Uždaryti

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė

"Prieš kelias valandas tiksliai galėjau pasakyti, kiek man metų. O dabar suabejočiau. Jaunas. Tik tiek. Kūnas ir dvasia susiliejo. Nugara atsišliejau į senos obels kamieną. Šen bei ten sublizgantys rasos lašeliai pranašavo šiltą birželio dieną. Ech, s liochkim parom, žmogau!".

Pasižvalgykime po pasaulį

Gali keistis forma, tačiau esmė, egzistavusi jau prieš 5 tūkstančius metų, išliko ta pati. Apsivalymas. Išties retkarčiais suima sveikas pavydas pagalvojus apie ištaigingas Romos imperijos pirtis. Matyt, ne veltui jos buvo statomos su poilsio, skulptūrų kambariais, sodais ir paveikslų galerijomis. Gal dėl to senovės Romos, Graikijos, Babilono ir Egipto eiliniai žemdirbiai, kariūnai ar amatininkai puikiai suvokė meną ir jo reikšmę...


1) Maloni turkiška pirtis...
Kiekvieno regiono, kontinento ar šalies pirtis turi tik jai būdingų bruožų. Turkiškose pirtyse - chamame - grindys šildomos karštu oru, vėliau laistomos karštu vandeniu. Joje nuolat būna ta pati temperatūra - 850C. Tačiau, be pagrindinės patalpos, yra ir kitų. O jose temperatūra, nors ir ne itin, bet svyruoja. Garuose ypač gerai kūną veikia masažai. Drėgnas garas minkštesnis ir už rusišką, ir už sausą saunos. Kaip ir visur Rytuose, chamame laikas tarsi neegzistuoja. Viskas daroma lėtai, tačiau joje nevertėtų lankytis tiems, kurių bloga kraujotaka.


2) Maloni ir skandinaviška...
Iš Skandinavijos šalių paplitusioje saunoje treniruojama širdies, kraujagyslių sistema. Be atsipalaidavimo, stiprinamas ir kūno imunitetas. Saunoje temperatūra siekia 900-1400C, santykinė oro drėgmė - 5-15 proc. Tokiame sausame ore žmogus lengviau pakelia karštį ir išgarina prakaitą. Norint saunoje užsitikrinti normalią kraujotaką, toksinų pašalinimą, kojos turi būti viename lygyje arba aukščiau galvos. Jei sėdėsite - didesnė tikimybė, kad kojos nutirps. Be to, saunoje skysčių vartojimas svarbus kaip niekur kitur: reikia susigrąžinti prarastą kūno drėgmę. Tokios saunos ypač nepatinka klaustrofobija sergantiems žmonėms.


3) Tačiau maloni ir japoniška...
Japoniška pirtis iš pažiūros labai paprasta, tačiau egzotiška. Statinė užpildoma iki 50-600C temperatūros kaitintomis kedro pjuvenomis, sumaišytomis su egzotiškomis žolėmis. Įlindus į šią masę, ir mėgaujamasi šiluma bei aromatu. Prakaitą sugeria pjuvenos, o kūnas yra prisodrinamas naudingų gydomųjų žolių kvapo. Vėliau prasideda procedūros itin karštu vandeniu. Japonai teigia, kad tokia pirtis nuostabiai mažina riebalus. Jie žino auksinę taisyklę: kurie kaitinasi tuščiu skrandžiu, lieknėja, o kurie pilnu - storėja.


Pasidairykime ir po savo kiemą

Nors pirmosios rašytinės užuominos apie pirtis dabartinėje Lietuvos teritorijoje atsirado tik XIII a., neabejojama, kad pirtys egzistuoja jau daugiau kaip tūkstantį metų.Tada lietuvių senoliai gyvendavo dūminėse pirkiose - jose dieną tarp akmenų kūreno ugnį, o naktį nuo jų sklido šiluma. Ant įkaitusių akmenų užpylus vandens, kylantis garas greitai kaitindavo patalpą. Tad troba akimirksniu tapdavo pirtimi. Jau vėliau dūminėse pirtyse lietuviai pradėjo minti linus, rūkyti mėsą, džiovinti odas.

Kaimuose ir dabar daugiausia dūminių pirčių. O saunos, dujomis ir elektra kaitinamos pirtys paliekamos mėgstantiems naujoves. Tačiau kad ir kokio tipo ji būtų, čia visi lyg per karnavalą tampa lygūs. Kad ir su itin prašmatniu papuošalu, pirtyje ilgai neišbūsi dėl didelės kaitros. Bendraujant pirtyje dingsta ne tik drabužiai. Visi žmonės nusimeta kaukes, džiūgauja, šūkauja ar kenčia nuo vantų smūgių. Žmogus joje lieka toks, kokį jį pagimdė motina gamta...


"Ką tik patekėjusio mėnulio šviesa nušvietė dūminę pirtelę. Žarijos jau išsklaidytos, o ir užsilikusios baigia blėsti.

Priepirtyje ant krosnies garuoja keli dideli špižiniai puodai. Nuo vieno iš jų sklinda šviežių mėtų kvapas, retkarčiais susimaišantis su dilgėlių bei tujų šakelių nuoviro garais. Ant vidury priepirčio stovinčio kadaginio stalelio akį traukia šviežias, skystas medus. Ant grindų - mediniai kubilai. Į juos, įpylęs tirštai žalsvos spalvos nuovirą ir palikęs šiek tiek atvėsti, įeinu į pirtį.


Nuo laiko ir dūmų pajuodavusios lubos sudaro kontrastą suolams, užtiestiems akinamai balta drobule. Lėtai prisėdu ir vos keliais vandens lašais apšlakstau akmenis. Pasklinda maloni šiluma. Tai tik pirmasis pasikaitinimas. Niekur skubėti nereikia, nes jų laukia... septyni. Pirmasis - sausas, be didelio karščio - apsipratimui...".

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“