimės paruošti vantas, patepti medumi nugarą ir, žinoma, vanoti!

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2022-02-08
Liko 19 vietų
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2022-02-15
Liko 21 vieta
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Vibroakustinio vytelių masažo mokymai

2022-02-16
Liko 2 vietos
K. Donelaičio g. 27, Kaunas

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2022-02-22
Liko 21 vieta
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

 Elektrinė pirties krosnelė
Elektrinė pirties krosnelė