Uždaryti

Uosis

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Augalų savybės » Medžiai » Uosis

Uosis (lot. Fraxinus, angl. Ash, rus. Ясень, vok. Esche)Uosis.

Svaiginamą aukštį pasiekti galintis uosis tapo didumo simboliu. Lietuvoje tai vienintelis natūraliai augantis alyvmedinių (Oleaceae) šeimos, uosių (Fraxinus) genties atstovas. Kartais supainiojamas su uosialapiu klevu.

Uosio mediena yra tanki 350-450 kg/m3. Malkos yra aukščiausios kokybės, dega net drėgnos. Didelis uosio ūgis ir drėgnų vietų pamėgimas susiejo uosį su gyvybe ir gimimu. Yra aiškiai išreikštas uosio ryšys su šventais šaltiniais.

Uosis miologijoje

Pasaulio medis Igdrasilas, dievų tėvo Odino - poezijos, mirusiųjų, karo, magijos, ekstazės ir runų dievo, arklys. Kaip pasakojama edose, germanų eiliuotuose mituose apie pasaulio sukūrimą ir istoriją, Igdrasilas auga pasaulio viduryje, virš jo yra iškilęs ir dengia milžiniškomis savo šakomis, kurios liečia dangų ir jį perveria. Trys iš neįtikimai gilių šaknų siekia pasaulius, kurie protu sunkiai suvokiami ir dabar netgi gali atrodyti neturį jokio pagrindo, bet didžių protėvių laikais tai buvo neginčijama tikrovė. Pirmoji šaknis yra dievų pasaulyje, antroji - ledinių milžinų, gyvenusių žemėje prieš žmogų, o trečioji dingsta Niflheime, pažodžiui reiškiančiame „ūkų pasaulis" ir atitinkančiame graikų Hadą ar egiptiečių Anapus. Po šia, trečiąja šaknimi, trykšta visų gyvybių pradžia, pasaulio šaltinis Hvergelmis, reiškiantis „verdantį katilą". Tai iš jo išteka visi žemės šaltiniai, upės ir upeliai. Koteris, kuri atsigers ar nusipraus jame, taps nėščia. Taigi, uosis leidžia šaknis pasauliuose, kuriuose užgimsta visos gyvybės formos.

Uosio gydomosios savybės

  • padeda nuo reumatizmo, radikulito, artrito,
  • aktyvina ir keičia mąstymo procesą;
  • ramina nervų sistemą;
  • padeda koncentruoti dėmesį;
  • valo kraują;
  • gydo viršutinių kvėpavimo takų ligas;
  • iš organizmo varo skysčius.
  • veikia sutraukiančiai
     

Žyma: medžiai.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“