Uždaryti

Pirties įrengimas. Gultai

Aridas Pabedinskas
2017-01-02

Anksčiau niekas nenaudojo jokių apsaugos priemonių pirties medienai. Geriausia apsauga, dūminėje pirtyje, buvo karštis, dūmai ir suodžiai, kurie puikiai saugojo pirties sienas ir gultus.

Pirties įrengimo tradicijos yra susiformavusios nuo senų laikų, kai visuose kaimuose stovėjo dūminės pirtys. Pirčiai naudota vietinė mediena, tai kas pasiekiama ranka, artimiausiam miškelyje: eglė ir pušis. Tačiau garinės įrengimui naudota kita, specifinius reikalavimus atitinkanti mediena: liepa, juodalksnis, drebulė. Garinė išsiskiria ypatingomis sąlygomis, kurios stipriai veikia medieną – aukšta temperatūra ir didele drėgme. Todėl reikia naudoti medieną kuri paveikta karščio neišskiria sakų. Kita problema atsirandanti garinėje yra stipriai įkaistantis gultas. Todėl būtina rinktis medieną kurios tankis yra nedidelis, ji mažiau kaista. Anksčiau niekas nenaudojo jokių apsaugos priemonių pirties medienai. Geriausia apsauga, dūminėje pirtyje, buvo karštis, dūmai ir suodžiai, kurie puikiai saugojo pirties sienas ir gultus. O susidėvėjus gultams juos buvo nesudėtinga pakeisti, nes jų konstrukcija buvo labai paprasta: ant medinio rėmo prikaltos kelios medinės lentos. Tačiau šiuo metu retai kur be sutiksi tradicinę lietuvišką dūminę pirtį. Ją pakeitė šiuolaikinės pirtys su elektrinėmis ar metalinėmis krosnelėmis, kurios dar stipriau kaitina orą patalpoje. Pirties įrengimas tapo sudėtingesnis ir suprantama brangesnis. Todėl norėdami apsaugoti medieną ir užtikrinti jos ilgą tarnavimo laiką, daugelis pradėjo gultus impregnuoti specialiais aliejais, vašku ir netgi laku. Taip siekiama ne tik prailginti tarnavimo laiką, bet ir norima apsaugoti nuo medienos pajuodavimo nes daugeliui atrodo, kad šviesios gultų lentos yra švaros požymis. Visa tai yra gražu, bet tikrai nėra natūralu. 

Malonu žinoti, kad Lietuvoje atgimsta tradicija įrenginėti pirtis maksimaliai artimas senosioms tradicijoms, kai per akmenis eina dūmai ir juos kaitina tiesioginė ugnis. Tokiose garinėse jaučiamas malonus dūmo kvapas, o gultai neįkaista tiek, kad būtų reikalinga būtinai naudoti tik nedidelio tankio medieną. Ir vėl galime gultus įrengti iš storesnių ir plačių lentų. Tam puikiai tiks ąžuolo, uosio lentos. Tačiau svarbu, kad įrengus gultus, juos būtų patogu prižiūrėti, plauti. Dažniausiai gultai būna sumontuojami taip, kad jų nėra galimybės apversti. O juk didesnė nešvarumų dalis kaip tik ir susikaupia apatinėje gultų pusėje, kurios nėra galimybės nuplauti. Todėl vertėtų pagalvoti apie lengvai išmontuoją konstrukciją, kai atskirus segmentus galima išnešti į lauką, nušveisti ir išdžiovinti natūraliuose saulės spinduliuose.

Atskiras dėmesys turi būti skirtas gultų įrengimui  ir ergonominiu požiūriu. Dar daug įrengiama pirčių, kuriose gultai montuojami kaip laipteliai. Tačiau visi pastebėjome, kad pirtyje maloniausia yra gulėti. O kaip saugiai ir patogiai atsigulti ant vieno iš tų laiptelių, jeigu jis skirtas daugiau sėdėti? Gulint garinėje mūsų kūnas labiau atsipalaiduoja. Karštis tolygiai apgaubia visą kūną, nėra kaitinama tik galva. Tam, kad galėtume patogiai gulėti reikia platesnio gulto. Tokio gulto plotis turi būti nuo 70 iki 90 cm. Kokio pločio jums reikalingas gultas nustatyti nėra sunku, tereikia atsigulti kniūpščiam (ant pilvo) ir rankas padėti išilgai kūno. Belieka pamatuoti atstumą nuo vienos rankos alkūnės iki kitos. 

Pasirinkus teisingą gulto plotį reikia priimti sprendimą dėl to ar jums tikrai reikia dviejų – trijų lygių gultų. Jeigu pasirinksite kelių lygių gultus, būtinai padarykite vieną platų, vanojimui skirtą gultą. Rinkdamiesi vietą tokiam gultui būtinai įvertinkite atstumą iki akmenų, juk nebus patogu, jeigu vanojant jums nuolatos reikės vaikščioti tam, kad užpilti kaušą vandens... Montuojant vanojimui skirtą gultą, būtina teisingai pasirinkti tokio gulto aukštį. Gulto aukštis yra labai individualus. Jį reikia pasirinkti atsižvelgiant į šeimos narių ūgį, tam, kad visi kurie norės vanoti, tai galėtų daryti patogiai. Dažniausiai gulto aukštis būna 70-80 cm nuo grindų. Idealus aukštis yra tada, kai vanojant nereikia kūprintis, lenktis arba labai aukštai kelti rankas norint prispausti vantas ant kūno. Paprasčiausias būdas sužinoti jums tinkančio gulto aukštį yra tiesiog atsistoti ir sulenkti rankas per alkūnes 90 laipsnių kampu. Padėtos plaštakos ir bus tam aukštyje, kuris yra patogiausias jūsų ūgiui. Na, o palengvinti užlipimą ant tokio gulto galima pastačius specialų suoliuką.  

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Lengvas vanojimas. Efektyvios technikos.

2022-01-26
Visos vietos užimtos.
Laumių pirtis, Kaunas

Sveikos pirties procedūra

2022-01-27
Liko 1 vieta
Pirčių sodas, Vilniaus raj.
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Pašnekesiai priepirtyje. Astrologijos vakaras su Nagliu Šulija

2022-01-28
Liko 22 vietos
vebinaras
Penktadienio vakaras - puikus laikas atsipūsti, išsivirti kvapnios arbatos ir... galbūt nutarti, kad šį kartą eisime ne į pirtį, bet pakelsime akis į žvaigždes!

Lengvas vanojimas. Efektyvios technikos. Vilnius

2022-01-30
Liko 3 vietos
Pirčių sodas, Vilniaus raj.

Sveikos pirties procedūra. Praktinis seminaras Kaune

2022-01-30
Visos vietos užimtos.
Laumių pirtis, Kaunas
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Oda pirtyje. Vebinaras

2022-01-31
Liko 18 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Klasikinis vanojimas

2022-02-02
Visos vietos užimtos.
Pirčių sodas, Vilniaus raj.

Sveikos pirties procedūra. Praktika Klaipėdoje

2022-02-06
Liko 5 vietos
Pamiškė Boutique SPA, Klaipėdos raj.
Sveikos pirties procedūra, vedama pirtininko - pirmoji pažintis su gera pirtimi.

Pirtininko darbo įvadas Vilniuje

2022-02-06
Visos vietos užimtos.
Pirčių sodas, Vilniaus raj.
Patinka eiti į pirtį? O būti pirtininku ar patiktų? Šiame seminare paragausime pirtininko duonos: mokysimės paruošti vantas, patepti medumi nugarą ir, žinoma, vanoti!

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2022-02-08
Liko 19 vietų
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2022-02-15
Liko 21 vieta
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Vibroakustinio vytelių masažo mokymai

2022-02-16
Liko 2 vietos
K. Donelaičio g. 27, Kaunas

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2022-02-22
Liko 21 vieta
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.