Uždaryti

Ir atėjimo į pasaulį, ir iškeliavimo vieta

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Sauna - sėkmingiausiai eksportuotas Suomijos simbolis » Ir atėjimo į pasaulį, ir iškeliavimo vieta

Ir atėjimo į pasaulį, ir iškeliavimo vieta

Kaip juokauja patys suomiai, sauna yra dar viena proga išgerti. Iš tikrųjų ėjimas į sauną yra labai senas paprotys, prie kurio priprantama dar vaikystėje. Suomių žodžiais tariant, sauna garantuoja švarą, sveikatą, dvasinę ramybę ir daugybę kitų malonumų.
Senovėje sauna suomiams buvo šventa vieta. Visus su ja susijusius ritualus atlikdavo tik moterys. Jei saunon eidavo sunkūs ligoniai ar kūdikiai, būdavo iškviečiamas net žiniuonis. Iki Antrojo pasaulinio karo suomės dažniausiai gimdydavo saunose, mat čia būdavo švariausia ir šilčiausia kaimo vieta. Gimdyvės saunose likdavo mažiausiai savaitei. Tik tada kūdikis patekdavo į gyvenamąjį namą ir būdavo parodomas tėvui. Saunoje būdavo pradedami vaikai – tik čia poros galėdavo pabūti dviese toliau nuo sausakimšų namų, čia prausdavo mirusiuosius prieš paskutinę kelionę.
Saunos buvo naudojamos linams džiovinti, salyklui ruošti, mėsai rūkyti. Čia kerėjimais buvo sprendžiamos meilės problemos, gydomos įvairios ligos.
Dabar švarintis patogiau vonioje, tačiau sauna vis dar laikoma neatskiriama būsto dalimi. Tikėjimas saunos gydomąja galia iki šiol neišblėsęs. Sena suomių patarlė sako: „Jei sauna, degtinė ir derva nepadės, liga išties mirtina". Teigiamą saunos poveikį pripažįsta net medikai.
Periantis chroniškų ligų išgydyti neįmanoma, tačiau puikią savijautą sauna tikrai garantuoja. Išsipėrus padažnėja pulsas, pagerėja kraujo apykaita, pakyla kūno temperatūra, nors kraujo spaudimas gali ir nukristi. Pėrimasis vanta nuvalo odą kur kas geriau, nei dauguma įsivaizduoja, mat saunoje tvyrantis karštis atveria poras, o prakaituojant iš kūno pašalinami riebalai, negyvos odos ląstelės ir bakterijos.
Sauna rekomenduojama žmonėms, kuriuos kamuoja alergija, sinusitas, artritas, maudžiantys raumenys, migrena, nugaros skausmas. Kai kas tvirtina, kad sauna net padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Kai kuriems žmonėms, visų pirma – vyresniems, turintiems problemų dėl širdies, itin mažiems vaikams ir nėščiosioms, patariama nepiktnaudžiauti sauna. Bet sakoma, kad retkarčiais pirtin užsukančios nėščiosios gimdo greičiau ir lengviau. Šiaip ar taip, prieš einant pertis rizikos grupės atstovams derėtų pasitarti su gydytoju.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“