Uždaryti

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

"Prieš kelias valandas tiksliai galėjau pasakyti, kiek man metų. O dabar suabejočiau. Jaunas. Tik tiek. Kūnas ir dvasia susiliejo. Nugara atsišliejau į senos obels kamieną. Šen bei ten sublizgantys rasos lašeliai pranašavo šiltą birželio dieną. Ech, s liochkim parom, žmogau!".

Pasižvalgykime po pasaulį

Gali keistis forma, tačiau esmė, egzistavusi jau prieš 5 tūkstančius metų, išliko ta pati. Apsivalymas. Išties retkarčiais suima sveikas pavydas pagalvojus apie ištaigingas Romos imperijos pirtis. Matyt, ne veltui jos buvo statomos su poilsio, skulptūrų kambariais, sodais ir paveikslų galerijomis. Gal dėl to senovės Romos, Graikijos, Babilono ir Egipto eiliniai žemdirbiai, kariūnai ar amatininkai puikiai suvokė meną ir jo reikšmę...


1) Maloni turkiška pirtis...
Kiekvieno regiono, kontinento ar šalies pirtis turi tik jai būdingų bruožų. Turkiškose pirtyse - chamame - grindys šildomos karštu oru, vėliau laistomos karštu vandeniu. Joje nuolat būna ta pati temperatūra - 850C. Tačiau, be pagrindinės patalpos, yra ir kitų. O jose temperatūra, nors ir ne itin, bet svyruoja. Garuose ypač gerai kūną veikia masažai. Drėgnas garas minkštesnis ir už rusišką, ir už sausą saunos. Kaip ir visur Rytuose, chamame laikas tarsi neegzistuoja. Viskas daroma lėtai, tačiau joje nevertėtų lankytis tiems, kurių bloga kraujotaka.


2) Maloni ir skandinaviška...
Iš Skandinavijos šalių paplitusioje saunoje treniruojama širdies, kraujagyslių sistema. Be atsipalaidavimo, stiprinamas ir kūno imunitetas. Saunoje temperatūra siekia 900-1400C, santykinė oro drėgmė - 5-15 proc. Tokiame sausame ore žmogus lengviau pakelia karštį ir išgarina prakaitą. Norint saunoje užsitikrinti normalią kraujotaką, toksinų pašalinimą, kojos turi būti viename lygyje arba aukščiau galvos. Jei sėdėsite - didesnė tikimybė, kad kojos nutirps. Be to, saunoje skysčių vartojimas svarbus kaip niekur kitur: reikia susigrąžinti prarastą kūno drėgmę. Tokios saunos ypač nepatinka klaustrofobija sergantiems žmonėms.


3) Tačiau maloni ir japoniška...
Japoniška pirtis iš pažiūros labai paprasta, tačiau egzotiška. Statinė užpildoma iki 50-600C temperatūros kaitintomis kedro pjuvenomis, sumaišytomis su egzotiškomis žolėmis. Įlindus į šią masę, ir mėgaujamasi šiluma bei aromatu. Prakaitą sugeria pjuvenos, o kūnas yra prisodrinamas naudingų gydomųjų žolių kvapo. Vėliau prasideda procedūros itin karštu vandeniu. Japonai teigia, kad tokia pirtis nuostabiai mažina riebalus. Jie žino auksinę taisyklę: kurie kaitinasi tuščiu skrandžiu, lieknėja, o kurie pilnu - storėja.


Pasidairykime ir po savo kiemą

Nors pirmosios rašytinės užuominos apie pirtis dabartinėje Lietuvos teritorijoje atsirado tik XIII a., neabejojama, kad pirtys egzistuoja jau daugiau kaip tūkstantį metų.Tada lietuvių senoliai gyvendavo dūminėse pirkiose - jose dieną tarp akmenų kūreno ugnį, o naktį nuo jų sklido šiluma. Ant įkaitusių akmenų užpylus vandens, kylantis garas greitai kaitindavo patalpą. Tad troba akimirksniu tapdavo pirtimi. Jau vėliau dūminėse pirtyse lietuviai pradėjo minti linus, rūkyti mėsą, džiovinti odas.

Kaimuose ir dabar daugiausia dūminių pirčių. O saunos, dujomis ir elektra kaitinamos pirtys paliekamos mėgstantiems naujoves. Tačiau kad ir kokio tipo ji būtų, čia visi lyg per karnavalą tampa lygūs. Kad ir su itin prašmatniu papuošalu, pirtyje ilgai neišbūsi dėl didelės kaitros. Bendraujant pirtyje dingsta ne tik drabužiai. Visi žmonės nusimeta kaukes, džiūgauja, šūkauja ar kenčia nuo vantų smūgių. Žmogus joje lieka toks, kokį jį pagimdė motina gamta...


"Ką tik patekėjusio mėnulio šviesa nušvietė dūminę pirtelę. Žarijos jau išsklaidytos, o ir užsilikusios baigia blėsti.

Priepirtyje ant krosnies garuoja keli dideli špižiniai puodai. Nuo vieno iš jų sklinda šviežių mėtų kvapas, retkarčiais susimaišantis su dilgėlių bei tujų šakelių nuoviro garais. Ant vidury priepirčio stovinčio kadaginio stalelio akį traukia šviežias, skystas medus. Ant grindų - mediniai kubilai. Į juos, įpylęs tirštai žalsvos spalvos nuovirą ir palikęs šiek tiek atvėsti, įeinu į pirtį.


Nuo laiko ir dūmų pajuodavusios lubos sudaro kontrastą suolams, užtiestiems akinamai balta drobule. Lėtai prisėdu ir vos keliais vandens lašais apšlakstau akmenis. Pasklinda maloni šiluma. Tai tik pirmasis pasikaitinimas. Niekur skubėti nereikia, nes jų laukia... septyni. Pirmasis - sausas, be didelio karščio - apsipratimui...".

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?