Pirties vakaras Esperanzoje
Jūs esate čia: Namai » Rask pirtį » Pirčių apžvalgos » Pirties vakaras Esperanzoje
Esperanzos pirtį vertino grupė Lietuviškos pirties akademijos studentų. Būtinas reikalavimas- turėti įskaitytas Pirties meistriškumo kursų temas: Pirties konstrukcija, Pirties krosnis, Pirties mikroklimatas.
Visi vertintojai ne šiaip vertino „iš akies“, tačiau praleido pirtyje kelias valandas, garinosi, vanojo ir vanojosi bei pildė išsamią anketą.
Esperanzos vertinimas
Mikroklimato matavimai
Pirties mikroklimatą matavome visos pirties procedūros metu. Studentai turintys žemiau bent vieną iš žemiau išvardytų įskaitų gali pasidžiaugti ir pilnu pirties mikroklimato grafiku (reikia būti prisijungus), o „normaliems“ skaitytojams pateikiame apibendrintą komentarą.
- Pirties krosnys
- Pirties mikroklimatas
- Pirties planavimas ir konstrukcija
Pirmas garas.
Prieš pirmą užėjimą garinėje stovinčio žmogaus galvos aukštyje nusistovėjo stabilus 85°C bei 7% santykinės drėgmės oras. Ar tai daug ar mažai?
Palyginimui. Vidutinis Sacaharos dykumos oras yra 25%, o vienos sausiausių Mohavos dykumos oras vasarą siekia 10% drėgmės. Internete pavyko rasti meteo stoties Kataro dykumoje duomenis: 48°C temperatūroje absoliutus oro drėgnis sudarė 7,5 g/m3, o tai yra 10% santykinės drėgmės.
Toks oras stipriai džiovina viską, ką tik paliečia - plautą, vantą, žmogaus plaukus, šnerves ir svarbiausia - viršutinius kvėpavimo takus. Tai nėra nei malonu, nei sveika. Būtent todėl pirtininkas, vedantis procedūrą paprastai imasi priemonių sušvelninti karštą ir sausą metalinės nuolatinio kūrenimo krosnelės formuojamą garinės mikroklimatą.
Šiuo atveju Saulius Davidavičius, vedęs pirtį, paruošė garinę ir iškart po to, praėjus vos 5 min. temperatūra tapo 76°C, o s. drėgmė 15%. Irgi sausa, tačiau jau nebe taip ekstremalu. Kaip sakoma - „gyventi galima“. Pirmo užėjimo metu kelis kartus buvo pilamas pirmas garas, šiek tiek vėdinama garinė, sąlygos truputį keitėsi, tačiau vidutinis klimatas šio užėjim metu sudarė 74°C ir 18% santykinės drėgmės stovinčio garinėje žmogaus galvos aukštyje.
Kad matavimai tiksliau atitiktų garinėje sėdinčio žmogaus patiriamas sąlygas, lygiagrečiai oro duomenis matavome ir antrame taške - maždaug 60 cm virš viršutinio plauto plokštumos, kas atitinka sėdinčio žmogaus galvos ar krūtinės aukštį. Šiame taške prieš pirmą užėjimą buvo užfiksuota 74°C oro temperatūra bei 10% santykinė oro drėgmė. Tai tik šiek tiek švelniau už palubėje fiksuotus 85°C/7%.
Po garinės paruošimo čia susiformavo visiškai kitas klimatas - temperatūra virš plauto beveik nekito ir viso užėjimo metu išliko 56°C, o santykinė drėgmė svyravo tarp 37-40%.
Akivaizdžiai matome, kad kvalifikuotas garinės paruošimas iš pagrindų pakeitė garinės būseną ir padarė ją sveiką ir tinkamą naudojimuisi bei procedūroms.
Garinės paruošimo procedūroms mokome Nuolatinės krosnelės valdymo, Periodinės krosnies valdymo bei Pirties procedūros vedimo temose.
Druskos procedūros.
Antram užėjimui metu Saulius parinko kolektyvinę trynimosi druska procedūrą. Prieš užėjimą garinė įkaito ir pradinė temperatūra joje buvo 85°C (ties galva) ir 48°C (sėdintiems žmonėms). Tai rodo, kad darbianiame režime pirtis pasižymi ženkliu vertikaliu temperatūros gradientu. Tai nenuostabu, nes durys yra standartinės - aukštos (200cm) ir pro jas išeina daug karšto oro bei įeina šviežio ir vėsaus.
Procedūros eigoje temperatūra ties plautais svyravo priklausomai nuo garo pylimo ir siekė apie 55-57°C. Santykinė drėgmė ties plautais buvo apie 30-35%. Išmatuota rasos taško temperatūra buvo apie 33°C. Tai tikrai nėra daug, tad žmonės gali šioje garinėje gana saugiai išbūti ir ilgesnį laiką.
Vanojimąsis ir vanojimas
Vakaro metu visi labai laukė vantų. Tai suprantama - pirtyje galima sėdėti, galima trintis, galima praustis, tačiau pati įdomiausia ir daugumos žmonių nuomone - vertingiausia procedūra vis tik yra vanojimas.
Kadangi vanojimo metu svarbiausias pirties mikroklimato parametras yra ne sauso termometro temperatūra, tačiau absoliutus oro drėgnis (arba garo kiekis garinės tūrio vienete), tai pateikiame ne oro temperatūros matavimus (jie nelabai ir skiriasi nuo jau paminėtų), tačiau gana retą matavimo kreivę, kokios nerasite jokiuose kituose literatūros šaltiniuose. Žemiau pirmą kartą publikuojame garo intensyvumo vanojantis grafiką, o jei tiksliau - pirties garo rasos taško temperatūros grafiką. Norėdami jį pamatyti - turite būti užregistruotas Pirtis.lt skaitytojas ir prisijungti. Tai galite padaryti bet kada - puslapio viršuje.
Esperanzos garinėje garas laikosi gana vidutiniškai - jį reikia papildyti kas 2-3 min, norint kad jis neišsivadėtų ir išliktų „šildantis“. Toks garinės režimas gana gerai tinka vanojimui, ypač, jei garą „pilą“ pirtininko asistentas,
bus daugiau....
Komentarai
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“
Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!
(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)