Uždaryti

Loyly pirtis Helsinkyje

Jūs esate čia: Namai » Rask pirtį » Apsilankymai pirtyse » Suomiškos pirtys » Loyly pirtis Helsinkyje

Pirties panorama Helsinkyje

2016 m. gruodžio 1 d. teko apsilankyti pačioje naujausioje, tik 2016 m. gegužę publikai atidarytoje Helsinkio pirtyje prasmingu suomio ausiai pavadinimu Loyly sauna (garo pirtis). Pirtis pastatyta prestižinio Helsinkio rajono krantinėje ir iš toli užmena smalsiai akiai mįslę „o kas tai galėtų būti“. Mat pirties architektūrinis sprendimas išties išskirtinis.

Pirtis turi savo krantinės gabaliuką, tad išsikaitinus po pirties galima pasinerti tiesiogiai į šaltą Baltijos jūros vandenį. Tai gana elektyvi procedūra, tačiau tą gražų vakarą jūroje maudžiausi vienas.

Pirties interneto puslapis suprogramuotas kaip kokių pigių avialinijų - prašo nurodyti vardą, pavardę, norimą vizito laiką ir „saugo rezervaciją“ tik 10 min.  - maždaug tiek, kiek ir reikia internetiniam pavedimui padaryti. Pirties kaina 2 val. - 18€. Į tai įeina mažas ir didelis rankšluoščiai bei persirengimo spintelė.

Beje, tai bene vientelė viešoji Helsinkio pirtis, kur vyrai ir moterys prašomi būti su maudymosi kostiumėliais, nes jie pirtinasi bendroje erdvėje.

Pirtis pasitinka lankytojus erdviu ir labai minimalistiškai įrengtu dušu. Tai didelė kubo formos patalpa su 3 dušais, pritvirtintais ant plokščios juodo granito sienos.

Toliau išeinama į „bendrą erdvę“, kurioje yra kiek gersnė ventiliacija ir didelis kvadratinis suolas - gultas, tinkamas prigulti mažiausiai 4 žmonėms. Ten pat yra dar 3 dušai ant sienos. Patalpos sienos stiklinės, tačiau jūros nesimato, nes vaizdą užstoja specialaus dizaino gruotuotos - juostuotos sienos. Matyt jų paskirtis - sukurti jaukią atmoserą šviesiomis vasaros dienomis, kai saulė beveik visą para kybo danguje.

ŠI dušo ir poilsio erdvė yra komunikacinė - iš jos  galima patekti į lauko terasą, dušus, poilsio kambarį su židiniu ar į 2 karštas garines - paprastą ir dūminę. Abejose yra didelės periodinio kūrenimo krosnys.

Loyly sauna

Pirties mikroklimato matavimai

Apsilankymo metu pamatavau klimatą abiejose garinėse. Savo papratikmu naudojau savirašį prietaisą.

Šis puslapis turi papildomos informacijos matomos naudotojui, turinčiam bent vienos šių temų įskaitą:
  • Pirties mikroklimatas
  • Pirtininko teorinis egzaminas
.

Paprasta pirtis

Paprastoje pirtyje prietaisas buvo pakabintas garinės kampe, apie 60 cm aukščiau plauto ir apie 80cm žemiau lubų. Maždaug ties garinėje sėdinčio žmogaus širdimi.

Turiu pasakyti, kad garinė yra labai sausa ir karšta. Tiek karšta, kad ant įkaitusio plauto įamanoma sėdėti tik pasitiesus rankšluostį (tą mažą iš registratūroje išduotų). Suomišku papratimu plautų platforma yra aukšta ir į ją reikia lipti apie 130-140 cm aukščio laiptais.

Užlipęs atsiduti tarsi didelėje lietuviškoje garinėje su L formos plautais, tinkamais sėdėti. Garinės kampe yra didelė maždaug 120x120 cm ir aįie 170 aukščio krosnis su sunkiu dangčiu, dengiančių akmenvietę. karštis garinėje toks, kad vandens pasiilgsta toli gražu ne kiekviemas lankytojas. Tą dieną lankytojų išvis nebuvo gausu.

Iš matavimo grafiko matome, kad temperatūra garinėje yra pastovi ir kinta mažai, užtat tai yra net 98°C karštis esant vos 4% santykinės drėgmės. Kadangi labai sausa, tai „sėdisi“ gana gerai jeigu tik nesvyla užpakalis nuo plauto.

Užpylus vandens, drėgmė sukyla iki 16%, o tai prie tokios temperatūros reiškia 47°C rasos tašką. Intesyvus garas, kurį daugelis išlaiko apie 10 min. Pirties kronsnis gana masyvi, iš pažiūros joje turėtų būti apie 800-1000kg akmenų.

Pirties mikroklimato matavimas

Dūminė pirtis

Dūminė pirtis yra taip pat labai karšta, tačiau termometras čia fiksuoja kiek žemesnę 82°C sauso oro temperatūrą. Tiesa, ir matuota buvo garinės viduryje ir šiek tiek žemesniame taške. Užtat užpylus garo pavyko pasiekti net 53°C rasos tašką (31% santykinę drėgmę).

Jei paprasta pirtis yra šviesi - dideliais plačiais langais, tai dūminė - visiška priešingybė - tamsi ir be langų. Keli prislopintos šviesos švietuvai įrengti po plautų platforma ir nepasiekia garinės kampų, kurie maloniai skendi tamsoje, paverdami retu lankytojus blausiomis dėmėmis karštoje tamsoje.

Norint užpilti vandens reikia nulpiti žemyn apie pusantro metro ir atidaryti krosnies dangtį sukant masyvią rankeną. Tada jau galima pilti vandenį ir vėl lipti atgalios. Dūminės pirties garas man pasirodė karštenis už paprastos.

Šis puslapis turi papildomos informacijos matomos naudotojui, turinčiam bent vienos šių temų įskaitą:
  • Dūminė pirtis
  • Pirties mikroklimatas
  • Pirtininko teorinis egzaminas
.

Poilsio erdvė

Ilsėtis galima net 4 vietose - atviro oro terasoje palei jūrą, dengtoje lauko terasoje, dideliame priepirtyje su dušais, ir sausame poilsio kambaryje su židiniu. Patalpų plotai gara gerai paskaičiuoti pagal lankytojų skaičių ir žmonės pasiskirsto po erdves nesusigrūsdami. Lieka daug erdvės maloniam laiko praleidimui.

Po pirties galima aplankyti kavinę restoraną, su langais į jūrą. Jis prieinamas ir lankytojams iš miesto.

Taip pat skaitykite

Suomija, 2006 m. birželis

Suomija, 2006 m. birželis

Pirties akademijos kelionė į Suomijos pirčių muziejų. Jos metu aplankytos kelios įdomios dūminės pirtys ir kaimo turizmo… Toliau

Suomijos saunos draugijos pirtis

Suomijos saunos draugijos pirtis

Suomijos saunos draugija buvo įkurta 1937 metais. Iš pat pradžių ji buv suplanuota kaip „elitinė" saunos mėgėjų ir… Toliau

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“