Nervų sistema
Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Pirties poveikis » Karščio poveikis » Nervų sistema
Pirtis yra labai naudinga sergant visomis nervų sistemos ligomis. Žmogus turi 2 nervų sistemas – centrinę ir vegetatyvinę. Pirties šiluminės ir vandens procedūros aktyviai ir palankiai veikia abi sistemas. Vegetatyvinė nervų sistema tiesiogiai daro įtaką visų vidaus organų veiklai. Pirtyje vegetatyvinė nervų sistema patiria tam tikrą smūgį. Nervų sistema turi milžinišką kiekį vidinių ir išorinių receptorių. Kontrastinės šilumos ir šalčio procedūros, pėrimas labai aktyviai veikia išorinius receptorius. Vandens vonios pirties metu veikia sedatyviai - ramina sujaudrintus nervus. Jų siunčiami signalai pasiekia smegenis, kurios siunčia vidaus organams atsakymą. Būtent todėl pirtyje pakinta širdies, inkstų ir kitų organų darbas. Jų siunčiami signalai per vegetatyvinę nervų sistemą perduodami vidaus organams ir jų sistemoms, pakinta jų darbas.
Kontrastinės šilumos procedūros sukelia vidinį stresą, kuris naikina išorinio streso poveikį – mažėja susikaupusi organizme vidinė įtampa. Galima sakyti, kad kontrastinių procedūrų metu žmogus intensyviai pailsi. Tačiau šilumos poveikis gali turėti ir nemalonių pasekmių, pavyzdžiui, jei perkaistų galva, po pirties gali sutrikti miegas. Taip pat gali nutikti, jeigu į pirtį einama vėlai vakare. Jeigu žmogų kankina nemiga, garinėje reikėtų būti labai trumpai – apie 2-3 min.
Rekomendacijos:
Nervų sistemai labai padeda padų masažas. Juose yra labai daug aktyviųjų taškų. Pirtis rekomenduojama sergant depresija, varginant įkyrioms mintims, kasdieniams rūpesčiams, negalint atsipalaiduoti, kenčiant nuo miego ar organizmo paros ritmų sutrikimo. Pirties sedatyvinis efektas yra ypač vertingas todėl, kad pasiekiamas grynai natūraliomis priemonėmis.
Tiems, kas yra patyrę daug stresų, labai rekomenduojamos šaltos vandens procedūros – dušas, baseinas. Patyrę pirtininkai tokiais atvejais gali periamą žmogų netikėtai apipilti šaltu vandeniu. Taip išsiskiria vadinamasis teigiamas adrenalinas. Rekomenduojama kontrastinių pirties procedūrų intensyvumą didinti palaipsniui, duodant nervų sistemai pakankamai laiko prisitaikyti.
Kaitintis pirtyje draudžiama sergantiems šizofrenija, epilepsija.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“