Uždaryti

Apie pasirodymus

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Vanojimo čempionatai » Suomija, 2009 » Apie pasirodymus

Pakomentuoti Čempionato dalyvių pasirodymus yra labai nelengva. Visų pirma todėl, kad beveik nėra tokio aprašų patirties. Tiesa, plačioje interneto erdvėje nestinga subjektyvių pirties procedūrų vertinimų, tačiau niekur nerasime jokios vertinimų sistemos, leidžiančios vienu metu objektyviai palyginti kelis vanotojus. Čempionato vertinimo kriterijai leidžia tai padaryti. Jie atspindi bandymą perkelti vanojimą, kaip sudėtingą darbo su žmogaus kūnu ir jo psichika meną į žodinę erdvę, verbalinį pasaulį. Noriu, kad visi skaitantys šiuos vertinimus suprastų, koks tai atsakingas darbas. Jis žymi tą ribą, nuo kurios giliuose kaimuose nuo senovės išsaugota vanojimo technika išeina į viešumą, į tarptautinę areną, TV ekranus, You-tube puslapius ir iš asmeninių gebėjimų srities persikelia į visuomeninio profesinio paveldo ir meistriškumo erdvę. Vanojimas tampa visuotiniai pripažįstama ir visuotiniai laukiama tikros sveikos gurmaniškos pirties dalimi. Sąmoninga dalimi. Nebūtų įmanoma apie tai kalbėti, jeigu nebūtų objektyvių, žmogaus fiziologija pagrįstų vanojimo kriterijų. Visi Čempionato kriterijai buvo patyrusių pirties meistrų aptarti, suvokti. Daug kur mūsų, teisėjų, nuomonės sutapo,buvo ir skirtumų. Liko oficialus protokolas, tačiau to regis mažą. Norėjosi, kad kiekvienas pasirodymas būtų aptartas, pakomentuotas, kad ateities vanotojai galėtų suvokti galimas klaidas, geriau pasirengtų, o patys pasirodymų autoriai – tobulėtų dar ir dar.
Parengiau šiuos aprašus dalinai iš Čempionato darbinių užrašų,dalinai ir atminties, įtraukiau taip pat teisėjų Vasilijaus Liachovo ir Aleksandro Marčenkos nuostabius ir tikslius pastebėjimus, kuriuos jie maloniai atsiuntė jau po Čempionato. Kiekvienam dalyviui el. Paštu bus išsiųsta „necenzūruota“ pilna atsiliepimų redakcija, o plačios visuomenės dėmesiui čia pateikiu apibendrintus ir trumpus komentarus.

Vardan pirties ateities, Rimas Kavaliauskas

Ramūnas Račkauskas, Lietuva
8 vieta

„Pirtininkas - masažuotojas. Atstovauju „prausyklinės pirties“ idėją.“

Ramūnas pradėjo savo pasirodymą pristatydamas savo „firminį“ išradimą – specialią atramą kojoms, leidžiančią kūnui atsipalaiduoti. Gražiai atrodė jo marškinėliai: reklamuojantys jo paties tinklapį. Žinoma, pirmam startuoti buvo ne per lengviausia. Tačiau Ramūnas jau turėjo vieno pasirodymo Čempionate patirtį, todėl gerai pasirengė – su savimi pasiėmė ir bambukines „vantas“, norėdamas išplėsti vanojimo technikos pristatymą. Tačiau naudoti jas ant „šalto kūno“, kaip pagrįstai pastebėjo teisėjas V. Liachovas, buvo ne visai logiška. Toliau Ramūnas nutarė pademonstruoti, kaip vantomis galima nuvalyti žmogaus odą ąžuolinėmis vantomis intensyviai masažuodamas odą. Pasak vanotojo, oda turi gurgždėti. Kad trinama buvo stipriai – matėsi gerai. Procedūra tinkama turintiems stiprią odą... Klientas buvo šiek tiek išgąsdintas.
Masažo judesiai sekė vienas kitą, buvo pilamas garas, tačiau pristigo veiksmo vientisumo, nuoseklumo, užpylus garo, vantos buvo ne keliamos viršun, bet pamerkiamos į vandenį ir dedamos ant kūno. Galima sakyti, kad procedūroje dominavo ne garo, bet vandens poveikis, o tai nors nėra savaime blogas dalykas, įtakojo teisėjų vertimą „garo išnaudojimo“ ir „sugebėjimo įkaitinti“ kategorijose.
Apibendrinant galima pasakyti, kad šis vanotojas pro medžius (procedūros techniką) pamiršo įžiūrėti mišką (klasikinio vanojimo procedūrą). Buvo higieninė procedūra, trūko pirties dvasios.

Lasse Salminen, Suomija
7 vieta

Išduosime paslaptį – teisėjas Pentti Tuohimaa prieš rungtynes gražiai paprašė „nestatyti“ savo tėvynainio pirmoje vietoje, kad „jis spėtų pasimokyti iš kitų dalyvių“. Buvo iš anksto aišku, kad suomių „atletai“ startuoja ne tam kad nugalėtų, o tam, kad dalyvautų. Ir tai puiku – nes Čempionato tikslas ne tiek įvardinti nugalėtojus, kiek skleisti pirties kultūrą ir populiarinti tradicinį vanojimą.
Vis tik suomis nudžiugino ramiu ir šiltu pasirodymu, gražiai ir jumoristiškai komentavo savo veiksmus, lydymas savo tėvynainių auditorijos juoko. Modeliu pasirinkęs savo žmoną, jis rodė jau didelį dėmesį, padėjo apsiversti ant plauto. Vanojimo technika, žinoma buvo nedrąsi ir nusižiūrėta nuo kolegų, tačiau jis sumaniai panaudojo kadagio vantą, švelniai perdamas ja visą klientės kūną. Lasse pasirodyme nebuvo nieko naujo ar stebinančio, silpna vanojimo metodika, tačiau suomio naudai galima pasakyti, kad ir klaidų didesnių jis nepadarė, procedūrą pradėjo ramiai, ramiai ją ir baigė, paslaugiai padėdamas savo gyvenimo draugei atsistoti. Buvo smagu stebėti šią šiltą šeimyninės pirties sceną... Tikimės, kad Lasse, turėdamas šią Čempionato patirtį žymiai patobulins savo techniką ir mes jį pamatysime kitą kartą...


Ilgvars Štrauss, Lavija
6 vieta

„Vanotojas. Klasikinis ir gydomasis vanojimas. Profesiuonaliai vanoju 5 metus. Pats vanojuosi 62 metusf“

Ilgvarui Štrausui - 63 metai (Pirtis.lt pastaba).

Žinodami, kad Latvija turi tikrų pirtinkų, nusivylėme. Latvijos atstovui Romualdui šiame Čempionate tapus teisėju, nuo šio šalies pasirodė tikrai ne įdomiausias pirtininkas. Matyt neužteko laiko, nors kita vertus, Latvija buvo arčiausiai Čempionato vietos ir jiems ten nuvykti buvo lengviausia...
Ilgvaras prastai pasirodė prisistatydamas. Tamsiai mėlynas apsmukęs treningas – ne geriausia apranga. Pėrimo metu dėvimi baltiniai, apsitaškė ir priminė vaizdą iš tarybinės buitinės komedijos. Žinoma, pėrimui tai įtakos neturėjo, tačiau pasirodymo estetiškumas buvo vienas Čempionato kriterijų...
Vienintelis dalykas, ką latvis darė puikiai ir be priekaištų buvo procedūros komentaras, jis sugebėjo keliais trumpais sakiniais vaizdžiai nusakyti kas vyksta kliento organizme ir kodėl jis periamas taip, o ne kitaip. Savo komentarais latvis beveik prilygo nugalėtojui Vitalijui.
Ilgvaras taip pat nesugebėjo suvaldyti garo ir savo kliento santykio, garo varomųjų judesių nebuvo, klientas prašė „daugiau“, pirtininkas davė „daugiau“, tačiau rezultate perkaito jis, o ne klientas. Kaip žmogui, dirbančiam daugiau kaip 20 metų pirtyje tokia padėtis visiškai neleistina.

Dmitrijus Dobrovolskis, Rusija
5 vieta

„Pirtinkas, vanotojas, masažuotojas. Nuošidus pėrimas.“

Dmitrijus – vienas iš Čempionate pasirodžiusių pirties profesionalų, žmogus dirbantis pirtyje, mylintis ją, nuolatos besimokantis, gana inteligentiškas ir apdairus. Pavojingas varžovas. Prisistatė jis lakoniškai, vienu sakiniu, ir, deja, tolimesnio veiksmo nekomentavo visiškai. Tuo pačiu prarado didelę dalį galimų taškų (net du teisėjai iš penkių įvertino 2 jo prezentacines galimybes).
Dmitrijus kliente paprašė pabūti Nijolę, kuri tuo metu jau buvo pabaigusi savo pasirodymą. Iš anksto apsimovė storas apsaugines pirštines, o tai nieko gero mūsų mergaitei nežadėjo. Tiksliai taip ir atsitiko – pirtininkas moterį nejučia stipriai perkaitino, tuo sumažindamas „saugumo“ ir „sugebėjimo įšildyti“ įvertinimus. Vanojimas – dalykas subtilus, „daugiau ir karščiau“ visai nereiškia „maloniau ir sveikiau“. Užtat su malonumu stebėjome garsiąsias Peterburgo vanojimo mokyklos „aštuoniukes“ – čia Dmitrijus buvo absoliučiai neprilygstamas, tačiau vėlgi – vienos paimtos jos dar negarantuoja vanojimo sėkmės...

Sergej Slubskij, Rusija
4 vieta

„Garo meistras. Sugebėjimas valdyti garą leidžia man apvalyti sielą ir sutaikti žmogui gyvenimo džiaugsmą ir laimę“

Nekalbus, netgi paniuręs pirties meistras iš Maskvos. Paliko Maskvoje savo pirtį ir komandą, atsivežė vieną savo mokinių – Svetlaną Serebrovą, kuri ten aplenkė savo pirties mokytoją ir iškovojo 3-ą vietą. Tačiau reikėjo matyti,kai jis ja rūpinosi Čempionato metu! Nuolatos globojo,instruktavo, pylė jos pasirodymo metu garą...
Jo paties pasirodymas prasidėjo originaliai – savo modelį, rusę Mariną jis pasodino ant minkšto demblio veidu į žiūrovus ir ėmė perti jai šonus, rankas, nugarą. Tiesa, matėsi,kad tai padarė jau nieko nepaaiškinęs, todėl jo klientė pusę liko įsitempusi. Tačiau šis vaizdas buvo vertas tolimos kelionės į Suomiją – buvo galima jausti vyriškos ir moteriškos energijos šokį, susipynimą.
Tolimesnis vanojimas jau vyko pagal klasikinę schema – nugara, pilvas, o paskui – vėl atsisėdimas ir vanojimas sėdint. Viena įdomi detalė – galvos atšaldymas mineraliniu vandeniu iš paruošto buteliuko.
Nežiūrint stiprios technikos, dėl silpno psichologinio kontakto ir paaiškinimo nebuvimo jis prarado vertingų taškų ir liko tik penktas. Tačiau neliko neįvertinta jo technika- čia jis liko geriausias.

Nijolė Nagurnaitė, Lietuva
4 vieta

„Pirtininkė, energetinio valymo specializacija.
Pirties stebuklas: 1. Po pirties žmogaus energijos tampa tekančiu upeliu, o ne stovinčia pelke! 2. Pirties deiną nesenstama.“

Muzikos mokyklos tarnautoja, buvusi SKAT darbuotoja, užsiimanti pirtimi stik laisvalaikiu, Pirties akademijos bendražygė pirtininkė, pradėjusi pirties mokslus 2004-aisias. Švelniai visų vadinama „pirties raganaitė“. 4-vieta – tarp profesionalų, kurių vidutinis pirties stažas apie 15 metų yra labai aukštas rezultatas.
Bet panagrinėkime jos išstojimą. Pasirengta labai kruopščiai – speciali pirties tunika, pačios rankomis Ignalinos miškuose surinktos vantos, šypsena ir nusiteikimas – viskas žadėjo mums nuostabią pirties pasaką. Toks vanojimas ir buvo – energetinis, Nijolės pirties mokytojo Ziedonio Karklinš tradicijoje.
Energetiniai kriterijai Čempionate vertinami nebuvo ir, matyt, ateityje nebus. Nijolės pasirodyme buvo stiprus ir geras psichologinis ryšys su klientu, tiesa, kaip ir daugelio, nukentėjo prezentacinė pusė – ką darė ji praktiškai neaiškino.
Buvo ir techninių „pražangų“ – sumaišytas karštas ir šaltas vanduo, numesta ant žemės ir vėl vikriai pakelta vanta... Nieko nepadarysi, čempionatas yra čempionatas. Budri teisėjų akis viską stebi ir fiksuoja asmeniniame protokole. Jei neužklius vienam – pastebės kitas, jų net penki.
Nijolė, kaip ir reikėjo tikėtis, parodė aukšto lygio masažą žolių vantomis – nepelnytai retai naudojamą pirtyse, tačiau dėl vantų mažumo ir „energetinės orientacijos“ nesugebėjo normaliai įšildyti kliento, taigi vanojimas prarado dalį savo efekto. Tai atsispindėjo ir įvertinime – 3-a vieta iš galo po suomio ir latvio, kurie taip pat garą „pamiršo“. Užtat pagal „psichologinę dedamąją“ ji tik vienu tašku atsiliko nuo nugalėtojo... Norisi jai palinkėti toliau tobulinti savo pirties įgūdžius, Čempionatas akivaizdžiai parodė,kad tą galima padaryti niekur nevažiuojant – čia pat Lietuvoje.

Nijolės pasirodymo videoįrašas

Svetlana Serebrova, Rusija
3 vieta

„Garo maistrė. Relaksacinis ir vanojimas kūnui ir sielai.“

Svetlana – tikra rusė, karšta, emocinga, atvira, energinga. Stipri varžovė. Reikėjo matyti, kaip ji ruošėsi pasirodymui... Mojavo vantomis, kaitino save rusiškomis dainuškomis, plojant jos draugams, kurių keli atvažiavo palaikyti savo pirtininkų. Ir tiesų – mes ją visi širdyje palaikėme, buvo aišku, moteris atėjo ne tik savęs parodyti, o su aiškiu ketinimu nugalėti. O dar yra žmonių, kurie kelia abejonę dėl rusiškos pirties buvimo....
Taigi, Svetlana pasirengė procedūrai atsakančiai, iš didelio maišo išsitraukė šieno prikimštą vanojimo čiužinį, pasirengė krūvą didelių kėnio vantų. Prisistatydama ji paminėjo savo procedūrą kaip „parengiamąją“,tačiau iš esmės parodė visą klasikinį vanojimą su įdomiais techniniais priedais. Kaip vėliau paaiškėjo Čempionatu užkulisiuose, pas savo mokytoją Sergejų jai dažnai tenka dirbti klientų „apšildytoja“, kol juos perima galutiniam pėrimui maestro Sergejus. Kaip matome – pirtyje gali dirbti visi, ne visada 20 metų vanojimo patirtis lemia geresnį rezultatą, o geras noras, empatija, sąmonės švarumas ir sugebėjimas vienu metu aprėpti daugybę pirties faktorių. Motiniško stoto Svetlana sugebėjo sunkaus ir ilgo vanojimo metu išlaikyti koncentruotą dėmesį, nepadarė didesnių klaidų, pademonstravo pukią „riešinę“ vanojimo techniką „tiesiomis“ ir „atbulomis“ vantomis. Neblogas buvo ir jos masažas,tiesa, viena ranka, kitoje laikant indelį su medumi. Man kaip masažo mokyklos vadovui tai krito į akis, o Svetlana prarado vieną brangų tašką...
Deja, ji, kaip ir kiti rusiškos mokyklos atstovai (išskyrus vienintelį Vitalijų) šiek tiek pamiršo kontaktą su klientu, norėdama parodyti kuo daugiau techninių niuansų, iš kurių pagrindinis buvo kėnio vantų antklodė. Norėdama viską padaryti, ji dažnai nusisukdavo nuo kliento ieškodama vantų (prasta darbo vietos parengtis) ir tuo pačiu prarasdavo su juo taktilinį ir vizualinį ryšį. Procedūra išsitęsė iki maksimalaus laiko ir nuskambėjus teisėjo Aleksandro laiko signalui ji beveik nevalingai žengė du žingsnius laipteliais žemyn link viliojančios vėsos... Ši pražanga jai labai brangiai kainavo, nei daug nei mažai – 2-ąją Čempionato vietą. Štai kaip būna gyvenime. Linkime ir Svetlanai ir visiems dirbantiems pirtyje visada išlaikyti sąmonę šviesią ir koncentruotą.

Egidijus Žukauskas, Lietuva
2 vieta

„Vanta - pirties karalienė. Garas - pirties karalius. Kūno vanojimas vantomis – puiki pirties procedūra. Tinkmai suderinę vantas,garą ir kūną, galime pasisemti jėgų iš pačios gamtos. Tikiu, kad mūsų kultivuojamos pirties procedūros bus išsaugotos ateities kartoms.“

Egidijus. Pirmas užsirašęs į Pirties meistriškumo kurus. Vienas Pirties Akademijos steigėjų. Draugas. Daugiau negu – pirties bičiulis. Vienas Lietuviškos pirties bičiulių draugijos iniciatorių, išrinktas pirmininku. Lietuviškos pirties tema skambėjo ir jo aprangoje – vantelė ant trispalvio kaspino neliko nepastebėta, (kaip beje ir Svetlanos kepurė budionovka). Pirtis Egidijui pirtis yra ne verslas, netgi ne hobi, o gyvenimo meilė. O be meilės nėra nieko, be jos ir vanojimas bespalvis...
Egidijus parodė nuostabią, puikią „vidinę techniką“, tai buvo vienintelis pirtininkas, kurio pasirodymo metu visa auditorija nutilo taip, kad galėjome girdėti menkiausią vantos lapelio šnarėjimą. Vanojimas virto gilios psichologinės technikos, nuostabaus žmogaus ryšio su žmogumi demonstracija. Egidijaus pasirodymas buvo beveik bežodis, tačiau savo sugebėjimu transliuoti pirties dvasią prilygo nugalėtojui Vitalijui.
Viso pasirodymo metu Egidijus sugebėjo užmegzti ir išlaikyti subtilų ryšį su klientu. Vanojimas prasidėjo nuo kojų apiplovimo, parodžiusio pirtininko pasišventimą ir kuklumą, po išvanojimo klientas buvo jautriai pasodintas nugara į publiką, jam buvo paduotas šaltas vanduo, pirma rankoms, paskui veidui. Tai atsiliepė „kliento saugumo“ įvertinimui, pagal kurį Egidijus tik vienu tašku atsiliko nuo nugalėtojo ir aplenkė kitus varžovus.
Egidijaus darbas su garu nebuvo labai stiprus, jo vanojimo techniškai buvo vienodokas, stigo karštų akcentų – tai pažymėjo visi vertintojai. Aktyvaus vanojimo patirties stoką parodė ir galvos uždengimas vantos kotu blokuojant priėjimą prie kliento sprando-pečių srities. Užtat jautėsi stiprūs masažo pagrindai – puikūs vibraciniai akcentai dubens ir klubų srityje, rankų atpalaidavimas, ir tai ne nuostabu – tai Pirties akademijos pirtininkas išaugęs kartu su mūsų nacionaline vanojimo mokykla. Mūsų kursuose vanojimas yra tampriai sujungtas su intuityviu masažu. Vien tai atstoja metų metus vanojimo patirties – tą patvirtino ir šis pasirodymas.
Norėtųsi Egidijui palinkėti tolesnio įgūdžių tobulinimo, nes jis, be abejonės, yra stiprus kandidatas ir kitam Čempionatui.

Vitalij Marčenko, Ukraina
1 vieta

„Pirtininkas. Atstovauju kultuūrinę sveikatingumo programą „Manno nuotabi rusiškos pirties diena.“


Sako, kad nugalėtojai neteisiami, tačiau, iš kitos pusės pirtyje visi lygūs. Todėl Vitalijaus pasirodymą aptarsiu taip pat reikliai ir dėmesingai kaip ir visų kitų...
Pats jauniausias varžybų dalyvis, didelis entuziazmas, sugebėjimas atvirai, nuoširdžiai bendrauti, visiškas emocinis atsivėrimas pirties procedūros metu. Vanotojas gražiai prisistatė, vaidmenį suvaidino ir jo graži apranga „sauso“ prisistatymo metu.
Vitalijus vanojimui pasirinko klientą suomį, Herrankukkaro sodybos sūnų. Ir pirmas dalykas , ką ukrainietis padarė – tai paprašė suomio nusimauti kelnaites. Po neilgos pantomimos, žadančios priežastingos vyriškos vietos uždengimą vanta suomis nusileido ir atsigulė. Pirmas dalykas, ką padarė Vitalijus – pakišo atramėlę klientui po čiurnomis, paskui trumpai pasakojo apie procedūrą. Komentarai buvo ir vėliau, kartais spontaniškai palydimi jaustukais, dainų nuotrupomis. Tai padėjo sukurti savotišką pirtinę atmosferą, kuri skyrėsi nuo Egidijaus, tačiau neabejotinai buvo patraukli ir įdomi savo aktyvumu ir optimizmu.
Harmoningas ir aktyvus vantų darbas, o ypač – puikus darbas su ateinančiu garu leido Vitalijui gauti aukščiausius įvertinimus pagal „sušildymo“ ir „technikos“ kriterijus. Ir nors Vitalijus nepademonstravo pilnai įmanomo vantų technikos rinkinio, jo vanojimo greitis ir dinamika buvo gan net didesni nei Dmitrijaus. Nuo pastarojo Vitalijus išsiskyrė savo jautrumu, emocingumu.
Didžiausia Čempionato nugalėtojo klaida – jis trumpam pamiršo pridengto kliento pimpaliuką, ką buvo žadėjęs padaryti, tuo, be abejonės gražindamas suomį į tam tikros įtampos situaciją, tačiau greitai šią pražangą ištaisė.
Pabaiga buvo „sėdima“, pavanojant klientą ir leidžiant jam ranka pajusti šaltą vandenį – tai harmoningai išbaigė visą procedūrą ir savotiškai kompensavo aukščiau minėtą pražangą.
Visų teisėjų nuomone Vitalijus buvo vertas pirmosios vietos. Ir nors jo pirmavimą kurį laiką buvo aptemdęs faktas, kad jo patėvis yra vienas iš vertintojų, teisėjų kolektyvas po pasitarimo ir atidžios taškų peržiūros nutarė pripažinti Vitalijų laimėtoju.

 Parengė Rimas Kavaliauskas

Taip pat skaitykite

 

Nijolės pasirodymo videoįrašas

Taip pat skaitykite

Vanojimo menas

Vanojimo menas

Su vanta reikia elgtis pagarbiai ir jautriai, tada ji darys stebuklus. Vanta yra gyva, ji veikia ne tiek mechaniškai, kiek per… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“