Uždaryti

Vantos

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Vantos

Vanta - tai pirties karalienė. Jos rišamos iš įvairių augalų ir gali būti naudojamos įvairiai: garinei aromatizuoti, masažui, kompresams, įtrynimams, garui vaikyti, intensyviai ar švelniai vanoti ir t. t. Tai gamtos dovanos, patyrusio pirtininko rankose jos gali daryti stebuklus: dovanoti jaunystę, jėgą, sveikatą ir gerbūvį.

Poveikis žmogui

Kaip ir augalai, vantos daro žmogui keleriopą poveikį:

  • fizinį,
  • psichinį,
  • intelektualinį,
  • dvasinį.

Įvairiuose regionuose žinios apie augalų energetinį poveikį žmogui yra savaip skirtingos. Kai kur jomis naudojamasi dažnai, o kai kur – tik retkarčiais. Apie subtilųjį vantų poveikį daug sužinojome iš ilgus metus pirties poveikį tyrinėjusio Ziedonio Karklinš: „Iš literatūros daugiausia žinome biochemines savybes, tačiau dar yra ir energetinės, apie kurias kalbama mažiau tačiau kurios yra labai reikšmingos".

Pasaulio mokslininkai yra atlikę daug eksperimentų, įrodančių, kad augalinė gyvybės forma turi savo intelektą ir skirtingai reaguoja į žmogų, pagarbiai žiūrintį į augalus su pagarba ir geranoriškumu, ar priešingai – ketina jai pakenkti. Prietaisai tai aiškiai fiksuoja, tai galima matyti monitoriuose.
Todėl žmogaus nuotaika ruošiant vantas turi daug reikšmės. Nuo prieinančio prie medžio žmogaus nuotaikos priklauso tas energetinis užtaisas, kurį gaus ta vanta periamas žmogus.

Tinkamos vantos pasirinkimas

Pirtyje galima naudoti viską, kas auga aplinkui. Gamtoje nėra nieko žalingo žmogui, kiekvienas augalas turi vertingų savybių. Nemalonumai prasideda tada, kai žmogus tų savybių nežino ir naudoja jas netinkamai.

Vantas galima naudoti labai įvairiai: vartojamas jų nuoviras, jos naudojamos kūno kompresams, garinės aromatizavimui, vanojimui - vietinei efektyviai odos stimuliacijai - ir netgi giluminiam žmogaus psichikos poveikiui.

Jeigu žmogus pirtyje nori tik atsipalaiduoti, tai geriausia klasikinis pasirinkimas: beržinės, ąžuolinės, kaduginės, kiečio vantos. Kaduginė vanta, kad nebūtų dygi, specialiai paruošiama pašutinant.

Moterims puikiai tinka liepa - klasikinė moteriška vanta. Vyrams - vinkšna (lot. ulmus effusa). Energetikos papildymui puikiai tinka juodasis serbentas. Labai įdomi yra pelynų vanta. Ji puikiai tinka relaksacijai ir savęs stabilizavimui.

Visa tai, kas paminėta, anot Zieduonio, yra labai maža dalis turtų, duotų mums iš gamtos.

„Aš manau, kad yra normalu, kai žmogus eina į pirtį su 12-18 skirtingų vantų. Tiek daug vantų surišti yra sunku, todėl galima naudoti vadinamas „kokteilines" vantas - į vieną galima surišti įvairių žolių ir medžių lapų. Toks energetinis kokteilis yra geras tuo, kad turi visų sudedamųjų dalių poveikį, tačiau, iš kitos pusės, „grynomis" vantomis dirbti yra geriau. Jomis galima lengviau operuoti ir pasiekti norimo rezultato."

Paprastai vanotis pradedame, sušylame klasikine beržine vanta. Po to patartina panaudoti drebulę: ji puikiai nuima neigiamą energiją, žmogaus sukauptą per savaitę. Toliau reikalingas klevas - emocijų stabilizavimui. Uosis - kad suteiktų žmogui tvirtybės, skatintų aiškų mąstymą. Toliau galima naudoti kietį, kadagį, arba jų mišinį.

„Spygliuočiais paprastai vanoju antrame užėjime, pirmą kartą apsieinu be jų" - dalinasi patirtimi Zieduonis. O toliau renkamės individualiai: jeigu skauda kaulus tinka alksnis, kaštonas - jie veikia puikiai; jeigu odos problemos - šermukšnis, pelynas ir t.t. Tad žmogus iš pat pradžių turi žinoti, ko jis nori, ir tuo vadovaudamasis pasirinkti vantas." 

Parengė Rimas Kavaliauskas.

Taip pat skaitykite

Augalų savybės

Augalų savybės

Lietuviškos pirties procedūros neįsivaizduojamos be įvairių augalų panaudojimo. Visų pirma tai vantos. Tačiau ne vien jos… Toliau

Ziedonis Karklinš

Ziedonis Karklinš

Žymus Latvijos pirtininkas, Latvijos gyduolių asociacijos narys, terminių vandens procedūrų specialistas, gydomųjų vantų sąvybių… Toliau

Vanojimas

Vanojimas

Vanojimas šviežiomis ar džiovintomis vantomis yra labai sena pirties technika, daug šimtų metų džiuginanti jauną ir seną, sveiką… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Astrologinė online pirtis su Nagliu Šulija

2021-01-21
Liko 19 vietų
vebinaras
Planetos sukasi ir Saulė kyla. Poros susituokia, išyra... Šalies kas laukia ateity, Mums Naglis pasakos pirty...

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 3 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 18 vietų
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 28 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 17 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 30 vietų
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 16 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 30 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.