Uždaryti

Vieta, kur atgimsta ir kūnas, ir dvasia

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Vieta, kur atgimsta ir kūnas, ir dvasia

Vieta, kur atgimsta ir kūnas, ir dvasia

Garo mėgėjai vieningai tvirtina, kad Druskininkų miesto pirtis M.K.Čiurlionio gatvėje turi ypatingą aurą, kuri savaitgaliais čia atvilioja geros pirties gerbėjus net iš pajūrio, šalies didmiesčių ir kaimyninių miestų, užsienio.

Ypatinga garinė

Pasak pirties vedėjo Viliaus Maršausko, kiekvienos pirties širdis yra garinė. Druskininkietiškoji ypatinga tuo, jog čia garas tarsi apgaubia kūną, įsigeria į jį. Tai lemia be metalo konstrukcijų suręsta krosnis, kūrenama natūraliomis lapuočių medžių malkomis, o ne apšildoma dujomis ar elektra, kaip yra kitų miestų pirtyse. Uždaroje krosnyje iki purpuro spalvos įkaitę akmenys, atgabenti iš vandens telkinių, taip užkaitina bei tokią savo energiją atiduoda, jog išsivalo ir atgimsta ne tik kūnas, bet ir dvasia. Išsipliekę garinėje vantomis, pačių atsineštomis ar surištomis pagal lankytojų pageidavimus, garo mėgėjai vyrai atsivėsina po dušu, po to pereina į jaukaus interjero poilsio patalpas, kur atsipalaiduoja išsitiesę ant gultų ar gurkšnodami alutį, šnekučiuodamiesi dažniausiai apie sportą, žvejybą, grybus ir verslą, pasakodami anekdotus. Kitaip nei antikinėse pirtyse, vyrai vengia pabodusių kalbų apie politiką ir moteris. Gražiai rekonstruotose moterų skyriaus poilsio patalpose, padabintose ant sienų kabančiais paveiksliukais, nuolatinės lankytojos išsitepa kūnus įvairiausiais kremais, gražinasi kaukėmis, geria žolelių arbatą, garinasi - tokiu būdu kai kurios užtrunka pirtyje kone visą dieną. Seniausia amžiumi pirties lankytoja taip pat yra moteris, turinti jau 93-ejus metus.

Be pirties nėr gyvenimo

Prieš kelerius metus UAB "Druskininkų komunalinis ūkis", kuriai išnuomota pirtis, iš esmės rekonstravo beyrančią krosnį, garinę, poilsio patalpas, elektros instaliaciją, santechniką, idant čia būtų saugiau ir jaukiau. Čia įrengtas ir alaus bariukas. Atnaujintoje visais atžvilgiais ekologiškoje pirtyje kiekvienas patiria daug teigiamų emocijų, kurios stiprina iš jos išėjus. Pats pirties pavadinimas kilęs iš graikiškų žodžių "išvarau skausmą ir ilgesį". Ji atgaivina tiek fiziškai, tiek dvasiškai, atpalaiduoja psichologiškai, mažina antsvorį, apie 90 proc. išvalo odą ir kt. "Iki 140 laipsnių temperatūra kaip stipri jėga išvalo garinę nuo mikrobų steriliau nei operacinę," - priduria pirties vedėjas. V.Maršauskas, dar vaikas pradėjęs lankyti Druskininkų pirtį, stovėjusią prie ežerėlio, apie jos poveikį žino tiek, jog gali būti kvalifikuotu patarėju. Daug medžiagos surinkęs ir susegęs į storą aplankalą "Be pirties nėra gyvenimo", kurį duoda paskaityti pageidaujantiems išsamiau susipažinti su pirties kultūra. "Vantos, per kurias kūnas gauna augalinio poveikio energiją, naudojamos įvairiais atvejais, - tęsia pirties žinovas. – Liepų vantos labiau tinka moterų odai, beržinės, sakoma, skirtos 99 ligoms išvaryti, ąžuolinės – fizinei jėgai stiprinti, pvz. sportininkams, ievų – gelbsti nuo gripo, kadagių – nuo radikulito ir t.t.".

Nuolatiniai lankytojai

Druskininkų pirtis turi senas tradicijas ir nuolatinių lankytojų būrį, iš kurių bene garsiausi: generolas Česlovas Jezerskas, žinomas verslininkas Juozas Šarkus, Seimo narė Irena Degutienė, atvykstantys iš Vilniaus, vyr. architektas Vilius Margelis, vietiniai verslininkai Rimantas Markauskas, Arūnas Kazakevičius, Arminas Lazauskas, Vidas Janušonis, sportininkai (Kęstučio Jazepčiko treniruojami ėjikai), pedagogai, gydytojai ir kiti. Tokių nuolatinių yra šimtai, per dvi pirties darbo dienas, šeštadieniais ir sekmadieniais, apsilankančių. Verslininkai susiburia sekmadienio vakarais, nuo 16 val., o sekmadieniais nuo 9 val. ryto į pirtį suguža šmaikščiai vadinami "pirties kunigaikščiai", kurie piestu stotų, jei būtų pabandyta pirtį privatizuoti ar uždaryti. Jokie vandens pramogų parkai, elektrinės saunos ar kitokie kūnų valymo būdai jiems neatstos Druskininkų miesto pirties privalumų. Kad šis sveikatinimo fabrikėlis išliktų, aktyviai kovojo pirties mėgėjų grupuotės seniūnas, sanatorijos "Saulutė" vyr. gydytojas Algis Šukevičius. Jo pavaduotojas energingas 70-metis pensininkas Algimantas Garnys, besigarinantis jau 30 metų, prasitarė, kad pirmiausia pirties nuopelnas, jog jokiomis ligomis nesergantis, o pas gydytojus tik akių lašų beužeinantis. "Pravaikštų nedarau," – šmaikštauja ponas Algis, kiekvieną sekmadienį lankantis pirtį. Kaip gydymą nuo įvairiausių ligų pirtelės malonumus pataria ne tik savo bendraamžiams. Sportiškas 27-erių metų Antanas Kudarauskas atvyksta į Druskininkus ne tik aplankyti artimųjų, bet ir tradiciškai su tėčiu Juozu mūsų miesto pirtyje atsigaivinti, nes čia garas veiksmingai išvalo organizmą nuo kenksmingų medžiagų, ypatingai geras emocijas ir pojūčius padovanoja. Nors staliumi dirbantis Vincas Vilkelis namuose turi savo pirtelę, būtinai ir į miesto pirtį užsuka. Santorijos "Draugystė" pareigūnas Vladas Bielkinas gyrė ypatingą Druskininkų pirties garą ir kitus natūralius veiksnius, kurie itin teigiamai organizmą veikia. Be pastarųjų, šiam savotiškam pirties mėgėjų klubui priklauso daugiau nei 10 žinomų miesto žmonių: stomatologas Stasys Kavaliauskas, žinomas sportininkas Giedrius Vaščila, UAB "Druskininkų duona" direktorius Rimas Navickas, UAB "Druskininkų komunalinis ūkis" direktorius Arūnas Alesius, Juozas Kudarauskas, Rimas Zuzevičius ir kiti.

Užsuks tarptautinės saunos draugijos prezidentė

Druskininkų pirties senbuvių dėka šią sveikatinimo vietą atranda, o po to vis aplanko svečiai iš Suomijos ar Vokietijos, pridurdami, jog šiais pernelyg civilizuoto garinimosi atvirais akmenimis ar elektra ir dujomis laikais mūsų pirtis – maloni išimtis. Tą patį tvirtina ir kurorto poilsiautojai iš Izraelio, Amerikos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, savo viešnagės dienomis nepraleidžiantys progos pamėgtoje miesto pirtyje nuolatos lankytis, nors sanatorijos, kur poilsiauja, turi įvairiausias pirteles. Pasak V.Maršausko, garsas apie mūsų pirtį jau toli pasklidęs, todėl šių metų vasarį VšĮ „Pirties akademija" kvietimu ją aplankyti ketina tarptautinės saunos draugijos prezidentė Marketa Forsel ir šios draugijos nariai.
Nors pirties išlaikymas yra nuostolingas, Druskininkų savivaldybės pensininkai, studentai, moksleiviai moka už įėjimą tik 6 Lt, nes likusią kainos dalį padengia UAB "Druskininkų komunalinis ūkis". Kiti moka 10 Lt (norint, kad pirtis išsilaikytų bilietas turėtų kainuoti apie 16 Lt). Švenčių išvakarėse mažas pajamas turintys druskininkiečiai numaudomi nemokamai. Šias išlaidas kaip labdarą padengia savivaldybė.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“