Uždaryti

Suomijos saunos draugijos pirtis

Jūs esate čia: Namai » Rask pirtį » Pirčių apžvalgos » Suomijos saunos draugijos pirtis

Suomijos saunos bendrija - pirties kultūros židinys

Kviečiame mūsų skaitytojus susipažinti su seniausia Suomijoje pirties organizacija – Suomijos saunos draugija. Pirmą kartą joje man teko lankytis 2004 m. balandžio 25 d. vizito Helsinkyje metu. Darganotą pavasario dieną jaukiai sėdėjome su tuometine atsakingaja sekretore Sinikka Korvo, kuri iškart maloniai sutiko plačiau papasakoti apie draugijos veiklą.

Suomijos saunos draugija buvo įkurta 1937 metais. Iš pat pradžių ji buv suplanuota kaip „elitinė" saunos mėgėjų ir profesionalų bendrija. Dabar ją sudaro jau 3500 narių. Iš jų apie trečdalis - moterys. Darugijos tikslas - puoselėti senąsias saunos tradicijas, jas tyrinėti ir reprezentuoti. Draugijos nariu gali tapti kiekvienas norintis, sulaukęs 15 metų ir gavęs 2 narių rekomendacijas. Išankstinė narystės sąlyga - susipažinimas su pirties tradicijomis, jos etikos ir kultūros gerbimas. Rekomenduoti naujus narius gali tik nariai su 5 metų stažu. Tokiu būdų kiekvienas narys, jau prieš tapdamas juo, gerai susipažįsta su saunos filosofija ir etika.

Draugija aktyviai propaguoja saunos kultūrą - leidžia ketvirtinį žurnalą „Sauna" (kol kas tik suomių kalba), informacijos galima rasti ir interneto puslapyje (čia taip pat saugomos visos Suomijos laikraščių publikacijos apie sauną). Yra įsteigtas netgi specialus metinis Samuli prizas asmeniui arba partneriui, labiausiai nusipelniusiam populiarinant sauną. Šis prizas įteikiamas Saunos dieną - ji švenčiama kiekvieno birželio antrąjį šeštadienį.

Draugijos pirtis

Draugijos pirtis buvo pastatyta 1957 metais, kai Lauttasaari sala dar buvo žalias ir romantiškas Helsinkio priemiestis. Pirtis projektuojama buvo specialiai. Į ją sudėta saunos statybos amžių patirtis. Tačiau ji sėkmingai buvo pritaikyta ir nūdienos reikalavimams. Pirtimi naudojasi draugijos nariai bei jų svečiai, vyksta įvairūs renginiai, prezentacijos, mokslinis tiriamasis darbas. Pirtyje priimami ne visi norintys - tik draugijos nariai arba jų pakviesti svečiai. Tokiu būdu yra saugoma namų pirties tradicija, o pačioje pirtyje tvyro itin šilta ir draugiška atmosfera, kur kiekvienas gali ramiai atsipalaiduoti jam vienam tinkamu ritmu.

Šiuo metu kompleksą sudaro 6 garinės: 3 dūminės, 2 klasikinės „baltos" ir viena elektrinė - Sauna-2000. Pastaroji skirta daugiausiai užsienio svečiams, norintiems suprasti, kaip atrodo šiuolaikinė miesto pirtis. Kiekviena garinė vadinama ją prižiūrėjusio žmogaus vardu, nors daugelis lankytojų jas vadina tiesiog numeriais.

Pirma (Aino) - Nedūminė garinė, kurioje palaikoma 60°C temperatūra. Čia galima ramiai išsitiesti ant gultų, atsipalaiduoti. Netgi pamiegoti.

Antra (Väinö). Jau karštesnė. Ji įkaitinama apie 70°C. Tai viena iš trijų garinių, kuriose galima pertis vantomis.

Trečia (Lauhi). Karšta dūminė garinė, kurioje taip pat leidžiama pertis. Vietiniai ją vadina pragaru - termometras čia rodo 130°C kaip prikaltas!

Ketvirta (Harald). Vidutiniškai prikaitinta dūminė garinė, kurioje ramiai sėdima ir šildomasi. Vantomis čia nemojuojama!

Penkta (Sampo). Originalios konstrukcijos dūminė garinė su itin aktyvia ventiliacija. Čia taip pat galima vanotis vantomis. Šioje garinėje plautai įrengti ant platformos, esančios žmogaus aukštyje. Užlipama laipteliais. Garinę kaitina visa tona karštų akmenų, todėl net ir šviežio oro srautas, nuolat srūvantis pro gana dideles ventiliacines angas, jos neatvėsina. Čia visad tvyro „teisinga" 90°C temperatūra. Šioje garinėje itin malonu pailsėti po aktyvių pirties procedūrų.

Šeštoji (City Sauna 2000). Tai švelnios temperatūros elektrinė garinė, be jokių vantų. Ją galima atskirai išsinuomoti, prie jos yra atskiras persirengimo kambarys ir dušinė.

Visos 5 tradicinės garinės yra kūrenamos malkomis iš rūsio. Kiekvienai garinei - atskira cilindro formos krosnis, kurios pakuroje telpa ketvirčiais skaldyti storoki beržiniai rąstai. Krosnys kuriamos anksti ryte. Baigiant kūrenti, į kiekvieną užpilama vandens, kad nueitų dauguma suodžių. Tada krosnys paliekamos 1-2 val., kad baigtų rusenti paskutinės žarijos ir dar užpilama vandens. Paskui švariai nuplaunami gultai ir pirtyse jau galima pertis. Pirtis veikia pirmadieniais - šeštadieniais nuo 14 iki 21 val. Įdomu tai, kad pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais periasi vien vyrai, o antradieniais ir ketvirtadieniais - vien moterys. Išimtį sudaro kiekvieno mėnesio pirmasis šeštadienis, padalintas pusiau vyrams ir moterims.

Draugijos pirtyje yra didelė bendra prausiamoji arba dušinė, iš kurios koridoriukais patenkama į garines, lauką arba poilsio kambarį su židiniu ir bufetu. Poilsio kambaryje galima gėrėtis visiškai laukine įlankos panorama, vartyti spaudą apie pirtį, ką nors gurkšnoti ar užkandžiauti. Bufete patiekiamos tradicinės suomiškos dešrelės, salotos ar pyragas, taip pat ir neįmantrūs gėrimai.

Ypatinga pirties vieta - lauko terasa, kurioje ilsimasi po maudynių eketėje. Čia kojas ištiesę nuolat medituoja būrelis garuojančių mauduolių. Kartais mezgasi ramus pokalbis - daugelis lankytojų pažįstami bent jau iš matymo. Man būnant pirtyje maudėsi beveik 80 lankytojų, tačiau pagal sambrūzdį ir keliamo triukšmo lygį, atrodė, kad ne daugiau kaip 15...

Tiesiai nuo priepirčio terasos takelis veda link tiltelio. Takelis žiemą šildomas elektra, todėl niekad nebūna apledėjęs! Eketė visą laiką verda nuo pumpuojamo oro, tad neužšąla net per speigus - joje nuolat galima plaukioti. Į eketę neria kiekvienas! Man pirtį aprodė jos „geroji dvasia" - 70-metis Jaska. Šis garbaus amžiaus vyras iškart užvaldė mano dėmesį savo skvarbiu žvilgsniu ir ypatingai grakščiai judančiu kūnu. Išsikalbėjus paaiškėjo, kad Jaska praleidžia čia bent keturis vakarus per savaitę - kartais net miega garinėje. Šiam vyrui neseniai buvo atlikta rimta širdies kraujagyslių šuntavimo operacija, po kurios ėmė silpti atmintis. Numojęs į visus griežtų medikų priesakus 7-ą dieną po operacijos Jaska jau kaitinosi garinėje ir mirko eketėje - senoji motinėlė pirtis neapvylė - grįžo atmintis ir jėgos.

O kam nepakanka kontrastinių pirties procedūrų - gali užsisakyti masažą. Seniau daugelyje bendruomeninių Suomijos pirčių dirbdavo pirtininkės - daugiausia moterys. Jos trindavo nugaras, statydavo taures, masažuodavo. Dabar ši profesija nyksta, tampa vis labiau egzotiška.

Pirtyje Vaskiniemi lankėsi ir įspūdžius aprašė Rimas Kavaliauskas.

Taip pat skaitykite


Taip pat skaitykite

Pentti Tuohimaa

Pentti Tuohimaa

Tamperės universiteto anatomijos profesorius, Tarptautinės dūminės pirties draugijos pirmininkas. Žmogus, nepaprastai daug… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“