Uždaryti

Stresas ir pirtis

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Renginiai » Mokymai » Stresas ir pirtis

Visi žinome, kad 75% žmonių šiandien pirtį lanko, norėdami atsipalaiduoti ir susitvarkyti su kasdienio streso pasekmėmis. Tačiau kas yra stresas aiškiai supranta nedaugelis. Dar mažiau žmonių suvokia kaip su juo kovoti.
Todėl pirties ir streso tema pastaruoju metu tampa viena iš pagrindinių ugdant tikrus pirtininkus. Jeigu, žinoma, suprasime pirtininką kaip pirties procedūros režisierių, o ne kaip pirties krosnelės kūriką ar nugaros trynėją...

Pirmas streso ir pirties seminaras įvyko dar 2007 m. gegužės mėn. Ir jo dalyvių buvo įvertintas kaip pats sėkmingiausias visų laikų Pirties akademijos renginys. Tai paskatino mus išplėsti jo temas, praturtinant diskusijomis ir psichologinėmis praktikomis. Rezultatas – originali 2 dienų programa, kuri bus vystoma ir toliau, papildant ją praktinėmis pratybomis ir teorija.

Tiems, kas tik sprendžia apie tai, ar toks seminaras būtų jiems įdomus, pateikiame jo santrauką.

Pirma diena

Seminarą pradėjome nuo pokalbio apie tai, kas yra stresas kiekvienam asmeniškai. Netrukome prieiti išadų, kad į nemalonias situacijas patenkame visi. Seminaro dalyvių nuomone stresą sukelia:
* nepasitenkinimas aplinka,
* nemaloni situacija,
* į mus nukreiptas pyktis ir agresija,
* kai nepatenkinami mūsų lūkesčiai,
* kai esame priversti daryti tai, ko nenorime,
* kai esame neužtikrinti rytdiena,
* kai nevaldome savo emocijų, vidinės energijos,
* kai jaučiamės nepilnaverčiai,
* kai negalime prisitaikyti prie aplinkos ir t.t.

Toliau visi sutikome, kad labai dažnai nepasitenkinimas (ir vėlesnis stresas) kyla iš mūsų neatitinkančių realybės lūkesčių ir iš menko savęs vertinimo, dažnai virstančio nepilnavertiškumo jausmu ir savęs kaltinimu. Sutikome, kad nuo mūsų nuomonės apie save, nuo sąmoningo teigiamos būsenos formavimo labai priklauso ir mūsų organizmo reakcija į nepalankius veiksnius. Netgi pripažinome, kad protu ne visada suvokiame, kaip galėtume sau padėti, prireikia platesnio sąmoningumo. O tai jau vidinio dvasinio darbo sritis...

Didžiausią pirmosios dienos dalį skyrėme pirties procedūros ypatybių apžvalgai, įdėmiau apsistodami ties tomis, kurios turi gilesnį atpalaiduojantį poveikį. Pripažinome, kad ne visiems tos procedūros gali būti vienodos, labai svarbu yra prisitaikyti prie žmogaus ypatybių. Tačiau visiems svarbu pirtyje pajusti save kaip visumą, integruoti kūno pojūčius, mintis, emocijas. O štai kontrastinės procedūros, paprastai siejamos su antistresiniu poveikiu, pasirodo, patinka ne visiems.

Praktinę dalį pradėjome svarbiomis psichologinėmis praktikomis, kurių tikslas buvo visais savo pojūčiais sugrįžti į „čia ir dabar", sujungti visus jutimus į vieningą lauką, susigrąžinti sau integralų kūno-proto-jausmų-sielos pojūtį. Kaip ir reikėjo tikėtis, šios praktikos ne tik leido geriau pajusti save, bet ir toliau suvienyti mūsų seminaro dalyvius. Iki pat vėlyvo vakaro neišblėso visus sujungusi atvirumo ir meilės būsena. Tokioje nuotaikoje ir pirties procedūros atsiskleidė naujai...

Daugeliui įsiminė diskusijos prie atviro židinio, kalbantis jau ne apie stresą, o apie žmogiškąją laimę ir kelius į ją... Vakaro akcentu tapo filmas „Vanduo", kurio idėjos apie žmogaus gerų minčių ir vandens ryšį puikiai papildė ir pratęsė mūsų seminaro atradimus. Ypač kai supratome, kad ir patys esame kaip vandens indai... patenkantys savo pačių minčių lauko įtakon.

Antra diena

Antrą dieną pradėjome Latvijos psichoterapeuto ir pirtininko Jurio Batnios paskaita apie stresą ir sveiką gyvenimo būdą. Visiems įsimimė dalis apie organizmo senėjimą ir kaip pirtimi bei sveiku gyvenimu galima jį sustabdyti. Visiems patiko mintis „iki 30 metų žmogus turi pasirinkimą – eiti ar neiti į pirtį, o po 40 metų žmogus tokio pasirinkimo jau nebeturi, jis į pirtį eina arba turi rūpintis laidotuvių išlaidomis". Tai buvo įtikinamai įrodyta procesais, kurie vyksta mūsų kūne. O jie kartais atsispindi ir mūsų veide – tarkim, kuo žemiau leidžiasi jūsų lūpų kampučiai, tuo greičiau jums prireiks psichoterapeuto.

Pagrindinė antrosios dienos išvada buvo ta, kad norint efektyviai užsiimti antistresinėmis praktikomis (ir psichologinėmis, ir fizinėmis) reikalinga energijos atsarga. Todėl pirma streso passekmių likvidavimo sąlyga – sveikas gyvenimo būdas, organizmo valymas, taisyklinga mityba, skatinanti atsinaujinimo procesus mūsų organizme.

Paskaitą baigėme pirties procedūros, kaip pakitusios sąmonės būsenos apžvalga. Pasirodo, mūsų dvasinei sveikatai išlaikyti karts nuo karto reikia pakeisti būseną, jei to nevyksta – nerimas, apatija, neatsparumas stresui.
Po pietų, pasidalinę į dvi grupes, tesėme psichologines praktikas ir sveikatingas procedūras garinėje. Sužinojome, kad šokoladinis masažas pirtyje taip pat padeda nuo streso. 2 laimingieji jį ir patyrė.

Seminaro dalyvių atsiliepimai

Laba diena,
Seminaras buvo labai naudingas ir įdomus. Man patiko, kad jis buvo vedamas su diskusijomis ir nuomonių pasidalinimu, bei su praktiniais užsiėmimais. Seminaro metu dėmesio išlyginimo ir bazinės būsenos praktikose man nelabai pavyko susikoncentruoti ir tinkamai atsipalaiduoti. Kažkaip vis trukdė pašalinės mintys, gal tai nuo naujų įspūdžių ir naujos informacijos. Bet šių praktikų principus supratau, bandau tai kartoti namuose. Labai įdomios ir naudingos Jurijaus Batnia paskaitos.
Atmosfera seminaro tikrai labai draugiška ir maloni. Tarp aktyvesnių pirties akademijos kursantų užsimezga draugiški ir nuoširdūs santykiai. Stebiu, kad tik kai kurie naujokai dar kuklinasi ir varžosi.
Po kiekvienų Pirties akademijos kursų namo grįžtu pakylėtas, gavęs naujų žinių, dvasiškai praturtėjęs. Bandau gautas žinias pritaikyti savo šeimoje ir namuose. Jaučių, kad aš ir mano gyvenimas pasikeitė į gerą. Ta pastebi ir mano namiškiai.
Ačiū Jums, kad organizuojate pirties akademijos kursus, kad yra pirties akademija, kurioje gera aura, šviečiate mus, įnešate į mūsų gyvenimą tyrumo ir šviesos.

Romualdas Račas

Sveikas, Rimai,
ačiū, Tau ir PA komandai už seminarą. Seminaras man buvo įdomus ir naudingas. Kadangi daugelį dalykų iš streso teorijos žinojau, vertingiausia man buvo Jūrio paskaitos ir pokalbiai su juo. Labai suprantu Tave, kad ši tarpdisciplininė tema tikrai buvo nelengva, bet seminare ją pavyko pakankamai gerai atskleisti. Labiausiai įsiminė susitikimas, maudymasis eketėje, pokalbiai prie židinio.
Svarbiausia seminaro ir PA veiklos išdava yra tai, kad PA turi, kaupia ir gerai panaudoja savo patirtinius resursus mokydami TEISINGOS pirties elgsenos ir viso kas su tuo susiję. Taip ir toliau... Ačiū dar kartą. Iki naujų susitikimų.

Artūras Blinstrubas 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties įvadas. Vebinaras

2020-06-08
Liko 39 vietos
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Vantos ir augalų naudojimas pirtyje. Vebinaras

2020-06-09
Liko 39 vietos
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirtis ir sveikata

2020-06-15
Liko 40 vietų
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Vanojimo pagrindai. Vebinaras

2020-06-16
Liko 39 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Oda pirtyje. Vebinaras

2020-06-29
Liko 40 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties mikroklimatas. Vebinaras

2020-06-30
Liko 39 vietos
Garas - mistiškas, sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Įvyko 2008 02 16-17
Sodyboje TERAKOTA

Juris Batnia

Vedantieji:
Rimas Kavalauskas,
Pirties Akademijos vadovas
Juris Batnia, gydytojas-psichoterapeutas, Latvija

Sąmoningi meilės kupini teiginiai ne tik vandens struktūrą keičia, bet ir paveikia mūsų savijautą