Uždaryti

Augalų savybės

Jūs esate čia: / » Sveikata » Augalų savybės

Lietuviškos pirties procedūros neįsivaizduojamos be įvairių augalų panaudojimo. Visų pirma tai vantos. Tačiau ne vien jos – mus supantys medžiai, krūmai, žolės dovanoja mums neįkainojamų priemonių gydomosioms arbatoms, kompresams, kosmetiniams mišiniams pasigaminti. Kiekvienas truputį žinome apie augalų gydomąsias savybes. Jei žinosime daugiau – galėsime tuo pasinaudoti savo džiaugsmui ir labui ir mūsų pirties procesas bus įvairesnis, o pati procedūra duos daugiau naudos. Augalų poveikis žmogui yra labai įvairus.

Fizinis augalų poveikis

Augalai naudojami įtrynimams, masažams, kūno šveitimui. Iš medžio gaminami masažuokliai. Pagaliau net pirties įranga gaminama iš įvairių rūšių medienos, prie kurios prisiliesdami mes patiriame jos poveikį.

Biocheminis augalų poveikis

Geriant augalų arbatas mūsų organizmas įsisavina nedidelį kiekį vandenyje ištirpusių aktyviųjų augalo medžiagų – alkaloidų, rauginių medžiagų ir kt.

Aromaterapinis augalų poveikis

Įkaitusioje garinėje augalai išskiria kvapiųjų medžiagų, visų pirma eterinių aliejų. Garinei aromatizuoti naudojami švieži augalai, jų ištraukos ir išdistiliuoti eteriniai aliejai. Įvairūs kvapai turi skirtingą poveikį mūsų nuotaikai ir psichinei būsenai – jį tyrinėja aromaterapija.

Energetinis augalų poveikis

Mūsų lauką tiesiogiai veikia gyvo augalo energetinis laukas. Jautrūs žmonės yra nustatę, kad net bekontaktis pėrimas padeda sutvarkyti kai kurių organizmo sistemų problemas. Panašiai mus veikia net pamerkta prie lovos augalo puokštė. Įvairiuose regionuose žinios apie augalų energetinį poveikį žmogui yra skirtingos. Kai kur jomis naudojamasi dažnai, o kai kur – tik retkarčiais. Apie subtilųjį vantų poveikį daug sužinojome iš ilgus metus pirtis tyrinėjusio Ziedonio Karklinš: „Iš literatūros daugiausia žinome biochemines savybes, tačiau dar yra ir energetinės, apie kurias kalbama mažiau, tačiau kurios yra labai reikšmingos". Yra atlikta daug eksperimentų, įrodančių, kad augalinė gyvybės forma turi savo intelektą ir skirtingai reaguoja į žmogų, žiūrintį į augalus su pagarba ir geranoriškumu ar - priešingai – ketinantį jai pakenkti. Prietaisai tai aiškiai fiksuoja, tai galima matyti ir monitoriuose.

Rimas Kavaliauskas

Atsakymai į klausimus

2016-01-12, 00:53:31

Vieni sako, kad Ievos vantas galima naudoti, kiti sako, kad reikia jų vengti. Kaip yra iš tikrųjų ir kodėl?

Rimas Kavaliauskas
2016-01-13, 11:03:07

Ieva priklauoso itin kvapių vantų kategorijai. Turint omenyje, kad žmogus pirtyje tampa jautresnis bet kokiam poveikiui (ir kvapo taip pat) elgtis su ja reiktų atsargiai. Mažomis dozėmis ievos vanta visada sukelia teigiamą reakciją - „o, kaip skaniai kvepia...“ ir tokia reakcija padeda sukurti šventinę atmosferą garinėje. Todėl ją galima naudoti kaip „kvapo fejerverką“, kuris nors pats savaime yra pavojingas žaislas, tačiau be jo šventė daug praranda.

Besidomintys subtiliuoju augalų poveikių (kurį dažnai sunku logiškai paaiškinti) priskiria ievai žmogaus lauką valančias savybes. Tačiau apibūdinti tai moksliškai nepajėgia.

Daugiau apie ievą ir vantas iš jos.

Laimė Kiškunė
2016-01-13, 11:03:07

Ieva - kvapnus, vaistingas ir daugelio mėgiamas augalas, o iš prinokusių vaisių galima pasigaminti netgi skanų desertą. Jos šakelės mėgiamos ir pirties kultūros nešėjų gretose. Naudojamos kaip vantos. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad ievos lapuose ir žievėje yra ne tik nuodingo alkaloido amigdalino, tačiau ir laisvos ciano rūgšties. Ievos žiedai ir įmirkusios šakelės gali sukelti galvos skausmą ir svaigimą, o jautriems žmonėms - alergiją. Kaip vaistinė žaliava naudojami tik ievos vaisiai.

Taip pat skaitykite

Beržas

Beržas

Beržas visada primena pavasarį, saulę, šviesą. Sakoma, kad beržo vantos padeda nuo 100 ligų. Europos tautos nuo seno beržais… Toliau

Ąžuolas

Ąžuolas

Indoeuropiečiai vaidno save ąžuolo žmonėmis. Nes kai jie apsigyveno Europoje - didesnę jos dalį dengė ąžuolų giria. Ąžuolai… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Švelnus masažas pirtyje

2019-04-27
Visos vietos užimtos.
Masažo studija, Užupio 18-8, Vilnius
Masažo seminaras, vedamas masažuotojo, pirties meistro Sauliaus Davidavičiaus.

Sveikos pirties ABC PLIUS Šiauliuose

2019-04-27
Liko 4 vietos
Privati pirtis prie Šiaulių. (Adresas paviešinamas užsiregistavusiems)
Įvadinis pirties seminaras norintiems savo pirties, trokštantiems išmokti pirtintis, suprasti kas yra geras garas, pramokti vanoti.

Pirtis ir sveikata. Pirties procedūros vedimas. ŠIAULIUOSE.

2019-04-28
Liko 4 vietos
Lino pirtis. Šiauliai.
Pirties seminaras tiems, kas nori ją vesti sąmoningai. Gera lietuviškos pirties tradicija.

 

 

 

 

"Ką regime aplink - tik išviršinė tėkmė.
Lig dugno po bangom - dar didelė gelmė.
Tikrove nelaikyk ryškaus pasaulio vaizdo,
nes neįžvelgiama slapta daiktų esmė."
O.Chajamas