Uždaryti

Šilumos kontrastai

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirties poveikis » Šilumos kontrastai

Pagrindinis pirtyje veikiantis faktorius, be abejonės, yra karštis. Tačiau daugelis pamiršta, jog vien kaitintis neįmanoma (ir negalima), būtina ir atsivėsinti. Taigi pirtis pačia savo esme – kontrastinė procedūra. Ir kalbant apie karščio poveikį pirtyje visada reikia turėti omenyje ir tai, kad jis glaudžiai susijęs su atsivėsinimu.

Svarbiausia kontrastinių pirties procedūrų taisyklė – viskas turi vykti palaipsniui. Kontrastas – visai ne būtinai ausis svilinantis karštis, o po to pasinėrimas į ledinę eketę. Klysta ir tie, kurie pirtyje elgiasi taip, tarsi per vieną užėjimą norėtų „atsėdėti“ visą pirtį. Mūsų kūnas – gyva ir pakankamai inertiška sistema. Juk jeigu reikia išjudinti sunkiasvorį traukinį, jis irgi pajuda ne iš karto visu greičiu, bet pamažu, po trupučiuką... Pirmą kartą užėjus į pirtį, pakanka pabūti tiek, kiek malonu, iki pirmo prakaito. Lengvai sušilus, lengvai atvėstama priepirtyje. Užėjus kitą kartą, sušylama stipriau – tada jau galima apsipilti vėsiu vandeniu ar išeiti į lauką. Tai vadinama biorezonanso principu – kuo labiau sušylama, tuo stipriau atvėstama. O po kelių užėjimų, kai kūnas stipriai ir tolygiai įkaista, jau galima ir sniegu išsitrinti ar į eketę niurktelėti... Tačiau pasinerdami į šaltą vandenį, būkite atsargūs – tokiu atveju išsiplėtusios kraujagyslės staigiai susitraukia, kraujo spaudimas šokteli ir gali gerokai apsvaigti galva. Todėl įkaitusį (pvz., po vanojimo) ir atsivėsinti einantį žmogų reikia palydėti, paduoti jam ranką, kad apsvaigęs neslystelėtų ir t.t. Kontrastinių procedūrų turėtų vengti turintys itin aukštą kraujospūdį, segantys kai kuriomis širdies ir kraujotakos ligomis. Sveikiems (ar bent apysveikiams) žmonėms kontrastinės pirties procedūros – tik į sveikatą. Jos teigiamai veikia ne tik širdies-kraujagyslių sistemą, bet ir odą, kaulus, sąnarius bei raumenis, imuninę bei nervų sistemas ir apskritai tonizuoja, stiprina, grūdina visą žmogaus organizmą.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?