Uždaryti

Kaip dingsta kūno svoris

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė » Kaip dingsta kūno svoris

Kaip dingsta kūno svoris

Garinėse (rusiškose) pirtyse temperatūra būna 40-60° C, santykinė oro drėgmė - iki 100 proc. Pirmą kartą įėjus į pirtį kūnas turi būti sausas, kitaip galima "sugadinti" karštį ir pakenkti sveikatai - dėl šlapios odos garai pasidaro "sunkūs".


Vanduo, karštis ir garai čia vienvaldžiai šeimininkai. Karštis atidaro ir išvalo visas odos poras, pašalina iš jų purvą, apmirusias ląsteles. Taip jis padeda atsinaujinti, pagerina medžiagų apykaitą. Pagerėjus kraujo apytakai, gausiai pasisavinamos maisto medžiagos, vanduo ir deguonis. Karštoje garinėje pirtyje pulsas pagreitėja iki 120 kartų per minutę. Į kraujagysles suplūdus daugiau kraujo, jos išsiplečia, pradeda gausiai tekėti prakaitas. Suaktyvėja kvėpavimas pro odą. Norint palengvinti prakaito išsiskyrimą, akmenis galima apipilti eukalipto, pušies ar apelsinų antpilu. Vien tik eukalipto lapų sudėtyje yra apie 40 naudingų sveikatai komponentų. Be to, pirtyje pasklis malonus kvapas.


Dažnai sergantiesiems sloga, kvėpavimo takų ligomis ypač patartina pirtyje giliai kvėpuoti pro nosį. Įtraukus karšto oro, plaučiuose jį reikia šiek tiek palaikyti. Įkvėpimo ir iškvėpimo pratimą galima kartoti iki septynių kartų ir ... sloga dingsta akimirksniu.


"Ketvirtą kartą išėjęs iš pirties, kieme apsiliejau ką tik iš šulinio pasemtu vandeniu. Atsisėdęs priepirtyje pradėjau gurkšnoti mėtų arbatą, retkarčiais mediniu šaukšteliu pasisemdamas skysto medaus. Kūnas darėsi vis lengvesnis, mintys - skaidresnės.


Paėmiau iš anksto paruoštą molį. Išsitepęs visą kūną vėl patraukiau į pirtį, kur dėl tvyrančio karščio teko net palinkti prie grindų. Dar ir dar ant akmenų užliejęs vandens pradėjau jausti, kaip pradeda veikti molis. Rodėsi, tarsi kūnas traukiasi, mažėja. Galutinai išdžiūvęs, molis pradėjo trūkinėti.

Ir vėl: šulinio vanduo, arbatos gėrimas, kojas laikant šiltame augalų nuovire. Apžiūrinėdamas savo odą stebėjausi: ji kaip kūdikio. Glotni ir švelni. Rodės, kad net nebeliko brėžimų, pūslių bei nuovargio. Ne, miegoti dar ne laikas. Vantos jau seniai mirksta, vis nesulaukdamos savo eilės...".

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Parama Sauna Aid

2023-05-30
Vietų skaičius neribotas
Gobalios Sauna Aid programos rėmimas