Uždaryti

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

"Prieš kelias valandas tiksliai galėjau pasakyti, kiek man metų. O dabar suabejočiau. Jaunas. Tik tiek. Kūnas ir dvasia susiliejo. Nugara atsišliejau į senos obels kamieną. Šen bei ten sublizgantys rasos lašeliai pranašavo šiltą birželio dieną. Ech, s liochkim parom, žmogau!".

Pasižvalgykime po pasaulį

Gali keistis forma, tačiau esmė, egzistavusi jau prieš 5 tūkstančius metų, išliko ta pati. Apsivalymas. Išties retkarčiais suima sveikas pavydas pagalvojus apie ištaigingas Romos imperijos pirtis. Matyt, ne veltui jos buvo statomos su poilsio, skulptūrų kambariais, sodais ir paveikslų galerijomis. Gal dėl to senovės Romos, Graikijos, Babilono ir Egipto eiliniai žemdirbiai, kariūnai ar amatininkai puikiai suvokė meną ir jo reikšmę...


1) Maloni turkiška pirtis...
Kiekvieno regiono, kontinento ar šalies pirtis turi tik jai būdingų bruožų. Turkiškose pirtyse - chamame - grindys šildomos karštu oru, vėliau laistomos karštu vandeniu. Joje nuolat būna ta pati temperatūra - 850C. Tačiau, be pagrindinės patalpos, yra ir kitų. O jose temperatūra, nors ir ne itin, bet svyruoja. Garuose ypač gerai kūną veikia masažai. Drėgnas garas minkštesnis ir už rusišką, ir už sausą saunos. Kaip ir visur Rytuose, chamame laikas tarsi neegzistuoja. Viskas daroma lėtai, tačiau joje nevertėtų lankytis tiems, kurių bloga kraujotaka.


2) Maloni ir skandinaviška...
Iš Skandinavijos šalių paplitusioje saunoje treniruojama širdies, kraujagyslių sistema. Be atsipalaidavimo, stiprinamas ir kūno imunitetas. Saunoje temperatūra siekia 900-1400C, santykinė oro drėgmė - 5-15 proc. Tokiame sausame ore žmogus lengviau pakelia karštį ir išgarina prakaitą. Norint saunoje užsitikrinti normalią kraujotaką, toksinų pašalinimą, kojos turi būti viename lygyje arba aukščiau galvos. Jei sėdėsite - didesnė tikimybė, kad kojos nutirps. Be to, saunoje skysčių vartojimas svarbus kaip niekur kitur: reikia susigrąžinti prarastą kūno drėgmę. Tokios saunos ypač nepatinka klaustrofobija sergantiems žmonėms.


3) Tačiau maloni ir japoniška...
Japoniška pirtis iš pažiūros labai paprasta, tačiau egzotiška. Statinė užpildoma iki 50-600C temperatūros kaitintomis kedro pjuvenomis, sumaišytomis su egzotiškomis žolėmis. Įlindus į šią masę, ir mėgaujamasi šiluma bei aromatu. Prakaitą sugeria pjuvenos, o kūnas yra prisodrinamas naudingų gydomųjų žolių kvapo. Vėliau prasideda procedūros itin karštu vandeniu. Japonai teigia, kad tokia pirtis nuostabiai mažina riebalus. Jie žino auksinę taisyklę: kurie kaitinasi tuščiu skrandžiu, lieknėja, o kurie pilnu - storėja.


Pasidairykime ir po savo kiemą

Nors pirmosios rašytinės užuominos apie pirtis dabartinėje Lietuvos teritorijoje atsirado tik XIII a., neabejojama, kad pirtys egzistuoja jau daugiau kaip tūkstantį metų.Tada lietuvių senoliai gyvendavo dūminėse pirkiose - jose dieną tarp akmenų kūreno ugnį, o naktį nuo jų sklido šiluma. Ant įkaitusių akmenų užpylus vandens, kylantis garas greitai kaitindavo patalpą. Tad troba akimirksniu tapdavo pirtimi. Jau vėliau dūminėse pirtyse lietuviai pradėjo minti linus, rūkyti mėsą, džiovinti odas.

Kaimuose ir dabar daugiausia dūminių pirčių. O saunos, dujomis ir elektra kaitinamos pirtys paliekamos mėgstantiems naujoves. Tačiau kad ir kokio tipo ji būtų, čia visi lyg per karnavalą tampa lygūs. Kad ir su itin prašmatniu papuošalu, pirtyje ilgai neišbūsi dėl didelės kaitros. Bendraujant pirtyje dingsta ne tik drabužiai. Visi žmonės nusimeta kaukes, džiūgauja, šūkauja ar kenčia nuo vantų smūgių. Žmogus joje lieka toks, kokį jį pagimdė motina gamta...


"Ką tik patekėjusio mėnulio šviesa nušvietė dūminę pirtelę. Žarijos jau išsklaidytos, o ir užsilikusios baigia blėsti.

Priepirtyje ant krosnies garuoja keli dideli špižiniai puodai. Nuo vieno iš jų sklinda šviežių mėtų kvapas, retkarčiais susimaišantis su dilgėlių bei tujų šakelių nuoviro garais. Ant vidury priepirčio stovinčio kadaginio stalelio akį traukia šviežias, skystas medus. Ant grindų - mediniai kubilai. Į juos, įpylęs tirštai žalsvos spalvos nuovirą ir palikęs šiek tiek atvėsti, įeinu į pirtį.


Nuo laiko ir dūmų pajuodavusios lubos sudaro kontrastą suolams, užtiestiems akinamai balta drobule. Lėtai prisėdu ir vos keliais vandens lašais apšlakstau akmenis. Pasklinda maloni šiluma. Tai tik pirmasis pasikaitinimas. Niekur skubėti nereikia, nes jų laukia... septyni. Pirmasis - sausas, be didelio karščio - apsipratimui...".

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 9 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 7 vietos
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 10 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 22 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 15 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 27 vietos
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: šeimos pirties scenarijius

2021-02-22
Liko 27 vietos
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.