Uždaryti

Gluosnis

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Augalų savybės » Medžiai » Gluosnis

Gluosnis (lot. Salix, rus. Ива, angl. Willow)

Lietuvoje auga nemažai šios genties augalų, tačiau kartais painiavą kelia skirtingi pavadinimai. Botaniškai artimi augalai vadinami keliais skirtingais vardais: gluosniais ir karklais, o Salix caprea – blinde, Salix viminalis – žilvičiu. Gluosniais lietuviškai vadinti priimta medžiais augančius šios genties augalus, o karklais – krūmus. Natūraliai Lietuvoje auga šios gluosnių rūšys (kurias neretai sudėtinga atskirti viena nuo kitos):
o Baltasis gluosnis (Salix alba);
o Svyruoklinis gluosnis (Salix babylonica);
o Trapusis gluosnis (Salix fragilis);
o Virbinis gluosnis (Salix pentandra);
o Krantinis gluosnis (Salix triandra).
Gluosnio šakelės lygios ir lanksčios, lapai laikosi tvirtai, todėl vantas iš šio medžio rišti – vienas malonumas, nesunkiai įveikiamas net naujokams. Vantoms paprastai naudojamas baltasis gluosnis.
Gluosnis pasižymi antiuždegiminiu poveikiu – iš lotyniško šio augalo pavadinimo (Salix) net kilo salicilo rūgšties pavadinimas. Nuo senovės gluosnio ūgliai buvo naudojami magijos tikslams. Triskart susukta gluosnio kilpa buvo kariami nuteistieji. Šis medis laikomas vienu iš tarpininkų tarp realaus ir nematomojo pasaulių. Gluosnį reikėtų sieti ir su vaisingumu – kaip ir jo artimą giminaitę blindę. T. Narbutas, L. Jucevičius ir J. I. Kraševskis mini ypač vaisingą lietuvių mitologijoje moterį. Ši moteris galėjusi gimdyti iš bet kurios kūno dalies, kojų, rankų ir pan. Pati Žemė pradėjo jai pavydėti vaisingumo, todėl ją pavertusi medžiu, blinde. Pagal T. Narbutą, jo laikais ties blinde būdavo atliekamos ištekėjusių moterų apeigos. Iš blindės (o ir iš gluosnio) šakelių su pūkuotais „kačiukais“, galima surišti pačias pirmąsias „gyvas“ pavasarines vantas.

Gluosnio gydomosios savybės

Skatina vaisingumą; • normalizuoja padidėjusį rankų ir kojų prakaitavimą; • padeda esant pūliniams, votims; • teigiamai veikia artrito, reumato, podagros gydymą; • osteochondrozės atveju, atgaivina nejautrių sąnarių jautrumą; • stabilizuoja medžiagų apykaitą.• kaip kompresas - varikozonių venų išsiplėtimui gydyti; • sklaido meilės liūdesį;• padeda gydyti ginekologines ligas.

Gluosnio inspiruota muzika

WeepingWillow (WaltzMacabre) Zorita

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“