Uždaryti

Eteriniai aliejai

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Aromaterapija » Eteriniai aliejai

Stebuklingai kvepiantys lašeliai – mira, frankinsensas, nardas, ambra, muskusas, žinomi mums iš Biblijos tekstų buvo vertinami dar ikibiblijiniais laikais ir pirkliai už juos uždirbdavo gražaus pinigo. Tačiau jie buvo laikomi ne tik prabangos preke. Aromatiniai aliejai, išdistiliuoti ar kaip kitaip „ištraukti" iš gėlių žiedų ir žolių, medžių lapų ir žievės, medienos ir šaknų, šimtmečiais naudojami sveikatai ir grožiui palaikyti. Kvepiantys skysčiai - švelni ir veiksminga priemonė ligų, stresų, organizmo sutrikimų gydymui buvo žinomi egiptiečiams ir asirams, babiloniečiams ir šumerams.

Kiekviena esencija dėl savo ypatingų savybių palengvina mažiausius sveikatos nusiskundimus ir gydo rimtas ligas. Daugelis aromatinių aliejų gali būti sėkmingai naudojami visų mūsų bėdos – silpnos imuninės sistemos – stiprinimui. Eteriniai aliejai, padėdami nuvargusiam organizmui atstatyti jėgas, stiprina gynybines organizmo reakcijas.

Eteriniai aliejai mažina skausmus, gerina virškinimą, skatina medžiagų apykaitą, gydo žaizdas, naikina virusus ir bakterijas, yra ypač veiksmingi nėštumo ir gimdymo metu ir gydant mažuosius. Tai tik kelios iš augalų išgaunamų kvapiųjų medžiagų panaudojimo sritys.

Yra ir tam tikrų keblumų, susijusių su aromaterapija. Kadangi aromaterapija Lietuvoje dar nėra plačiai žinoma ir turime vos viemą kitą aromaterapijos specialistą, todėl aromaterapijos vardu neretai spekuliuoja prekybininkai. Tai pirmiausiai liečia eterinių aliejų kokybę. Pirkdami eterinį aliejų turime būti tikri, kad jis iš tikrųjų yra natūralus. Turi būti žinoma iš kur jis atkeliavo, iš kokios augalinės žaliavos ir kada buvo išdistiliuotas. Tie eteriniai aliejai, kurie parduodami Lietuvoje supermarketuose, netgi specializuotose kosmetikos ar vadinamose „aromaterapijos“ parduotuvėse, ir neretai mūsų vaistinėse, tikrai nėra nei geros kokybės, nei daugeliu atveju natūralūs. Todėl jų poveikį, ypač naudojant ant odos ar inhaliacijoms sunku prognozuoti.

Pasaulyje šiuo metu natūralūs organiniai aukštos kokybės eteriniai aliejai platinami tik pačių kvalifikuotų aromaterapeutų arba parduodami specializuotose aromaterapijos parduotuvėlėse. Geros kokybės eteriniai aliejai į masinės prekybos tinklą tiesiog nepatenka. Dėl to, kad jų išdistiliuojama vis mažiau, be to jų kaina yra pakankamai aukšta ir panaudojimo sritis reikalauja bent minimalaus supratimo ir nusimanymo. Aromaterapeutas pažįsta savo klientus ir visuomet pasiteirauja kuriam tikslui šie perka eterinį aliejų. Be to nebūnant aromaterapeutu laisvai galima įsigyti tik keletą plačiausiai naudojamų eterinių aliejų rūšių: levandos, arbatmedžio, mėtos, ramunėlės, čiobrelio, pankolio, kadagio, eukalipto, apelsinmedžio, citrinos.
Visuomet reikia atsiminti, kad natūralūs eteriniai aliejai yra aktyviai veikiančios farmakologinės medžiagos ir jų negalima naudoti bet kaip ir bet kokių. Jei eterinį aliejų nusipirkome parduotuvėje, tai apskritai mes nežinome nei jo tikrosios cheminės sudėties, nei jo kilmės – tokiu būdu galima sukelti sau ar savo artimiesiems dermatitą arba alergiją ir paskui teigti, esą „kalta" aromaterapija.

Remiantis klinikiniais tyrimais yra patvirtinta, kad daugumas natūralių kokybiškų eteriniai aliejai, išskyrus keletą specifinių stipriai veikiančių, kurių vartojimą turi prižiūrėti kvalifikuotas aromaterapeutas arba aromatologas, juos naudojant tinkamai praskiedus, t.y. įlašinus ne daugiau kaip 2-3 lašus į vonią ar į masažinio bazinio aliejaus mišinį, alergijų ir dermatitų nesukelia. (Išskyrus citrusų eterinius aliejus, kurie nuima ultravioletinių spindulių filtrą nuo odos, todėl po masažo ar kaukės su citrusų eteriniai aliejais negalima būti saulėje bent 8 valandas). Taigi, jei mes be jokio pasirengimo ir specialios informacijos apie eterinių aliejų kokybę, jų pasisavinimo būdus ir specifines savybes imsime juos visais aprašytais būdais ir atvejais naudoti, galime sulaukti atvirkščio rezultato.

Šis puslapis turi papildomos informacijos matomos naudotojui, turinčiam bent vienos šių temų įskaitą:
  • Kvapiųjų medžiagų naudojimas
.

Laimė Kiškūnė, „Kvapų namai“

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“