Vantos
Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Vantos
Vanta - tai pirties karalienė. Jos rišamos iš įvairių augalų ir gali būti naudojamos įvairiai: garinei aromatizuoti, masažui, kompresams, įtrynimams, garui vaikyti, intensyviai ar švelniai vanoti ir t. t. Tai gamtos dovanos, patyrusio pirtininko rankose jos gali daryti stebuklus: dovanoti jaunystę, jėgą, sveikatą ir gerbūvį.
Poveikis žmogui
Kaip ir augalai, vantos daro žmogui keleriopą poveikį:
- fizinį,
- psichinį,
- intelektualinį,
- dvasinį.
Įvairiuose regionuose žinios apie augalų energetinį poveikį žmogui yra savaip skirtingos. Kai kur jomis naudojamasi dažnai, o kai kur – tik retkarčiais. Apie subtilųjį vantų poveikį daug sužinojome iš ilgus metus pirties poveikį tyrinėjusio Ziedonio Karklinš: „Iš literatūros daugiausia žinome biochemines savybes, tačiau dar yra ir energetinės, apie kurias kalbama mažiau tačiau kurios yra labai reikšmingos".
Pasaulio mokslininkai yra atlikę daug eksperimentų, įrodančių, kad augalinė gyvybės forma turi savo intelektą ir skirtingai reaguoja į žmogų, pagarbiai žiūrintį į augalus su pagarba ir geranoriškumu, ar priešingai – ketina jai pakenkti. Prietaisai tai aiškiai fiksuoja, tai galima matyti monitoriuose.
Todėl žmogaus nuotaika ruošiant vantas turi daug reikšmės. Nuo prieinančio prie medžio žmogaus nuotaikos priklauso tas energetinis užtaisas, kurį gaus ta vanta periamas žmogus.
Tinkamos vantos pasirinkimas
Pirtyje galima naudoti viską, kas auga aplinkui. Gamtoje nėra nieko žalingo žmogui, kiekvienas augalas turi vertingų savybių. Nemalonumai prasideda tada, kai žmogus tų savybių nežino ir naudoja jas netinkamai.
Vantas galima naudoti labai įvairiai: vartojamas jų nuoviras, jos naudojamos kūno kompresams, garinės aromatizavimui, vanojimui - vietinei efektyviai odos stimuliacijai - ir netgi giluminiam žmogaus psichikos poveikiui.
Jeigu žmogus pirtyje nori tik atsipalaiduoti, tai geriausia klasikinis pasirinkimas: beržinės, ąžuolinės, kaduginės, kiečio vantos. Kaduginė vanta, kad nebūtų dygi, specialiai paruošiama pašutinant.
Moterims puikiai tinka liepa - klasikinė moteriška vanta. Vyrams - vinkšna (lot. ulmus effusa). Energetikos papildymui puikiai tinka juodasis serbentas. Labai įdomi yra pelynų vanta. Ji puikiai tinka relaksacijai ir savęs stabilizavimui.
Visa tai, kas paminėta, anot Zieduonio, yra labai maža dalis turtų, duotų mums iš gamtos.
„Aš manau, kad yra normalu, kai žmogus eina į pirtį su 12-18 skirtingų vantų. Tiek daug vantų surišti yra sunku, todėl galima naudoti vadinamas „kokteilines" vantas - į vieną galima surišti įvairių žolių ir medžių lapų. Toks energetinis kokteilis yra geras tuo, kad turi visų sudedamųjų dalių poveikį, tačiau, iš kitos pusės, „grynomis" vantomis dirbti yra geriau. Jomis galima lengviau operuoti ir pasiekti norimo rezultato."
Paprastai vanotis pradedame, sušylame klasikine beržine vanta. Po to patartina panaudoti drebulę: ji puikiai nuima neigiamą energiją, žmogaus sukauptą per savaitę. Toliau reikalingas klevas - emocijų stabilizavimui. Uosis - kad suteiktų žmogui tvirtybės, skatintų aiškų mąstymą. Toliau galima naudoti kietį, kadagį, arba jų mišinį.
„Spygliuočiais paprastai vanoju antrame užėjime, pirmą kartą apsieinu be jų" - dalinasi patirtimi Zieduonis. O toliau renkamės individualiai: jeigu skauda kaulus tinka alksnis, kaštonas - jie veikia puikiai; jeigu odos problemos - šermukšnis, pelynas ir t.t. Tad žmogus iš pat pradžių turi žinoti, ko jis nori, ir tuo vadovaudamasis pasirinkti vantas."
Parengė Rimas Kavaliauskas.
Taip pat skaitykite
Augalų savybės
Lietuviškos pirties procedūros neįsivaizduojamos be įvairių augalų panaudojimo. Visų pirma tai vantos. Tačiau ne vien jos… Toliau
Ziedonis Karklinš
Žymus Latvijos pirtininkas, Latvijos gyduolių asociacijos narys, terminių vandens procedūrų specialistas, gydomųjų vantų sąvybių… Toliau
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“