Uždaryti

Saunos diplomatija - suomiškas receptas

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Tradicijos » Saunos diplomatija - suomiškas receptas

Pranešimas, skaitytas 15-ame Tarptautiname saunos kongrese
2010 gegužės 27-28 d. Tokijas, Japonija

Pranešėjas – Pertii Torstila, Suomijos užsienio reikalų ministras

Pratarmė

Suomiška pirtis yra pasaulinio eksporto objektas, tačiau ne vien komercinis, bet ir diplomatinis. „Saunos diplomatijos“ keliu aukštote pirties temperatūroje sėkmingai sprendžiami tiek vietiniai tiek tarptautinio lygio disputai, ir Suomijos diplomatai yra to mokomi jau dešimtmečius.

Ponai ir ponios,
Suomijoje yra apie trys milijonai saunų, tai daugiau nei viena pirtis kas antram iš 5,3 milijonų Suomijos gyventojų. Ar jums teko girdėti, kad Suomijoje yra daugiau pirčių nei automobilių?
Praktiškai visi namai kaimo vietovėse turi nuosavas saunas. Sunku būtų ir įsivaizduoti suomišką vasarnamį prie ežero be pirties. Šiais laikais saunos yra taip pat ir miestuose, ir ne tik dideliuose butuose, nedidelę sauną galima rasti ir vieno kambario bute. Saunos yra įrengtos ir daugelyje Suomijos įmonių, taip pat ir valstybinėse įstaigose: kanceliarijose, ministerijose, miesto savivaldybėse, mokyklose ir ligoninėse. Suomijos parlamentas turi atskirą pastatą su saunos infrastruktūra.
Kompanija „Nokia“ taip pat yra geras pavyzdys. Jos centrinėje būstinėje Espoo mieste, netoli Helsinkio, yra įrengta sauna darbuotojams, besilankantiems įmonės sporto komplekse.
Suomiai, kur bebūtų, visur įsirengia saunas. Visi 98 Suomijos diplomatai ir konsulai įvairiuose pasaulio šalyse turi savo saunas. Mūsų įgaliotinis Tokijuje didžiuojasi savo dviem saunomis. Pirmoji, bet tikrai ne paskutinė, sauna Suomijos ambasadoje buvo pastatyta Tokijuje. Aš esu įsitikinęs, kad suomiškų saunų Japonijoje yra ir daugiau, o jų svečiai ir draugai labai jas mėgsta.
1960 metais, kai Japonija ruošėsi 1964 metų Tokijo olimpinėms žaidynėms, Japonijos Olimpinis komitetas ir „O-giku-kai“ statybos komisija kreipėsi į Suomijos ambasadą, prašydami pagalbos planuojant sporto rūmus šalia esančiam Olimpiniam stadionui. Pagrindinė šių rūmų dalis buvo sveikatingumo centras su baseinais ir suomiška pirtimi.
Laikraštis „Washington Post“ šių metų kovo mėnesį rašė, kad tarp 150 diplomatinės Suomijos saunos bendruomenės Vašingtone narių yra ir įtakingų asmenų: kongreso rūmų darbuotojų, žymių politikos veikėjų, lobistų, valdininkų ir korespondentų, renkančių prieštaringai vertinamą informaciją. Kaip rašoma socialiniame tinklalapyje „Facebook“, bendruomenės misija yra susirinkus puikioje kompanijoje pasidalinti gandais, aptarti šviežiausias vietines naujienas ir sensacingas žinias bei atgauti jėgas nuostabioje kompanijoje. Panašias „pirties akademijas“, galima rasti ir kitose Suomijos ambasadose.

Sauna yra ta vieta, kurioje galima nusiprausti; tai taip pat vieta kur galima pailsėti, atsipalaiduoti ir kontempliuoti. Bet ji puikiai tarnauja ir platesniam tikslų ratui.

Sauna ir tarptautinis krizės valdymas

Kai Suomijos karinės pajėgos yra siunčiamos į tarptautines užsienio karines ir civilines taikos palaikymo ir krizės valdymo misijas, kareiviai vežasi su savimi ir saunos idėją. Netgi jei jie yra siunčiami į karščiausius Afrikos taškus, netgi kaip dabar į Jungtinių Tautų operaciją Čade. Ką kareiviai pirmiausiai padaro, įkūrinėdami stovyklavietes naujuose vietovėse – jie pasistato sauną. Tai jiems svarbiausia.
Suomija dalyvauja tarptautinėje kovoje už taiką daugiau nei 50 metų. Taikos palaikymas yra būtinas ir akivaizdus Suomijos užsienio politikos tikslas. Yra pripažinta, kad Suomija yra tarp reikšmingiausių šalių pagalbininkių taikos palaikyme. Daugiau nei 50 000 Suomijos vyrų ir moterų dalyvavo įvairiuose misijose Egipte, Libane, Kipre, Bosnijoje, Kosove, Namibijoje, Kašmyre, Afganistane, Liberijoje, Čade ir kituose vietovėse. Stabilizuojant ir įvedant taiką karo nusiaubtuose vietovėse, Suomijos kariai tuo pat metu vietiniams gyventojams ir kitiems taikos palaikymo nariams pristato Suomijos saunos tradicijas, taip pat ir saunos diplomatiją.
Suomijos delegatų grupė prie Jungtinų tautų greitosios pagalbos pajėgų operacijos Sinajaus dykumoje 1950 metais pastatė 35 saunos trobeles. Izraeliečiai ir egiptiečiai buvo apstulbę. Kam ta sauna tokiame karštyje? Manė, kad suomiai išprotėję. Pirmoji sauna buvo įrengta ant paliktos egiptiečių kariškių transporto priemonės platformos, naudojant medinius telefono stulpus, paliktus atsitraukiančių Izraelio karinių pajėgų. Toks saunos statinys buvo lengvai perkeliamas iš vietos į vietą. Pamanykite, sauna ant ratų, tai bent!
Suomijos batalionas, Golano Aukštumose prie Jungtinių Tautų laikinųjų pajėgų Libane, 1980 ir 1990 metais rūpinosi ne tik savo kareiviais ir pirtimis, bet ir suteikė galimybę Izraelio bei Sirijos ambasadoriams naudotis sauna.
Aš tarnavau leitenantu tarptautinėse Kipro pajėgose 1966-1967 metais. Mano būrys turėjo sauną, o kaimyninis būrys turėjo netgi baseiną apleistame garaže. Garažo įėjimas buvo užmūrytas ir pripildytas vandens. Taika šiuose Kipro regionuose buvo įvesta ir įtvirtinta. Saunoje lankėsi abiejų konflikte dalyvavusių pusių atstovai.
Kosove 2000 metų pradžioje Suomijos atstovai savo lėšomis pastatė daugiau nei 20 saunų savo 800 kareivių ir užsienio svečiams. Tarnautojai ir kareiviai žinojo, kad sauna atlieka svarbią socialinį vaidmenį – padeda pašalinti stresą ir įtampą pokariniame Kosove.

Prezidento Ahtisaari pamokymas

Saunos diplomatija, diplomatiniai susitikimai, kurių metu lankomasi saunoje, padeda derybų metu. Prezidentas Marti Ahtisaari, 2008 metų Suomijos Nobelio taikos premijos laureatas, sėkmingai naudojosi saunos diplomatija daugelyje pasaulio vietų, nuo Afrikos iki Azijos ir nuo Tanzanijos iki Indonezijos.
Kaip tarpininkui išlikt budriam, ieškant kompromisų situacijose, kur šalys visiškai nesutaria? Ahtisaari teigia, kad, ypač pačioje pradžioje, svarbiausias dalykas yra keletą kartų susitikti ir pasikalbėti. Sauna yra tam puikiausias būdas.
Prezidentas Ahtisaari buvo Suomijos ambasadorius Tanzanijoje 1973-1977 metais. Tanzanijos Užsienio reikalų ministras Johan Malecela, kuris vėliau tapo Tanzanijos premjeru, buvo nuolatinis ambasados saunos lankytojas. Kai jis buvo paklaustas, kam reikalinga sauna Afrikoje, kur ir taip karšta, jis atsakė, kad išėjus iš saunos, karštas oras lauke atrodo vėsus.
Sauna yra visuomeninė bendravimo priemonė. Sprendimai ir derybos karštyje užtrunka trumpiau. Sauna atvėsina perdėtą susijaudinimą ir ištirpdina politinius skirtumus. Mūsų užsienio reikalų ministras Aleksandr Stubb savo knygoje „Nuoga tiesa“ vaizduoja sauną kaip ypač tinkamą vietą deryboms. Toje knygoje jis rašo, kad savo darbe jis taip pat naudoja saunos strategiją. Jis sako, kad nuoširdžiai kviečiasi kolegas į sauną ir jų neišleidžia iš jos tol, kol kiekvienas nesutinka su jo pasiūlymais...
19 amžiaus pabaigoje daug Suomijos naujagimių gimdavo saunose, kadangi tai buvo pati švariausia vieta namų ūkyje. Tam tikslui sauna Suomijoje nebenaudojama, bet Namibijos Respublikoje tai tradicinis ir vis dar funkcionuojantis būdas. Namibijos gyventojai sako, kad Martii Ahtsaari yra pribuvėjas, priimantis gimdymus Namibijoje. Ahtisaari tarnavo Jungtinių Tautų įgaliotiniu Namibijoje 1977-1981 metais ir buvo paskirtas viceministro specialiuoju įgaliotiniu 1978 metų liepą. Plėtros Ministras Toivo ya Toivo Namibijoje žinomas ir kaip kovotojas už laisvę. Jis irgi buvo dažnas svečias Martii Ahtisaario saunoje Vindhoeke 1970 metų pabaigoje.
Prieš du mėnesius Namibija šventė 20 metų nepriklausomybės jubiliejų. Prezidentas Ahtisaari buvo pakviestas dalyvauti iškilmėse kaip ypatingas Namibijos vyriausybės svečias. Nenuostabu, jei jis ten lankėsi Suomijos ambasados saunoje kartu su Namibijos lyderiais.

Prezidentė Tarja Halonen ir moteriška galia

Dabartinė mūsų respublikos prezidentė Tarja Halonen savo vasaros rezidencijoje Naantali turi dvi saunas. Būnant moterimi problemų dėl saunos nekyla. Šalyje, kurios Prezidentė yra moteris, kurioje dauguma vyriausybės narių, ir net 40 % parlamento narių taip pat yra moterys, saunos diplomatija daugiau nebegali likti privilegija, rezervuota išimtinai vyrams. Moterų iškilimas į atsakingas pozicijas ir jų didėjantis vaidmuo versle bei politikoje visame pasaulyje reiškia, kad Prezidentei Halonen neteks vienai liūdėti pirtyje.

Prezidento Kekkonen saunos palikimas

Urho Kekkonen 25 metus, nuo 1956 iki 1982 metų, buvo Suomijos prezidentas ir tvirtai tikėjo saunos nauda ir galia. Yra sakoma, kad Kekkonen laikydavo savo svečius garinėje tol, kol reikalai būdavo išspręsti. Šeštadienio vakarai prezidento saunoje buvo atviri jo artimų žmonių ratui: įtakingiems politikams, mokslininkams ir kultūros veikėjams. Kekkoneno „saunos klubas“ suformavo tinklą, kuriuo jam buvo teikiama informacija ir po to apdorota paskleidžiama įvairiems Suomijos visuomenės tarpininkams.
Pačiame Šaltojo karo įkarštyje Prezidentas Kekkonen turėjo paprotį pasikviesti pasaulio lyderius bei kitus atsakingus asmenis į savo privačią sauną. Oficialios derybos prasidėdavo įprastinėje aplinkoje – prie stalo, o tęsdavosi suomiškoje pirtyje. Kildavo naujos politinės ir ekonominės idėjos ir daugelis iš jų padėjo Suomijai sėkmingai judėti į priekį. Pagaliau Suomija tapo „Nokijos šalimi“.
Šaltojo karo metu Suomijos neutralumas tarp Rytų ir Vakarų buvo nuolat ginčytinas Sovietų Sąjungos atžvilgiu. Prezidentas Kekkonen naudojosi saunos diplomatija tam, kad apgintų Suomijos vientisumą ir narystę Vakarų tautinėje bendruomenėje prieš besipriešinančias Sovietų pajėgas. Kartą, kaip teigiama laikraštyje „Financial Times“, Kekkonen prakaitavo kartu su sovietais savo saunoje. Iš tiesų ši istorija yra daug įdomesnė su smulkiomis detalėmis, bet tiesa išlieka ta, kad sauna buvo svarbus įrankis, kuriant pasitikėjimą ir išsklaidant įtarimus su rytų kaimynais.
Prezidento Kekkoneno Tamminiemi saunoje buvo pasiekti labai svarbūs sutarimai. Suomijos narystė Europos Laisvos Prekybos Asociacijoje (European Free Trade Association – EFTA) Rusijos lyderiams buvo išaiškinta būtent Prezidento saunoje. Suomijos statybos įmonių, statančių Rusijos miestą Kostamus arti Suomijos sienos, klausimai buvo aptariami ir ruošiami 1970 metais sėdint ant karštų tos pačios saunos plautų.
1960 metais Sovietų lyderis Nikita Chruščiovas atvyko į Helsinkį dalyvauti prezidento Kekkoneno 60 metų jubiliejuje. Saunai šventėje teko svarbi vieta. Pasakojama, kad prezidentas laikė Chruščiovą pirtyje iki penktos valandos ryto. Vizito pabaigoje buvo išplatintas oficialus pranešimas, kuriame Sovietų vyriausybė išreiškė pasiruošimą pritarti Suomijos ketinimams integruotis ir kooperuotis su Vakarais. 1971 metais buvo sukurta Laisvoji prekybos zona, į kurią įėjo Suomiją ir dar septynios Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos šalys. Atsivėrė durys Suomijos integracijai į Vakarų ekonomiką ir tai turėjo didžiulę politinę ir ekonominę reikšmę.
Chruščiovas vėliau buvo kritikuojamas saviškių. Pagrindinis kaltinimas buvo tas, kad jis būdamas tikras komunistas nuogas kaitinosi saunoje su kapitalistu, ir ne-socialistu. Jie manė, kad to daryti nederėjo.
1978 metais, Sovietų Sąjungos gynybos ministras, maršalas Dmitrijus Ustinovas, lankėsi Suomijoje su aiškiu tikslu – pastūmėti neutraliąją Suomiją arčiau karinio aljanso su Tarybų Sąjunga ir Varšuvos Sutartimi. Kekkonenas paprasčiausiai pakvietė jį į savo sauną. Vyrams besėdint pirtyje ir atsipalaidavus karštyje, Ustinovas pasiūlė surengti bendrus Sovietų ir Suomijos armijų karinius manevrus. Kekkonenas užpylė dar vandens ant įkaitusių akmenų ir išreiškė įsitikinimą, kad tai bus nesuderinama su Suomijos neutralumo politika. Prezidentas pridūrė, kad edzistuoja ir kitokie būdai plėtoti draugiškus santykius, pavyzdžiui kaitinimasis prezidentinė saunoje o taip pat ir Suomijos gebėjimas savarankiškai spręsti ekonominius, politinius ir, esant reikalui, karinius klausimus be Sovietų Sąjungos pagalbos. Nuo to laiko sovietai nieko ir niekada nebeprasitarė apie bendrą manevrų idėją.
Kekkonenas mėgo sakyti, kad lengviau pradėti problemas diskutuoti saunoje. Saunoje visi lygūs. Ten nėra aukštesnių ar žemesnių, nėra nei valdininkų, nei tarnautojų. Jums nereikia nieko niekur slėpti todėl, kad jūs nuogi. Jeigu jūs diskutuojate ir sutinkate dėl kažko, būdami nuogi, sunku po to bus nesilaikyti žodžio apsirengus. Mums, suomiams, saunoje nieko įtartino būti negali. Tai, kas nuoga, mums yra natūralu, absoliučiai dora ir teisinga.

Išvados

Gerbiami Ponai ir Ponios,
Suomiams sauna yra šventovė. Mes turime įvairių būdų, kaip ir ką daryti savaip, bet prakaitavimo malonumas ir smagumas bei saunos diplomatija, be jokios abejonės, neapsiriboja vien tik Suomijos ribomis.
Pažymėtinas pragmatiškas požiūris 1997 metais įvykusiame Japonijos premjero Ryutaro Hasimoto ir Rusijos prezidento Boriso Jelcino aukščiausio lygio susitikime „be kaklaraiščio“ Krasnojarske. Pagrindiniai abiejų šalių bendradarbiavimo klausimai pradžioje dvi dienas buvo aptariami lyderiams sportuojant, lankantis pirtyje ir atsipalaiduojant. Buvimas kartu Rytų Sibire neformalioje aplinkoje – saunoje neišsprendė konflikto dėl žemės, bet sušildė gana vėsią atmosferą tarp Japonijos ir Rusijos.
Visos pirtys – tiek japoniška mushiboro, tiek rusiška, bulgariška ar sibirietiška banya, tiek vengriška furdo, tiek miela Amerikos indėnų ar eskimų palapinė, turkiškas hamamas, meksikietiška temescal, ar mongoliška karštoji - visos jos yra suomiškos saunos giminaitės. Jos visos turi savo specifinių bruožų, kuriuos mes, pirties bičiuliai visame pasaulyje, gerbiame ir kuriais žavimės.
Saunos diplomatija tapo suomiškos diplomatijos skiriamuoju ženklu, bet niekas nedraudžia ir kitiems taikyti šį būdą, visur kur tik galima iškūrenti pirtį. Sauna yra ideali vieta įžiebti draugystę, ransti bendrus susitarimus ir sudaryti taiką.
Ačiū už jūsų dėmesį!

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“