Psamoterapija
Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Terapinės procedūros » Psamoterapija
Manoma, kad pirmieji karštu smėliu pradėjo gydytis senovės Egipto gyventojai. Beje, tais laikais gydymas karštu smėliu buvo pripažintas oficialiu gydymo būdu. Senovės egiptiečiai karštu smėliu dažniausiai gydydavo sąnarių ligas ir neuralgiją bei patinimus.
Kokias ligas galima gydyti karšto smėlio voniomis
Karštu smėliu patariama gydyti sąnarių ligas, malšinti raumenų skausmus, gydyti neuralgiją ir nefritą (inkstų uždegimą), stiprinti nusilpusius inkstus, gydyti ginekologines ir periferinės nervų sistemos ligas.
Verta žinoti, kad karštas smėlis aktyvina kraujo ir limfos apykaitą, sustiprina prakaitavimą, todėl padeda numesti svorio. Be to karštas smėlis sustiprina gydymosi purvu poveikį.
Karšto smėlio poveikis įvairiems vidaus organams ir sistemoms
- Centrinė nervų sistema – trumpalaikis (15 minučių trukmės) karšto smėlio poveikis tonizuoja centrinę nevų sistemą.
- Širdies ir kraujotakos sistema – šiltas smėlis praplečia odos kraujagysles, tačiau jei karšto smėlio pūslę palaikysite širdies plote, širdies plakimas gali pavojingai padažnėti.
- Virškinamasis traktas – karštas smėlis pagerina skrandžio ir kasos darbą, skatina tulžies skysčių išsiskyrimą.
- Raumenys – karštas smėlis atpalaiduoja pernelyg įsitempusius raumenis.
- Šlapimo pūslės organai – karštas smėlis pagerina kraujotaką inkstų arterijose, todėl skatina šlapimo išsiskyrimą.
Kodėl smėlis yra naudingas?
Smėlis veiksmingai išlaiko šilumą, todėl karštas smėlis žmogaus kūną gali šildyti valandą laiko ir ilgiau. Be to, karštas smėlis ne tik šildo kūną, bet ir jį švelniai masažuoja bei gydo. Veikiant karšto smėlio šilumai prasiplečia kraujagyslės organizme, pagreitėja vykstantys medžiagų apykaitos procesai, suaktyvėja biocheminiai procesai.
Kaip karštu smėliu gydoma specializuotose ligoninėse?
Ligoninėse žiemą karštu smėliu gydoma specialiose palatose, o vasarą – paplūdimiuose. Ligoninėse karšto smėlio į vonias priberiama tiek, kad smėlis gulinčio ligonio krūtinę ir pilvą padengtų 4-5cm storio sluoksniu, o širdies plotas, kaklas ir galva liktų neuždengti. Paplūdimiuose ligonį į smėlį užkasa lygiai taip pat.
Koks smėlis vartojamas gydymui?
Geriausiai šilumą praleidžia smėlis, sudarytas iš 2-3 mm smėlio smiltelių. Gydymui tinka švarus jūros, upių ar dykumų smėlis. Svarbiausia, kad smėlyje nebūtų dulkių ir priemaišų. Tinkamas gydymui smėlis veiksmingai sugeria prakaitą, kurio gydymo metu ligonis gali išskirti iki 2 litrų.
Karšto smėlio „pūslės“
Karšto smėlio „pūslėmis“ patariama gydytis tuomet, kai dėl šalutinio žalingo poveikio žmogaus negalima gydyti karšto smėlio voniose. Karšto smėlio „pūslę“ reikia uždėti tiesiai ant gydomo organo, pavyzdžiui ant kelio ar sąnario. Namuose šias „pūsles“ paruošti nėra sunku, reikia karštą smėlį suberti į medžiaginius maišelius. Į šiuos maišelius reikia suberti keptuvėje pakaitintą smėlį.
Kaip karštu smėliu gydytis patiems?
Patiems karštu smėliu patariama gydytis atsargiai, o gydantis laikytis tam tikrų taisyklių:
- paplūdimio smėlyje nereikia apsikasti pusės metro gylyje, nes giluminiai smėlio sluoksniai gali būti šalti ir drėgni.
- Apsikasę smėliu, stebėkite, kad galva būtų pavėsyje.
- Po galva pakiškite kelis kartus sulenktą rankšluostį, o ant kaktos uždėkite vėsiame vandenyje sudrėkintą rankšluostį.
- Ant kojų ir apatinės pilvo dalies užberkite šilto smėlio, jo saujomis nugriebdami nuo viršutinio smėlynų sluoksnio.
- Paprašykite draugų, kad Jus užbertų 5-6 cm storio karšto smėlio sluoksniu.
Beje, ant pilvo berkite ne storesnį nei 1-2 cm storio smėlio sluoksnį. Širdies plotą patariama palikti atvirą.
Šalutinis žalingasis gydymosi karštu smėliu poveikis
Kartais gydymasis karštu smėliu gali pakenkti sergantiems širdies ligomis, ateroskleroze, infekcinėmis ligomis, epilepsija ir onkologiniais susirgimais. Karštu smėliu negalima gydytis paūmėjus lėtinėms ligoms.
Kai kada karštas smėlis gali pakenkti ir sergantiems kai kuriomis kitomis ligomis, todėl prieš pradėdami gydytis karštu smėliu, pasitarkite su gydytoju.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“