Uždaryti

Šiuolaikinės Lietuvos pirtys

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Lietuviška pirtis » Šiuolaikinės Lietuvos pirtys

Šiuolaikinės pirtys Lietuvoje gali būti suskirstytos į šias kategorijas: visuomeninės miestų pirtys, nuomojamos arba komercinės pirtys, individualios kaimo pirtys, individualios miestiečių pirtys, pirtys sporto kompleksuose ir baseinuose. Atokesniuose kaimuose dar galima rasti ir sudėtiniu, kelių kiemų bendrai eksploatuojamų pirčių.

Visuomeninės pirtys yra statytos 6-7 praeitojo amžiaus dešimtmetyje, yra nedaug tepakitusios, nelabai išvaizdžios, tačiau dažniausiai turi neblogą ir vietos pirties mėgėjų vertinamą garą. Deja, vietos savivaldybių dėmesys joms yra beveik nulinis, nebent stengiamasi jas juo greičiau privatizuoti arba išvis uždaryti. Dažniausiai vietiniai žmonės tam priešinasi, tačiau jų balsas valdininkų ausų nepasiekia.

Komercinės pirtys šiuo metu daugiausiai veikia kaimo turizmo sodybose. Deja užuot gaivinusios senosios kaimo pirties papročius, jos savotiškai tęsia sovietmečiu susiformavusią tradiciją pirtyse siaurame „gerų išrinktų draugų" rate švęsti, atpalaidavus blaivaus proto, kasdienės moralės ir kitokius apribojimus. Kol egzistuoja tokių „girtų pirtelių" paklausa, yra ir pasiūla. Todėl mūsų išgirtųjų kaimo turizmo sodybų pirtys dažniausiai pritaikytos ne kokybiškam poilsiui, bet kokybiškam ir gausiam pasisėdėjimui prie popirtinio stalo, o jaunesniems ir aktyvesniems svečiams kai kur įrengiamos ir specialios popirtinės daugiavietės gulyklos, kukliai nakvynės kambariais vadinamos. Tokios pirtys mažai ką bendro turi su tikraja Lietuvos kaimo pirties tradicija. Vienok, reikia pripažinti, kad kai kurios iš jų yra gerai įrengtos ir patogios naudotis. Jau tapo įprasta jose turėti šiltą ir šaltą vandenį, WC, apšildomą poilsio kambarį.

Pastaruoju metu kai kur pastebime bandymus atsigręžti į vis gausėjančių sveikos pirties lankytojų poreikius, tobulinant pirties įrangą, grąžinant aplinką. Prie pirčių įrengiami baseinai su povandeninio masažo srovėmis, karšto vandens kubilai.
Sporto kompleksų pirtys. Iš pradžių jos buvo skiriamos sportuojantiems ar baseinus lankantiems klientams, tačiau pastaruoju metu dažnai atveria duris ir visiems norintiems. Tai bene technologiškai tobuliausios pirtys Lietuvoje. Šiuolaikiniame pirties komplekse yra bent 2 skirtingo klimato garinės, baseinas su masažinėmis srovėmis, o dažnai ten pat teikiamos ir masažo paslaugos. Tokios pirtys yra gana populiarios, jų lankytojai – naujos pragmatiškos mąstysenos klientai, pasirengę investuoti į savo sveikatą ir kokybišką poilsį.

Individualios pirtys

Jos yra išties labai įvairios: nuo tradicinių kaimo dūminių pirtelių iki labai brangių ir kokybiškai įrengtų garinių šiuolaikiniuose namuose. Jų įrengimą savininkai patiki specializuotoms pirčių firmoms arba vietinių meistrų brigadėlėms. Didelė dalis savo jėgomis ir savo išmanymu įrengtų pirtelių turi būdingus ir dažnai pasikartojančius trūkumus, tokius kaip ventiliacijos trūkumas, per karštas metalinės krosnelės paviršius, prastas pirties išplanavimas. Tačiau yra ir tikrų pirties konstrukcijos bei interjero šedevrų.

Konstruojant visas Lietuvos pirtis daugiausia dėmesio yra kreipiama į pirties išvaizdą, jos interjerą, reprezentatyvumą, dar ekonomiškumą. Tai liudija, kad Lietuvoje dar nesusiformavo visuotinė gurmaniška pirties kultūra, specifinė pirties paslaugų rinka. Formuojant ją, „pirtiškai šviečiant" Lietuvos visuomenę nemažą vaidmenį vaidina 2004 m. įkurta VšĮ „Pirties akademija", organizuojanti pirties renginius ir pirties meistriškumo kursus.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“