Uždaryti

Pirties akademija

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija

 

VšĮ „Lietuviškos pirties akademija“ - pirmoji ir ilgiausiai veikianti neformaliojo pirtininkų ugdymo įstaiga, per savo gyvavimo metus padėjusi net ne šimtams, bet tūkstančiams lietuvių (ir ne tik) atrasti gerą, sveiką ir malonią lietuvišką pirtį. Greta savo pagrindinės, edukacinės veiklos, ji organizuoja įvairius renginius, užsiima tiriamąja ir kurybine veikla, buria aplink save pirties entuziastus.

Istorija

Akademijos veiklos ištakos siekia ankstyvą 2003 m. pavasarį. Jos įkūrėjas ir vadovas - pirtininkas, pirčių tyrinėtojas Rimas Kavaliauskas. Anot jo, idėją ir impulsą šiai veiklai suteikė visų pirma domėjimasis Lietuvos liaudies tradicijomis, sveiku gyvenimo būdu ir kažkoks penktas pojūtis, kuris sakė, kad turi egzistuoti būdas atpalaiduoti šiuolaikinį žmogų, nors trumpam suteikiant jam pirmapradės harmonijos ir vienybės su gamta jausmą. Siekiant, kad informacija apie pirtį pasiektų kiekvieną besidomintįjį buvo sukurtas tinklapis www.pirtis.lt, pradėti rengti pirties kultūros seminarai, pirmieji Lietuvoje pirties meistriškumo kursai, seminarai Lietuvos kaimo turizmo sodybų savininkams, pirties šventės. 

2004 m. rudenį buvo įkurta VšĮ „Pirties akademija“, nuo 2011 m. pavasario šią veiklą tęsiame jau kaip „Lietuviškos pirties akademija“.  Prie LPA veiklos prisijungė, joje dėstė (kas trumpiau, kas ilgiau, kas tebedėsto iki šiol) nemažai šiandien žinomų Lietuvos pirtininkų: Birutė Masiliauskienė, Giedrius Gervys, Jonas Kariniauskas, Nijolė Nagurnaitė, Saulius Davidavičius, Aridas Pabedinskas ir kt., buvo kviečiami kitų šalių pirties meistrai: Ziedonis Karklinš (Latvija), Eda Veroja (Estija), Vasilij Liachov (Rusija), Svetlana Serebrova (Rusija), Aleksandr Marčenko (Ukraina) ir kt.

Prasidėje kukliai, nuo kelių seminarų, pirties meistriškumo kursai gryninosi, profesionalėjo, tobulėjo, buvo kuriama struktūra, leidžianti efektyviai ir įdomiai perteikti žinias besidomintiems. Nuo 2010 m. baigę visą studijų kursą studentai galėjo laikyti pirtininko egzaminą. 2015 m. „Lietuviškos pirties akademijos“ mokymų programa buvo oficialiai suderinta su LR Sveikatos apsaugos ministerija, o tai reiškė, jog studentai, baigę mokymus ir išlaikę egzaminus, gali teikti sveikatinimo paslaugas pirtyje. 

2020 m. pavasarį, priėmus valstybinį Pirtininko profesijos standartą, VšĮ „Lietuviškos pirties akademija“ savo kursus pertvarko taip, kad juos baigę studentai gautų visas reikalingas teorines ir praktines žinias, reikalingas norint sėkmingai išlaikyti valstybinį pirtininko egzaminą. Visgi svarbiausia jos veiklos kryptis išlieka neformalioji edukacija, leidžianti kiekvienam pasirinkti, kiek giliai pasinerti į pirties paslaptis. Vieniems rūpi profesionalo diplomas, kitiems norisi tiesiog patenkinti smalsumą, išmokti maloniai nuprausti savo šeimą ir artimuosius arba atrasti žinių besiruošiant statyti savą pirtį.

2020 m. lietuvišką pirties lankymo tradiciją įtraukus į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, ypač aktuali tapo grįžimo prie tradicijos, šeimos pirties tema. 

Tikslas ir misija

Svarbiausias mūsų tikslas - patenkinti Jūsų norą sužinoti apie pirtį, pačią seniausią sveikatingumo sistemą. Apsilankę mūsų pirties meistriškumo kursuose sužinosite:

  1. Kaip naudotis pirtimi savo malonumui
  2. Kaip paruošti gerą pirtį ir sveikai išpirtinti savo šeimą ir draugus
  3. Kaip atlikti geras sveikatingas asmenes pirties procedūras
  4. Kaip profesionaliai suorganizuoti pirtį svečių grupei, vesti progines ir ritualines pirtis
  5. Kaip susirišti vantas, pasigaminti augalines pirties priemones
  6. Kaip pasistatyti ir tinkamai eksploatuoti savo pirtį
  7. Kokios yra mūsų ir kitų šalių pirties tradicijos bei papročiai

Šį tikslą mes įgyvendiname tiek rengdami kursus, tiek organizuodami įvairius renginius, edukacines keliones, teikdami konsultacijas ir pagaliau - tiesiog pakviesdami patirti geros lietuviškos pirties malonumus. 

Kursai

Mūsų kursai suskirstyti į modulius. Kiekvienas modulis suteikia ne vienos kurios nors (pvz., vanojimo), bet kelių skirtingų sričių žinių ir įgūdžių „komplektą“, kuris jums reikalingas tam tikroje situacijoje. Pvz., įvadiniame, pirties gurmano lygyje, supažindiname su svarbiausiais sveikos pirties dėsniais, aptariame pirties poveikį sveikatai, parodome, kaip pasirinkti ir paruošti naudojimui vantas ir, aišku, pamokome svarbiausių vanojimo judesių bei principų. Tokių žinių pakanka, jei norite būti geras „pirties kolega“, galintis pagelbėti pirtininkui ar pašildyti nugarą draugui.  Tačiau jei norite patys paruošti visą pirties programą savo artimiesiems, jums reikės eiti toliau ir įgyti daugiau žinių. Kursų struktūra ir studijų tvarka apratiama atskirame skyriuje.

Kursus sudaro teorinės paskaitos ir praktiniai mokymai pirtyje. Organizavimo formos gali būti įvairios: renkamos studijų grupės, orrganizuojami seminarai, prie kurių gali prisijungti visi, turintys atitinkamą pasiruošimą ir išklausę reikiamus seminarus, dalis studijų gali būti organizuojamos nuotoliniu būdu. Studentai patys sprendžia, iki kokio lygio jie nori tęsti studijas. 

Kiekvieną modulį paprastai sudaro 3-4 seminarai, o moduliai patys skaidomi į smulkesnius vienetus - temas. Viename seminare paprastai išdėstoma nuo vienos iki trijų temų. Teorinės temos turi joms priskirtas žinių patikrinimo anketas. Modulis laikomas baigtu, praėjus visas teorines ir praktines jam priklausančias temas ir surinkus pakankamą balų skaičių anketose. Norintys gauti modulio išklausymo pažymėjimą, gali tai padaryti užpildę modulio žinių patikrinimo anketą.  Praktinės žinios tikrinamos laikant Šeimos pirtininko įskaitą ir baigiamąjį egzaminą

Didžioji dalis praktinių mokymų vyksta Vinliuje, dalis - Kaune, Klaipėdos regione, tačiau organizuojami ir kitur, visoje Lietuvoje, kur yra jų organizavimui tinkama pirtis. 

Renginiai

Siekiant populiarinti vanojimą kaip unikalią darbo su kūnu techniką, buvo pradėti organizuoti Lietuvos bei tarptautiniai vanojimo čempionatai.

„Lietuviškos pirties akademija“ suorganizavo dvi tarptautines vanojimo konferencijas:

Bene didžiausias pasiekimas ir tarptautinio lygio pripažinimas buvo 2014 m. Trakuose įvykęs XVI Tarptautinis pirties kongresas. Šie kongresai, Tarptautinės pirties asociacijos (ISA) organizuojami kas ketverius metus vis kitoje šalyje, tad galimybė jį surengti Lietuvoje buvo išskirtinis įvykis - panašiai kaip Olimpiada.

Pirties meistriškumo klubas

Studijuojantys Akademijoje ir jos absolventai gali stoti į Pirties meistriškumo klubą. Klubo nariai gauna nuolaidas studijoms, yra kviečiami į specialiai jiems skirtus renginius, klubines pirtis, išvykas.

Tarptautinė veikla

LPA yra Tarptautinės pirties asociacijos (ISA) tikroji narė.

Mokymai organizuojami ir užsienio šalyse: Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Danijoje ir kt., atvykstančių į Lietuvą ar studijuojančių distanciniu būdu turime iš viso pasaulio (Rusijos, Japonijos, JAV, Kanados, Italijos, Belgijos, Turkijos ir t.t.). Tarptautinių mokymų platforma - International Bath Academy - dirba pagal tą patį modelį ir struktūrą. Dar vienas jos tikslas - populiarinti lietuvišką pirtį užsienyje, informuoti apie besiburiančius lietuviškos pirties entuziastų būrelius kitose šalyse, vanojimui bei lietuviškos pirties procedūroms tinkamas pirtis kitose šalyse. 

Pirties dovanų kuponai

Lietuviškos pirties akademija kviečia padovanoti savo draugams ir artimiesiems kelias valandas tikros pirties laimės. Iš išmokti sveikai naudotis. Toliau

Pirties meistriškumo klubas

Lietuviškos pirties akademijos Pirties meistriškumo klubas. Neformali pirties studentų organizacija. Narystė joje leidžia naudotis daugeliu privalumų bei privilegijų. PMK nariais gali tapti visi, išklausę Sveikos pirties ABC. Toliau

Atsiliepimai, istorija

Dalyvių atsiliepimai apie Pirties akademijos veiklą, nuomonės apie pirties seminarus, mokymus, renginius. Toliau

Atsakymai į klausimus

2023-11-29, 21:59:25

Sveiki, norėčiau Užsiregistruoti į klasikinio vanojimo pamoką?

Rimas Kavaliauskas
2023-12-04, 11:41:23

Klasikinio vanojimo mokome tada, kai studentas jau yra praėjęs pirmas e praktines temas- „Sveikos pirties dėsniai“, „Pirtininko darbo įvadas“ , „Efektyvios darbo technikos“. Jums reikia likti užsiregitravus Pirtie.lt ir laukti kvietimo.

2017-01-05, 16:27:29

Užsiregistravau jūsų puslapyje. Bandau dabar užsiregistruoti renginiui, tačiau svetainė neleidžia to padaryti. Kodėl?

Rimas Kavaliauskas
2017-01-09, 09:31:00

Registracija Pirtis.lt puslapyje Jums jau yra naudinga, nes galite skaityti, pavyzdžiui platesnius studijų temų aprašymus. Taip pat galite matyti straipsnių komentarus bei juos rašyti.

Jūs taip pat laiku gausite infomaciją apie renginius. Tiesa, didelė dalis renginių visų pirma yra skiriama tiems, kas jau turi temos Sveikos pirties dėsniai įskaitą (yra buvę Sveikos pirties ABC seminare). Taip mes užtikriname, kad į pirties renginius nepatenka nepasiruošę, atsitiktiniai asmenys. Tai daroma visų pirma dėl jūsų saugumo. Kas gali dalyvauti renginyje - pateikiama kiekvieno renginio aprašyme.

Po prisiregistravimo Pirtis.lt skaitytoju jums yra suformuojama asmeninė pirties veiklos zona, kurioje jūs vienoje vietoje matysite VISUS renginius, kuriuose galite dalyvauti ir iš ten taip pat galite registruotis. Pravartu pasiskaityti ir registracijos renginiuose taisykles.

Mūsų patarimas būtų kuo greičiau apsilankyti Sveikos pirties ABC renginyje ir įsilieti į „privelegijuotų“ lankytojų gretas.

Ir vis tiktai Lietuviškos pirties akademija bei jos pirtininkai skelbia nemažai renginių, kuriuose gali dalyvauti ir visi norintys.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“