Uždaryti

Ziedonis Karklinš

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Pirtininkystė » Ziedonis Karklinš

Su Zieduonio vardu susidūriau iškart, vos tik pradėjau daugiau domėtis pirtimi, dvasine sveikata ir liaudies papročiais. Mano ausis pasiekė vaizdingi pasakojimai žmonių, pabuvojusių Zieduonio pirtyje. Jie šeimininką apibūdino kaip pirties virtuozą, dirbantį įvairiomis dar nematytomis vantomis. Jam, tarsi miškų faunui, paklūsta visos gamtos jėgos, kurias Zieduonis taip meistriškai išnaudoja savo svečių gerovei... Prisipažinsiu, susitikimui ruošiausi su tam tikru jauduliu, tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, - visiškai be reikalo. Gyvenime Zieduonis pasirodė beesąs labai paprastas, nors ir neeilinis žmogus...

Pokalbis, savaime suprantama, pakrypo apie pirtį, ir rodėsi, kad apie ją mūsų šeimininkas gali kalbėti be pabaigos. Jūsų dėmesiui pateikiu pagrindinę pokalbio dalį, o likusias įdomias temas panaudosime ruošdami medžiagą savo tinklapiui.

- Taigi, Zieduoni, kas Jūs esate?

- Aš - tiesiog gydovas. Latvijos gydovų sąjungos narys. Latvijos akupunktūros ir netradicinės medicinos asociacijos narys. Fizikalinės medicinos asociacijos narys - čia įeina pirtis, dušai, vonios ir masažai (mūsų šalyje viso to galima išmokti tik per asociaciją). Esu šiltų ir karštų (izoterminių) kosmetologinių vandens procedūrų specialistas. Tai kosmetologinės šalčio ir šilumos, vandens procedūros, kurių metu taip pat naudojama pirtis, dušai ir įvairių rūšių vonios. Pamenu, laikydamas kvalifikacijos egzaminą, ištraukiau sau patį geriausią bilietą - apie pirtį. Kai pradėjau pasakoti - visi net išsižiojo. Vėliau kažkas prisiminė, kas aš esu, ir prirėmė prie sienos klausimais... Na, iš visuomeninių pareigų, ačiū Dievui, jau pasitraukiau. Anksčiau 4 metus vadovavau Latvijos gydovų sąjungai. Nors vieną pareigybę dar turiu - esu Latvijos akupunktūros ir netradicinės medicinos asociacijos sertifikacinės komisijos narys. Taigi, manau, esu gydovas ir tiek. Be jokių ten...

- Ką suteikia pirtis gydant žmogų?

- Pirtis - pagrindų pagrindas. Joje galima panaudoti visas apie gydymą turimas žinias - ir masažą, ir REIKI, ir įvairius kitus dalykus,- pradeda Zieduonis. Pirtis - tai šventa vieta! Mūsų protėviai labai vertino pirtį ir pagarbiai naudojosi jos teikiamais privalumais.

Pirtyje žmogus atsiveria įvairiems poveikiams: tiek fiziniams, tiek psichologiniams. Teisingai naudojama pirtis labai sustiprina įvairius sveikatinimo metodus. Žmogų pirtyje veikia įvairūs faktoriai, kurių suskaičiavau per 40. Todėl, norėdamas pasiekti maksimalų efektą, žmogus turi teisingai suderinti šiuos poveikius. Pavyzdžiui, iš rytų medicinos žinome, jog paroje yra laikotarpiai, kada tam tikras organas yra energetiškai aktyviausias (tuomet užtenka išgerti ketvirtį tabletės), ir laikotarpiai, kai jis yra energetiniame minimume (kai norint pasiekti tą patį efektą reikia išgerti ne ketvirtį, o keturias tabletes). Šis principas veikia ir pirtyje, jei norime gydyti tam tikrą organą, reikia nustatyti, kada jo energetinis minimumas, o kada maksimumas. Tad kartais tenka eiti į pirtį vidurnaktį, o kartais - anksti ryte. Viskas priklauso nuo tikslo, su kuriuo einame į pirtį. Jei tik atsipalaiduoti, tuomet galima mažiau dėmesio kreipti į minėtus aspektus. O jei sveikatos semtis einam į pirtį, tai minėti faktoriai mums yra labai svarbūs.

Pirtyje daugiau dėmesio skiriama įvairių augalų, medžių, krūmų energetikos daromam poveikiui. Iš literatūros mes daugiau žinome apie jų biochemines savybes. Tačiau yra dar ir energetinės augalo savybės, apie kurias žymiai mažiau kalbama, tačiau jos nepaprastai efektyvios.

Keletas vanojimosi patarimų

Mes paprašėme gerbiamą gydovą duoti bent kelis esminius patarimus paprastiems pirties mėgėjams: kada ir kokiomis vantomis tinka naudotis.

- Dažniausiai į pirtį einama vanotis beržinėmis, ąžuolinėmis, kadaginėmis bei liepų vantomis. Tačiau tai labai siauras pirties supratimas. Pirtyje galima naudoti viską, kas auga, tik reikia žinoti, kaip... Gamtoje nėra nieko, kas žmogui pakenktų. Kiekvienas augalas turi savitų savybių. Nemalonumai paprastai prasideda tada, kai žmogus šias savybes naudoja ne pagal paskirtį,- sako Zieduonis.

- Jei žmogus eina į pirtį atsipalaiduoti, tai klasikinis patarimas: kūno paruošimui ir vanojimui tinkamiausios bus beržo, kadagio ir kiečio vantos. Kiečio ir kadagio derinys - labai įdomi kombinacija. Jei kadagys veikia daugiau fizinį kūną, tai kietis turi panašų dvasinį poveikį. Kad kadagys nebūtų dygus, reikia jį tinkamai paruošti - pašutinti. Tada jis bus švelnus.

Be abejo, kiekvienam žmogui labai naudingas klevas, nes tai „pusiausvyros" vanta, padedanti atsikratyti nereikalingų emocijų.

Moterims labai naudinga liepa - viena moteriškiausių vantų. Vyrams tiks vyriška vanta iš guobos, skirpsto. Energetikos sustiprinimui tinkamiausia juodųjų serbentų vanta. Pelynas įdomus savo aromatu ir energetika. Jis labai tinka atsipalaidavimui ir energetikos subalansavimui.

Visa čia paminėta, anot Zieduonio, yra tik labai maža dalis dovanų, kurias mums teikia gamta.

- Manau, yra visai normalu, jei žmogus, eidamas į pirtį, nešasi 12-18 skirtingų vantų. Pasidaryti tiek daug vantų yra nelengva, todėl Zieduonis parekomendavo naudoti „kokteilines" vantas - į vieną vantą surišant įvairių medžių ir krūmų šakeles. Tokiu būdu sudarysime energetinį kokteilį, turintį visų sudedamųjų dalių energiją. Antra vertus, gydymui geriau naudoti „nemaišytas" vantas,- jomis lengviau ir greičiau pasieksime trokštamų rezultatų.

Rusiška ar suomiška?

Galiausiai pirties žinovui uždaviau daug kam aktualų klausimą: kokia pirtis geriau: rusiška ar suomiška? Atsakymas buvo štai toks:

- Visų pirma, „rusiška" pirtis yra ne visiškai teisingas apibūdinimas. Tokias pirtis turi ir lietuviai, ir latviai, ir kitos tautos. Labiau tinkamas pavadinimas būtų „drėgnoji pirtis". Antra, suomiška pirtimi dažnai neteisingai naudojamasi. Suomiškoje pirtyje turi būti ne daugiau kaip 95 laipsniai - tik tuomet ji yra efektyvi. Esant 100 laipsnių temperatūrai, gali atsirasti gleivinės nudegimų. Vis dėlto, manau, kad rusiška pirtis suteikia didesnes žmogaus harmonizavimo galimybes. Žinoma, jei nėra rusiškos, eikime ir į suomišką pirtį. Bet kokia pirtis yra geriau, negu jokios. Suomiška pirtis taip pat gali būti labai naudinga, jei teisingai atliekamos procedūros. Tačiau aš vis tik esu rusiškos pirties šalininkas.

Elgesio pirtyje taisyklės

Pabaigai siūlome Jums keletą labai paprastų, bet, mūsų svečio nuomone, labai svarbių elgesio pirtyje taisyklių (tam, kad buvimas pirtyje mums būtų išties malonus):

  • Į pirtį einama su derama pagarba. Pirtis - tai labai įdomi energetinė sistema, reikalaujanti, kad į ją įeinama ir išeinama būtų tik su pagarba.
  • Tam, kad žmogus iš pirties turėtų kažkokios naudos, jis turi tiksliai žinoti, su kokiu tikslu eina į pirtį: ar atsipalaiduoti, ar spręsti iškilusias sveikatos, psichologines problemas. Priklausomai nuo tikslo, parenkama ir pirties procedūra, t.y. kokios vantos bus naudojamos, koks režimas ir t.t.
  • Žmogus turi būti pilnai atsivėręs pirties procesui. Jei jis dėl kažkokių priežasčių bus įsitempęs ar jausis nepatogiai - greičiausiai pirties efektyvumas bus minimalus.
  • Negalima į pirtį eiti tuščiu skrandžiu. Nors, kita vertus, persivalgyti taip pat nerekomenduojama, nes bus sunku. Paprastai į pirtį siūloma eiti praėjus 3 val. po valgio. Jei labai norisi valgyti, prieš pirtį tinka užkąsti ką nors lengvo: vaisių, daržovių. Savaime suprantama, į pirtį negalima eiti apsvaigus nuo alkoholio.
  • Negalima į pirtį eiti, jei žmogus jaučia stiprų nuovargį: tiek fizinį, tiek protinį. Prieš pirtį reikia pailsėti arba tiesiog 10-15 minučių palaikyti kojas šiltame vandenyje (ši procedūra labai greitai nuima nuovargį bei įtampą).

Su Zieduoniu Karklinš kalbėjosi pirtis.lt tinklapio administratorius Rimas Kavaliauskas.

Skulte -Vilnius, 2003 m. liepa. 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“