Uždaryti

Procedūrų scenarijai

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Procedūrų scenarijai

Kiekviena pirtis vyksta pagal tam tikrą scenarijų. Seniau pirties scenarijų apibrėždavo pirties papročiai. Gerą tradicinio pirties scenarijaus pavyzdį randame aprašytą straipsnyje Senoji pasartiškių pirtis. Šiais laikais pirties scenarijus dažniausiai jau priklauso nuo pirtininko.

Koks bebūtų scenarijus, jis turi nepakenkti žmonėms, atėjusiems į pirtį. Todėl labai svarbu gerai suprasti karščio poveikį žmogaus organizmui. Patyrę pirtininkai paprastai vengia temperatūros kraštutinimų ir pasirūpina pakankama garinės ventiliacija procedūrų metu.

Dažnai sakoma, kad pirties procedūra yra panaši į sūpuokles. Tik pirtyje supamasi ne pirmyn-atgal, ar aukštyn-žemyn, bet iš karščio į šaltį ir vėl atgal. Kaip ir paprastų supynių atveju yra labai svarbu pradėti suptis palaipsnui, vis didinant amplitudę kol nepasidarys „baisu“, o paskui - mažinant ją, kol bus galima saugiai sustoti.

Garinėje pirtyje pirties karščio sūpuokles įsupame pildami garą. Garas gana lengvai paklūsta vantų mostams ir yra pakankamai gerai valdomas. Reikalui esant jį visada galima išleisti per ventiliacijos angą.

Užėjimai į garinę

Kiekviena pirties procedūra dalijama į užėjimus. Užėjimas  - tai laiko tarpas nuo to momento kai įžengiate į garinę pro duris iki to momento kai išėję iš garinės atsikvepiate ir atgaunate normalią savijautą. Tokiu būdu atvėsimą po garinės - šaltą apsipylimą vandeniu ar išsimaudymą eketėje taip pat priskiriame konkrečiam užėjimui.

Pirties procedūrų scenarijų paprastai įtakoja:

  • pirties tipas
  • metų laikas
  • žmonių amžius ir lytis
  • žmonių pirties patirtis
  • sveikatos būklė
  • charakteris ir kūno tipas
  • lūkesčiai ir norai

Geras pirtininkas privalo sugebėti pirties scenarijų įsivaizduoti, suplanuoti ir praktiškai realizuoti pagal poreikį jį keičiant bei improvizuojant.

Tradicinis pirties scenarijus

Tradicinė šeimos savaitinės pirties procedūrų scenarijų paprastai sudaro 4 užėjimai:

Pirmas užėjimas

Skirtas įpratimui prie pirties. Trunka neįlgai - kol sušylama ir ateina noras išeiti iš garinės.

Antras užėjimas

Skirtas sukelti gausiam prakaitavimui. Jo metu pradedamas gausiau pilti garas, naudojama druska ar kitokios prkaitavimą skatinančios priemonės.

Trečias užėjimas

Jo metu dažniausiai vanojamasi ar vanojama.

Ketvirtas užėjimas

Jo metu prausiamasi - šveičiama oda.

Gurmaniškos, proginės ar profesionalaus pirtininko vedamos pirties atveju užėjimų skaičius dažnai būna didesnis. Tačiau reikia prisiminti, kad saugus bendras buvimo karštoje garinėje laikas vieno pirties scenarijaus (procedūros) eigoje sudaro maždaug 40 min.

Pirties meistriškumo kursuose mokoma vesti pirtį savo darugams ir šeimos nariams pagal tradicinį scenarijų. Tam yra skirta mokymų tema Tradicinė pirties procedūra. Jūs galite užsirašyti į pageidaujančių išklausyti šią temą laukimo sąrašą.Jei norite greičiau patekti į šios temos mokymus...

Jums trūksta šių įskaitų:

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Pirties kultūros kursas I: Pirties istorija

2021-03-04
Liko 6 vietos
Vebinaras
Pirties atsiradimas ir raida Europoje nuo Antikos iki XX a. Senosios Amerikos ir Azijos pirtys.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2021-03-08
Liko 15 vietų
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties kultūros kursas II. Lietuviška pirtis

2021-03-11
Liko 22 vietos
Vebinaras
Ir vėl prausiamės virtualiai. Kokia yra tikra lietuviška pirtis?

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2021-03-15
Liko 26 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties kultūros kursas III: Šiuolaikinė pirties kultūra

2021-03-18
Liko 20 vietų
Veninaras
Šiuolaikinė pirties kultūra įvairiose šalyse: hamamas (2 tipai), Šiaurės Europa( Suomijos, Rusija, Estija), Azija (Japonija, Korėja), Amerika (temeskalis, inipi, swtitz), Europa (aufguss).

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-03-29
Liko 30 vietų
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.