Uždaryti

Garinės mikroklimato dinamika

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Mikroklimatas » Garinės mikroklimato dinamika

Pirties mikroklimato matavimasPirties mikroklimatą nusako sauso oro temperatūra ir rasos taško temperatūra.

 

 

 

Tipiškas vanojimo mikroklimato pavyzdys

Pateikiu tipišką mikroklimato vanojant pavyzdį. Matavimas atliktas privačioje pirtyje Kėdainių raj. 2016 01 03 16-18 val. individualios pirties procedūros seminaro metu.

Pirties mikroklimato matavimai vanojimo metu. Pirtis.lt.

Matavimas atliktas vanojimo metu. Mikroklimatas buvo fiksuotas 2 davikliais kurie procedūros metu kas 5 sek fiksavo sauso oro temperatūrą bei rasos taško temperatūrą dvejuose garinės vietose - apie 30 cm žemiau lubų ir 70 cm aukščiau plauto ir 20 cm aukščiau plauto bei 80 cm žemiau lubų. Atstumas nuo plauto iki lubų - apie 100 cm. Vanojimas buvo nestiprus, klasikinis. Matavimo kreives matote paveikslėlyje. Viršutinė kreivė iliustruoja vanotojo galvos lygyje - palubėje esančio oro temperatūrą - apie 55°C. Charaktetinga, kad ji beveik nekito viso vanojimo metu. Taip dažniausiai ir būna - nežiūrint kad ir intensyvaus garo pylimo, garinės temperatūra išlieka daugmaž pastovi.

Užtat apatinis daviklis parodė, kad iškart virš plauto esančio oro sluoksnio temperatūra vanojimo metu nuosekliai kilo. Tai įvyko dėl oro sumaišymo vantomis. Vienok kitimas nedidelis - nuo 37°C prieš vanojimą  iki 47°C vanojimo įkarštyje.

Kur kas įdomiau ir pasmingiau stebėti rasos taško temperatūrą. Tie, kas lankė mūsų Pirties mikroklimato seminarą puikiai žino, kad rasos taškas geriau nusako žmogaus šilumos pojūčius garinėje, jei sauso oro temperatūra. Iš grafiko matome, kad rasos taško temperatūra vanojimo metu ties plautu buvo tik šiek tiek mažesnė nei sauso oro temperatūra ir kito panašiai - nuo 30 iki 45°C.  Piko metu oro ir rasos taškas skyrėsi tik 1,6°C. Tai labai mažas skirtumas, kuris rodo, kad santykinė oro drėgmė tuo metu buvo 93% (absoliutus oro drėgnis 67 g/m3). Tokiomis sąlygomis kvėpuoti jau yra sunku ir gerai, kad vanotojas apsaugojo klientės veidą šlapiomis šaltomis
 

Tipiškas vanojimas

Įdomiausia šiame grafike yra tai, kad vienu metu galime stebėti rasos taško temperatūros (arba absoliutaus drėgnio) kitimą iškart 2 taškuose  - gero garo zonoje ir ties gulinčio žmogaus galva. Matome, kad rasos taškų kreivės išsiskiria ir vėl susitinka viename taške. Skirtumą tarp kreivių nuspalvinau geltonai. Galbūt kas nors komentaruose galėtų parašyti ir pakomentuoti ką tai reiškia? Būtų įdomu. Tegu tai būna savotiška intriga ir pirties mikroklimato žinių testas...

Inipi mikroklimatas

Inipi mikroklimatas

Inipi procedūros mikroklimatas buvo matuotas 2 taškuose - apie 30 cm žemiau kupolo aukščiausio taško - šiek tiek aukščiau sėdinčių žmonių galvų , ir palei sieną - maždaug sėdinčio žmogaus galvos aukštyje.

Matavimų duomenis matote paveikslėlyje. Aiškiai matome, kad temperatūra palaipnėje keitėsi gana nemažai (raudona linija) - nuo 40°C procedūros pradžioje ir gale iki 60°C procedūros viduryje. Vis tik 60° buvo neilgą laiko tarpą - 2 ir 3 užėjimo pradžioje, iškart po naujos karštų akmenų porcijos įnešimo. Savaime tokia temperatūra nieko nestebina - tai yra visiškai „vaikiškas“ pirties režimas. Tačiau drėgmė inipi svyravo dar labiau - nuo 25 iki net 95%. Būtent dėl aukštos drėgmės pirmo užėjimo metu tapo gana trošku. Situaciją pablogino tai, jog tai buvo pirmas užėjimas, kai žmonės dar neįpratę prie drėgmės. Grafike šie momentai pažymėti raudonomis aureolėmis.

Paveikslėlyje aiškiai matome keturis periodus, kai žalia linija (rasos taškas) kyla aukštyn ir ten išlieka kurį laiką. Kiekvienas jos „šuolis“ - tai vandens šlakstymo ant akmenų rezultatas. Šie karšto klimato periodai - tai tradiciniai inipi užėjimai:

  • pirties pasveikinimas - 35 min.
  • galių (dvasių) kvietimas (invokacija) - 35 min.
  • maldos, ketinimų išsakymas - 45 min.
  • galių paleidimas, padėka - 19 min.

Prieš pirties pasveikinimą dar matome 18 min. trukmės laiko tarpą su vienu nedideliu garo užpylimu pradžioje - tai yra mums skirtas pasakojimas ir savotiškas instruktažas.

Antro užėjimo viduryje matome „duobę“ - tai buvo nenumatytas palapinės durų atidarymas, kurio metu iš palapinės išėjo vienas dalyvis, kuris dėl plaučių funkcijos dalinio nepakankamumo turėjo palikti garinę. Po jo išėjimo dviem akmenų apšlakstymais Danielis atstatė inipi mikroklimatą iki pradinio lygio.

Matome, kad pirtinikas užėjimo viduryje stengėsi palaikyti maždaug 45°C rasos taško temperatūrą. Toks klimatas tiksliai atitinka lietuviškos garinės, kurioje vanojamasi atmosferą, kas dar sykį parodo, kad nepriklausomai nuo pirties tipo ir dalyvių patirties bei kultūros pirtyse stebime maždaug tą patį klimatą.

Taip pat skaitykite

Procedūros

Ar galima ant elektrinės krosnelės akmenų pilti vandenį? Aš nunešiau naujas vantas į palėpę ir pergreit sudžiūvo, labai byra… Toliau

Komentarai

Straipsnis turi 2 komentarus

Birutė Masiliauskienė

2016-01-05, 13:32:47

Rimai, gal galėtum prie grafiko surašyti visų grafike esančių kreivių reikšmes. Būtų lengviau jį nagrinėtis nei ieškant paaiškinimų tekste. Ir dar klausimas - vanojimas buvo iš dviejų dalių, tarp kurių buvom išėję iš garinės. Čia pirma, antra ar abi?

Vitalis Levčenkaitis

2017-01-08, 12:33:40

Rasos taškų kreivės susitinka, kai susivienodina absoliutus drėgmės kiekis abiejuose aukščiuose (santykinis viršuje dėl aukštesnės temperatūros pastoviai mažesnis, grafike jo nėra). Tai rodo, kad garas gan greitai pasklinda garinėje, ir absoliuti oro drėgmė vėl susivienodina. Užpylus ant akmenų vandens bei vantomis maišant orą, greitai padidėja ir absoliuti, ir santykinė oro drėgmė viršuje, tačiau ties plautu vis tiek laikosi gana stabiliai. Išvados? Gera, kai tave vanoja... Ką rašo suomiai apie garo paskirtį savo krosnelių instrukcijose, skaitėte? :-) Jokios mistikos: kaistant orui, jo santykinė drėgmė mažėja (nors pats vandens kiekis ore, t.y. absoliuti oro drėgmė, nesikeičia, jei niekas nepila). Esant santykinei oro drėgmei per mažai, išsausėja kvėpavimo takai, kas kenkia sveikatai. Dėl to ir pilamas vanduo, arba kitaip - drėkinama patalpa.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“