Uždaryti

Pasaulio pirtys

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Pasaulio pirtys

Ydingas pirčių tipų supratimas

Pirčių klasifikacija nėra tokia paprasta, kaip atrodo. Šiuo metu buitinėje kalboje paplitęs pirčių skirstymas į „suomiškas", „rusiškas" ir „turkiškas" yra netikslus, nes jis atspindi tik Lietuvos vietinėje rinkoje susiformavusius pirčų garinių tipus, o ne paties maudymosi, pėrimosi procesą. Be to, tokiame skirstyme neliko vietos mūsų, lietuviškai pirčiai (taip pat ir estiškai bei latviškai). Beje, kaimyninėse Baltijos valstybėse klaidinantis „rusiškos" pirties terminas beveik nepaplito.

Ką atspindi šie pavadinimai? Vien tik tiesmukiškai suprantamą principą, kad neva tai „suomiškoje" pirtyje ant akmenų nepilamas vanduo ir nenaudojamos vantos, o taip vadinamoje „rusiškoje" - atvirkščiai, vanojamasi ir sočiai pilama vandens ant akmenų.

Panašiai klaidina ir „turkiškos" pirties pavadinimas. Nedaugelis žino, kad „turkiškos" pirtys kartu yra ir graikiškos, ir bulgariškos, ir gruziniškos, ir armėniškos, ir uzbekiškos ir t.t. Na, o suomis, pakviestas į Lietuvoje eksploatuojamą „suomišką" pirtį paprastai nenori sutikti su jos suomiškumu ir teigia, kad jų pirtys mažai kuo skiriasi nuo lietuviškų!

Tikroji klasifikacija

Norėdami objektyviai apibūdinti pirties tipą, turėtume remtis pirties procedūros fizikiniais ypatumais - temperatūra ir drėgme. Ir net tokiu atveju apie konkrečios pirties tipą galime kalbėti tik bendrais bruožais, nes daug įtakos turi iškūrenimo būdas bei pirtininko veiksmai. Temperatūra konkrečioje pirtyje gali kisti nuo 50 iki 130 °C. Šiame intervale telpa visos įmanomos pasaulio pirtys!

Pastebėta, kad žmonių mėgiamos pirtys atvirkščiai atitinka klimatą: šaltoje ir drėgnoje Suomijoje žmonės mėgsta itin aukštos temperatūros ir sausas pirtis – saunas. O sausringoje ir karštoje Turkijoje, priešingai, pirtys santykinai vėsios, tačiau labai drėgnos. Lietuviška (o taip pat ir rusiška, latviška, estiška) pirtys eksploatuojamos vidutinio klimato juostoje, todėl yra „auksiniame viduryje" tarp šių kraštutinumų.

Temperatūra ir oro drėgmė pirtyje yra atvirkščiai proporcingos viena kitai. Kuo aukštesnė pirties oro temperatūra, tuo mažesnę drėgmę gali iškęsti žmogus. Ir atvirkščiai – kuo didesnė drėgmė, tuo žemesnė yra žmogaus pakenčiama temperatūra. Konkretų temperatūros intervalą žmogus renkasi pagal skonį.

Pirtis Temperatūra Drėgmė
Sausa garinė (pastaruoju metu išpopuliarėjęs saunos tipas) 90-100°C 5-20%
Drėgno oro pirtis (lietuviška, suomiška) 70-90°C 20-40%
Garinė pirtis (lietuviška, indëniška) 60-80°C 30-50%
Drėgnoji garinė pirtis (rusiška) 50-70°C 50-70%
Garų tropinė pirtis (pastaruoju metu paplitusios „turkiškos" kabinos) 40-50°C 70-100%

Tinklapyje www.pirtis.lt naudosime supaprastintą pirčių skirstymą į sauso oro, garinę ir drėgnąją. Toks skirstymas gana tiksliai nusako pirties procedūros konkrečioje garinėje galimybes, o būtent to labiausiai ir reikia mūsų lankytojams. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad mes siūlome nevartoti terminų „lietuviška", „suomiška", „rusiška", „turkiška" pirtis. Kiekviena tauta turi savitą pirties istoriją, papročius, pirties terminus ir receptus. Kaip ir duona, kiekviename krašte pirtis turi daug nacionalinių ypatumų. Juos tyrinėjant prieš mūsų akis atsiskleidžia įdomūs dalykai. Pirties procesas „know-how" buvo vertinamas, pirties paslapčių buvo mokomasi, svetur matytos pirties procedūros ir senaisiais laikais, ir dabar buvo perimamos iš kaimyninių tautų. Atsekti šį šiuolaikinės pirties procedūros kelią yra vienas iš mūsų uždavinių. Todėl savo tinklapio puslapiuose mes skelbiame daug įdomios ir probleminės medžiagos, skirtos lietuviškos (ir kaimyninių šalių) pirties istorijai ir tradicijoms.

Parengė Rimas Kavaliauskas

 

Japoniška pirtis

Japoniška pirtis - ofuro. Visi žinome, kad Japonija – originali šalis. Apie japonų darbštumą sklando legendos. Galbūt visa tai nuo japonų pamėgto būdo kaitintis pirtyje? Nors iš tikrųjų japoniška pirtis iš esmės nėra pirtis, kaip mes ją suvokiam. Tai greičiau pirties ir vonios hibridas. Toliau

Turkiška pirtis

Turkiška pirtis arba hamamas pirtis gerokai skiriasi nuo mums įprastos garinės. Tai apvalus kambarys, kuriame lankytojai šildosi ir atsipalaiduoja ant karštų marmuro gultų, padengtų rankšluosčiais. Po to jiems daromas intensyvus masažas, kūnas trinamas grubia plaušine su muilinu vandeniu... Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?