Uždaryti

Garavimas ir kondensacija

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Mikroklimatas » Garavimas ir kondensacija

Žmogaus savijautos pirtyje neįmanoma suprasti be garavimo nuo jo odos bei atvirkštinio proceso – garo kondensacijos ant jo odos. Žmogus garinėje dažniausiai nebūna sausas – jei jis atėjo sausas, neužilgo pradeda prakaituoti. Nuo to momento, kai jo oda pasidengia prakaitu, prasideda skysčio garavimas nuo odos paviršiaus. Atrodytų, skystis turi garuoti visada. Tačiau taip nėra. Labai dažnai stebime atvirkščią reiškinį – vandens molekulių kondensaciją ant odos, kurią dažnai ir vadiname „intensyviu prakaitavimu“.

Rasos taškas ant žmogaus odos

Žmogaus odos temperatūra garinėje dažniausiai yra 40-45 C intervale. Palyginus su iki 70-90 C įkaitusiu garinės oru žmogaus kūnas yra 30-40 C šaltesnis. Panašiai kaip šaltas mineralinio vandens butelis, išimtas iš šaldytuvo ir pastatytas virtuvėje ant stalo. Butelis - 8 C, virtuvėje – 30 C. Butelis iškart aprasoja, tai yra ant jo kondensuojasi vandens garai, esantys virtuvės ore. Kodėl jie turėtų kitaip elgtis, susitikę 30 C šaltesnį odos paviršių? ŽInoma, kad jie aktyviai kondensuojasi.

Kiekvienai oro drėgmei (absoliačiam vandens kiekiui, esančiam viename 1m3 oro) atitinka tam tikra maksimali tempereatūra, žemiau kurios ir prasideda garų kondensacija. Jei, tarkim oro drėgnis yra 50 g/m3, tai kondensacijos slekstis (rasos taškas) yra maždaug 40 C. Tarp jų yra tiesioginnė atitiktis. Jeigu garinę, kurios ore yra 50 g/m3 drėgmės pašildysime iki tarkim 80 C, rasos taškas, kaip ne keista liks nepasikeitęs, tai yra vanduo pradės kondensuotis ties ta pačia 40 C temperartūra.

Jeigu, tarkim rasos taškas garinėje yra 35 C, tai ant žmogaus odos (turinčios aukštesnę už rasos tašką temperatūrą) vanduo NESIKONDENSUOS, vadinasi ir neišskirs kondensavimosi šilumos, taigi – nešildys.

Jeigu rasos taškas bus tarkim 45 C, tai oda bus šaltesnė už rasos tašką ir ant jos ims kondensuotis vanduo. Oda šils.

Homoterminė kreivė

Žemiau pavaizduotoje diagramoje pavaizduota santykinės oro drėgmės priklausomybė nuo garinės temperatūros. Tai - savotiškas garinės „mikroklimato žemėlapis“. Jame yra ypatinga linija, atitinkanti rasos tašką 40 C temperatūroje. Visi pirties režimai išilgai šios kreivės turės skirtingas temperatūras bei santykinę drėgmę, tačiau absoliuti oro drėgmė bus ta pati - apie 50 g/m3. Todėl garavimo ir kondensacijos santykis ties ta kreive bus tas pats. Iš tiesų lygiai rasos taško temperatūroje garavimas yra lygus kondensacijais ir niekaip neįtakoja žmogaus jausenos.

Garavimas ir kondensacija.

Visi pirties režimai,.esantys žemiau ir į kairė nuo rasos taško kreivės pasižymės garavimu nuo šlapios žmogaus odos, o visi režimai, esantys į viršų ir į dešinę pasižymės kondensacija. Apačioje „bus šalta“, o viršuje „bus karšta“ ir tuo labiau, kuo toliau bus nukrypta nuo komfortiško pirties mikroklimato, kuris buvo pavadintas „homoterminiu“. Panašiai ir ši kreivė vadinama homotermine kreive. Tai yra pagrindinė kreivė, apibūdinanti pirties mikroklimatą.

PIrčių klasifikacija

Homoterminė kreivė leidžia mums aiškiau suprasti kas bendro yra tarp regis visiškai nepanašių tarpusavyje pasaulio pirčių. Benra yratai, kad visose jose rasos taško temperatūra yra 40-45 C intervale. Nes jei būtų kitaip, žmogui su šlapia oda jose būtų per šalta arba per karšta. Siekdamas komforto, žmogus šildo ir drėkina pirtį tol, kol absoliuti drėgmė pasiekia 50 g/m3 ir paskui sustoja, nes pirtyje tampa per karšta. Visų pirčių mikroklimatą diktuoja pastovi žmogaus kūno temperatūra, kuri niekaip negali pakilti aukščiau 40-41 C.

Pirčių rūšys

Realių pirčių matavimai

Matavimus atliko Rimas Kavaliauskas. Pateikiami tipški realių matavimų duomenys. Išsamesni duomenys - aitinkamų pirčių puslapiuose (pateikiami prisijungusiems Pirtis.lt skaitytojams).

Matome, kad stipraus garo reikalavimus geriausiai atitinka Rolando ir Gurmaniška dūminė pirtys. Minkštesnės ir labiau „prausyklinio klimato“ yra Jazzhotel ir  Bičiulių pirtys.

  Vanojimas. Rajaportti pirtis. 2017-11-23
  Trečiojo užėjimo garas. Rolando pirtis.. Rolando pirtis. 2017-04-23
  Pirmas užėjimas. Pirčių sodo nauja dūminė.. Pirčių sodas. Dūminė pirtis.. 2017-12-16
  Grupinio vanojimosi užėjimas. Bičiulių pirtis.. . 2018-02-11
  Ketvirto vanojimo fragmentas. Jazz hotel. 2018-02-18
  Pusantros valandos nuo pradžios. Kernavės bajorynėje.. Kernavės bajorynė. 2016-03-06
  Ketvirtas užėjimas. Ilgas vanojimas.. Arido pirtis. 2016-02-28

Turite klausimų apie pirties mikroklimatą?

Užduokite savo klausimą šio puslapio dešinėje. Jums atsakys LPA specialistai ir pirtininkai.

Komentarai

Straipsnis neturi komentarų. Būk pirmas!

(Reikia prisijungti, kad galėtumėte rašyti komentarą.)

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“