Uždaryti

Eglė

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Augalų savybės » Medžiai » Eglė

Paprastoji eglė (lot. Picea abies, rus. Ель) – vienintelė eglių (Picea) genties rūšis, savaime auganti Lietuvoje. Parkuose ir sodybose auginama ir daugiau jų rūšių.

Šiaurės Europos tautos vadina ją „girių karaliene“, o pagal senuosius padavimus jos kamiene arba šakose gyvena „miško dvasia“, budrus ir visagalis miško tautos sargas. Ši dvasia pasiverčia tai nykštuku, tai elfu ir gali būti mirtinai pavojinga, jei pasikėsinama į kurio medžio gyvybę jos saugomame miške. Eglė, Kalėdų medis ir miško dvasios buveinė, taip pat buvo naudojama per kai kurias vaisingumui skirtas apeigas, kurias atlikdavo mūsų protėviai. Jie tikėjo, kad jos šakos padeda susilaukti vaikų, skatina vaisingumą ir lemia gausų derlių. Šis stebuklingas medis dar ir atbaidydavo demonus bei vaiduoklius, nutolindavo kerus ir saugojo nuo žaibo. Ko gero, aiškėja, kodėl eglei buvo lemta įžengti į mūsų būstą Kalėdų naktį...
Tautosakoje eglė vadinama gyvybės rykšte arba gyvybės šaka. Ritualams eglę naudojantys žmonės tikėjo, kad žalios šakos gali apsaugoti nuo pikto, suteikti sveikatos, nubaidyti ligą ir net mirtį.

Eglės gydomosios savybės

Ramina, gerina miegą; • išlaisvina nuo negatyvių energijų; • slopina galvos skausmus; • skatina prakaitavimą; • gydo kvėpavimo takų susirgimus; • mažina reumatinius, podagros, poliartrito skausmus.
Chroniško bronchito atveju sveika kvėpuoti sakų dūmais – lygiomis svorio dalimis sumaišius eglių sakus bei vašką išlydžius ir ataušinus. Eglė puikiai aromatizuoja orą, pašalina nervinį sudirgimą, neigiamas emocijas, skatina prakaito išsiskyrimą, padeda prie reumatizmo, osteochondrozės, gydo galvos skausmą, kvėpavimo takų ligas. Šį mišinį reikia dėti ant įkaitusių anglių, kad išsiskirtų dūmai. Periantis daugiau nei reikia, odą galima suerzinti. Prieš vanojimą eglės vantą reikia 15 - 20 minučių įmerkti į verdantį vandenį ir gerai nuplikyti. Eglės šakeles galima įdėti į kitų augalų vantas, tuomet jos poveikis bus švelnesnis.
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?