Uždaryti

Kuo ypatinga dūminė pirtis?

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pati juoda, o baltai prausia. Dūminė pirtis » Kuo ypatinga dūminė pirtis?

Iš Pentti Tuohima, Tarptautinės dūminės pirties draugijos pirmininko interviu tinklapiui „pirtis.lt".

Kuo ypatinga dūminė pirtis?

Visų pirma savo gaiviu oru. Čia visada užtenka oro – gali joje sėdėti tiek, kiek norisi ir nesijausti pavargęs. Löyly (garas) yra kvapnus, karštesnis ir drėgnesnis, nei paprastoje pirtyje ir ateina pamažu, glamonėdamas visą kūną. Sėdėdamas dūminėje pirtyje gali gerai jausti visas garo poveikio stadijas, skanauti jį kaip gerą vyną. Savoje žinovų kompanijoje mes visada kalbame apie pirties garo kvapo puokštę – ji susideda iš aiškiai išreikšto dervos, dūmų ir sunkiai nusakomo saunos kvapo. Didžiulę reikšmę turi garo jonizacija – dūminėje pirtyje vyrauja anijonai, o tai labai gerai mus veikia. Labai svarbios ir malkos, kuriomis kurenama pirtis, kiekvienas pirties šeimininkas palaipsniui išvysto savo sunkiai pakartojamą metodiką, naudoja skirtingų rūšių malkas. Šiaip temperatūra dūminėje pirtyje yra žemesnė, ji nevargina sausu troškiu karščiu.

Nekartojama dūminės pirties estetika, ji tuo gražesnė, kuo paprasčiau pastatyta. Langeliai maži, dažnai vienintelė anga, pro kurį matai pasaulį yra reppanen – ventiliacijos anga. Dažnai sėdėdamas pirtyje pro ją stebiu mišką ir matau tokias detales, kurių paprastai neįžvelgiu. Pasaulis yra visai kitoks, kai į jį žvelgi iš dūminės pirties. Modernioje pirtyje niekada nepatirsi tokio estetinio jausmo. Dar galima pasakyti, kad dūminė pirtis sujungia mus su praėjusiomis kartomis. Jos pagrindinė konstrukcija išliko tokia pati per tūkstančius metų. Čia Šiaurėje žmonės be pirties nebūtų išgyvenę, jie yra dėkingi pirčiai už galimybę čia gyventi. Sauna – tai mūsų gyvenimo istorija. Ji sujungia mus su mūsų religiniu paveldu, tai vieta, kur mes nekalbame, tik pajuntame harmoniją su aplinkine gamta, su kuria esame ypatingai sujungti.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-12-13
Liko 11 vietų
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Sveikos pirties procedūra

2021-12-27
Visos vietos užimtos.
Laumių pirtis, Kaunas
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.