Uždaryti

Vaikas pirtyje

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Vaikas pirtyje

Nuolat lankydamiesi pirtyje grūdiname organizmą, tai saugo nuo peršalimo ligų. Kokie pirties ritualai mažiesiems?

Nuo kokio amžiaus vaikus galima vesti į pirtį?

Seniau moterys pirtyje gimdydavo – vadinasi, tai buvo pirmoji aplinka, į kurią kūdikėlis patekdavo. Taip būdavo Lietuvoje, Suomijoje, Rusijoje. Taigi kodėl kelių savaičių ar mėnesių kūdikis negalėtų būti nešamas į pirtį? Vis dėlto patarti sunku, svarbiausia yra mamos nuojauta. Jei jai pirtyje gera, tai ir mažylis puikiai jausis. Tarkim, suomių šeimoje pirtis labai svarbi – ji yra 95 proc. būstų. 12 proc. suomių vaikų pirmą kartą į pirtį patenka dar nesulaukę pirmo mėnesio, 70 proc. – iki metukų, 95 proc. – iki 2 m. Vaikų sergamumas Suomijoje – vienas mažiausių pasaulyje. Jei vaiką maudome vonioje ir jam patinka vanduo – vadinasi, tiks ir pirtis.

Kokia pirtis tinka vaikučiui?

Be abejo, pirtis, kokią suvokia sportininkas, trokštantis kuo didesnio karščio ir nepaprastų įspūdžių, bus žalinga ne tik vaikui, bet ir  daugumai moterų bei vyrų. Na, o jei ji bus pritaikyta šeimos poreikiams ir taps šilta jaukia erdve, kurioje galima atsipalaiduoti, tai tiesiog primins šeimos vonią. Vaikui tinkamiausia tradicinė garų pirtis, kurioje šilumos šaltinis yra akmenys. Oro temperatūra joje turėtų būti 40–70 laipsnių, būtina įrengti apsaugą aplink akmenis. Jei vaikas žaidžia ant grindų, įsitikinkite, ar „netraukia" skersvėjis. Tokiu atveju sodinkite mažylį ant žemiausio gulto ar sau ant kelių. Dėl tos pačios priežasties pirtyse, kuriose lankosi vaikai, rekomenduojama įrengti dar vieną termometrą 50 cm aukštyje, kad būtų galima kontroliuoti vaiką supančią temperatūrą.

Kiek laiko mažylį laikyti pirtyje?

Pirmą kartą, ypač jei tai kūdikis, pirtyje reikėtų užtrukti kuo mažiau – minutę. Be abejo, tai turėtų būti sveikas, neviduriuojantis, nekarščiuojantis vaikutis. Neneškite pirtin verkiančio, išsigandusio mažylio – vis dėlto tai, nors ir švelnus, tačiau stresas. Vaiko kaip ir suaugusio žmogaus širdutė pirtyje plaka kur kas tankiau, todėl atidžiai stebėkite, kaip mažylis jaučiasi. Vaikštantį prie pirties pratinkite kaip prie bet kokių kitokių pasikeitusių aplinkos sąlygų. Todėl ten pastatykite kubiliuką vandens, padėkite žaisliukų, pasirūpinkite geru apšvietimu. Ant galvos uždėkite nuo perkaitimo saugančią specialiai pirtims skirtą vilnonę kepurę. Jei vaikelis nenori būti pirtyje, leiskite išeiti – prie šių ritualų priprantama pamažu. Matydamas, kad tėvai džiaugiasi pirtimi, ilgainiui ir vaikas norės būti kartu su jais. Vis dėlto mažylis pirtyje turėtų praleisti ne ilgiau kaip 10 min. Išėjusį iš pirties patartina susupti į minkštą frotinį rankšluostį. Stebėkite, kad iš pirties jis nepatektų į itin vėsią patalpą. Iš pradžių vaiką į pirtį neškite kartą per savaitę, pripratinus galima ir dažniau.

Ar reikia vaiką apipilti vėsiu vandeniu?

Nereikėtų vėsesnio kaip 20 laipsnių vandens – šaltas vanduo mažiesiems nerekomenduojamas. Žinoma, yra šeimų, kurios iš pirties puola basom į sniegą ar apsipila lediniu vandeniu, bet tai jų gyvenimo būdas, kasdienybė. Daugumai pirčių mėgėjų maloniau nusiprausti po šiltu dušu.

Ar galima vaikus vanoti?

Žinoma. Tačiau dažniausiai vanojimą suprantame lyg velnio ar ožio „išvarymą" iš žmogaus. Be abejo, vaikui tai netiks. Iš pradžių duokite mažyliui vantą pauostyti, pažaisti. Pamirkyta vandenyje vaikutį galima apšlakstyti ir taip jį atvėsinti – mažylis supras, kad vanta yra jo pirties draugė. Pamažu, matydamas, kaip vanta vanojasi tėvai, ir pats užsigeis išbandyti šią procedūrą. Tada rekomenduojama lengvai, švelniai ja pamojuoti virš vaikelio. Tinkamiausios švelnios liepos, beržo, klevo vantos. Pirtyje galima panaudoti ir kvapų terapiją – levandos, melisos, ramunėlės, liepžiedžių, beržo lapo kvapus. Praskieskite šių žolelių užpilo ir užpilkite ant akmenų. Švelnus kvapas nuramins mažylį, stiprins jo imunitetą.

Kokiomis ligomis sergančio vaiko nereikėtų leisti pirtin?

Tiek vaikas, tiek suaugusysis neturėtų eiti į pirtį karščiuodamas, sirgdamas peršalimo ar kokia nors uždegimine liga, turintis įgimtą širdies ligą, esant medžiagų apykaitos sutrikimams. Tiesa, kai kurios moterys į natūralias sveikatos stiprinimo priemones (šalia gydymo masažais, žolelėmis) įtraukia ir pirtį. Kai vaikas įpratęs lankytis pirtyse, kai kurios mamos vedasi į pirtį net ir esant viršutinio kvėpavimo takų ligoms bei leidžia pakvėpuoti šalavijo, arbatmedžio garais. Žinoma, tokia procedūra turėtų būti trumpa, po kurios mažylis keliautų tiesiai į lovytę. Nežiūrėkite į pirtį lyg į atskirą erdvę su tam tikromis taisyklėmis. Tai tarsi namų erdvės tęsinys, tik čia šilčiau ir drėgniau. Jei suaugusysis jos nebijos, ir vaikai greit pripras. Į švelnaus poveikio pirtį galima eiti taip pat dažnai kaip praustis vonioje – nors kasdien. Reguliarus lankymasis pirtyje grūdina vaiką ir rizika susirgti sušlapus kojas ar papūtus vėjeliui kur kas mažesnė.

Komentaras

Gydytoja pediatrė med. dr. Violeta Drejerienė, Vilniaus m. universitetinės ligoninės naujagimių skyriaus vedėja
„Dažnai tėvai manęs klausia, ar vesti vaiką į pirtį, nuo kada tai galima daryti. Suomiai į pirtį, kuriose įrengta gera vėdinimo sistema, nešasi net kelių mėnesių kūdikius. Lietuviai to nedaro. Pirmą kartą einant į pirtį su vaikeliu reikia būti labai atsargiems, saugotis, kad neperkaistumėte, būti trumpai. Ir, be abejo, reikėtų pasitarti su vaiką prižiūrinčiu gydytoju. Prie pirties reikia pratinti pamažu – tiek temperatūros, tiek laiko trukmės požiūriu. Į pirtį, kurioje aukšta temperatūra, vaikelio vesti nepatarčiau. Vaikams turėtų būti gerai kaimiškoje garų pirtyje, kai temperatūra neaukšta."

Mamos patirtis

Eglė Paškauskienė, 25 m. edukologė, 8 mėn. Urtės mama
„Dukrytei buvo 6 mėn., kai nusinešėme į garų pirtį. Kad nebūtų per daug karšta, palikome atviras duris. Iš pradžių mažylė gaudė orą, tačiau netrukus pradėjo ramiai kvėpuoti. Paguldėme ant vantos, kita švelniai virš mažytės pamojavome. Pirtyje Urtė jautėsi labai gerai, dairėsi, neverkė. Išėję iš pirties mažytę trumpam įkišome į vėsoką baseino vandenį. Pirtyje Urtė praleido 1–2 min. Labai apmaudu, kad mūsų sveikatingumo kompleksuose (bent Mažeikiuose, Šiauliuose) vaikams iki 3 m. neleidžiama nei į baseiną, nei į pirtį. Štai neseniai viešėjome Islandijoje, kurioje nėščiosioms ir mamytėms su mažais vaikais skirti net atskiri baseinai, vonios, pirtys. Juk pirtis ir vandens procedūros stiprina nervų sistemą, raumenukus, gerina imunitetą." 

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Astrologinė online pirtis su Nagliu Šulija

2021-01-21
Visos vietos užimtos.
vebinaras
Planetos sukasi ir Saulė kyla. Poros susituokia, išyra... Šalies kas laukia ateity, Mums Naglis pasakos pirty...

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 9 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 12 vietų
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 28 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 12 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 26 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 16 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 28 vietos
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: šeimos pirties scenarijius

2021-02-22
Liko 28 vietos
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.