Geros sveikatos molekulės pirtyje
Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Publikacijos » Geros sveikatos molekulės pirtyje
Šiuo šaltu ir tamsiu metų laiku ypač pasiilgstame šilumos ir komforto. Tai gerai pajunta pirčių savininkai, nes norinčių pasikaitinti kaulus daugėja. Žinovų teigimu, pirtis tinka ne tik pokyliui paįvairinti ar svoriui numesti. Tai dar ir puiki jėgų grąžinimo ir peršalimo ligų profilaktikos priemonė.
Apie tai, kokį poveikį pirtis turi žmogaus sveikatai, "Respublikos" žurnalistė Danutė SAVICKAITĖ kalbėjosi su patyrusiu pirties žinovu Rimu KAVALIAUSKU.
- Neretai net medikai tik paviršutiniškai žino apie pirties poveiki žmogaus organizmui.
- Įrodyta, kad pirties procedūros teigiamai veikia visą organizmą, visų pirma kaulus, sąnarius, raiščius. Pirties karštis ir masažuojantis vantos poveikis atpalaiduoja arterinių kraujagyslių spazmus, išplečia kapiliarus. Į skaudamus audinius laisviau plūsta kraujas ir įsisenėjęs skausmas mąžta, išnyksta. Tad pirties procedūros sudaro puikų foną fizioterapijai, masažui.
Pirties šiluma teigiamai veikia sergančius osteochondroze, reumatu (jeigu tik jis nesusijęs su širdies
ligomis), kai kuriomis artrito formomis.
Beveik stebuklingą pirties poveikį puikiai žino ir sportininkai. Po ilgų varginančių treniruočių raumenyse susikaupia nemažai pieno rūgšties. Norint atgauti formą, ją reikia kuo greičiau pašalinti iš organizmo. Intensyvus prakaitavimas garinėje -geriausias būdas tai padaryti. Šlakai pasišalina kartu su prakaitu.
- Ar pirtis padeda užsigrūdinti?
- Terminės pirties procedūros yra plačiai žinoma respiratorinių ligų, taip pat ir gripo profilaktinė priemonė. Tereikia reguliariai lankytis pirtyje ir apsipylinėti šaltu vandeniu. Tai pažadina miegančius organizmo imuniteto rezervus.
- Sakoma, kad pirtis ne tik stiprina kūną, bet ir mažina streso padarinius, pakelia nuotaiką. Tai tiesa?
- Visa tai ypač būdinga vandens procedūroms. Kontrastinių vandens procedūrų metu kraujyje atsiranda medžiagų, vadinamų džiaugsmo hormonais - endorfinų. Būtent todėl po pirties jaučiamės ramūs ir laimingi.
- Ar kiekvienas atėjęs į pirtį taip jau ir taps sveikesnis?
- Pirties poveikis labai priklauso nuo pirtininko. Ne veltui rusai, nuo seno gerai išmanantys pirties subtilybes, sako, kad svarbiausia pirtyje "gerą garą padaryti".
Štai pirties žinovo Justino Naviko, pageidaujantiems iškūrenančio pirtį Trakų rajone Žvėryno kaime esančioje kaimo turizmo sodyboje, metodas - švelnus drėgnas garas ir... švelniai dygi kadugio ir beržo vanta. Galite pajusti, kaip tūkstančiai nuo garo suminkštėjusių spygliukų pamalonina kiekvieną jūsų kūno ląstelę. Jautresni žmonės, dažniausiai moterys, net lengvai apsvaigsta nuo užplūdusių laimės molekulių.
Norint pačiam atlikti tikrai veiksmingą pirties procedūrą, reikia daug žinoti. Kai pirties lankymas buvo šventa kaimo tradicija, tokios žinios būdavo įgyjamos natūraliai. Dabartiniam žmogui to jau reikia mokytis.
- Kokias vantas patartina naudoti pirtyje norint pasiekti kuo didesnį efektą?
- Latvijos gyduolių asociacijos narys, terminių vandens procedūrų specialistas Zieduonis Karkliniš, jau daugelį metų pirtyje sėkmingai taikantis įvairias terapines profilaktines procedūras, įsitikinęs, kad pirtyje galima ir verta naudoti beveik viską, kas auga gamtoje. Jis pats įvairiais atvejais naudoja per 80 skirtingų augalų vantų. Vienos jų labiau tinka moterims, kitos - vyrams. Vienos veikia kūną, kitos - jausmus ir nuotaiką.
Pavyzdžiui, ąžuolo vanta garsėja kraujo spaudimą mažinančiu poveikiu, o žydinčių liepos šakų vanta išvalo odą geriau nei brangus muilas.
Kiekviena pirtis turi savo charakterį, tik jį reikia išstudijuoti, kad galėtume tinkamai išnaudoti. Žmogus, eidamas į pirtį, turi susimąstyti, kokio efekto norėtų. Tikiuosi, kad kylantis prabangių pramogų centrų bumas nenustelbs paprastų žmonių vaistinės - medinės senolių pirties. Malonių pojūčių ir sveikatos niekada nebus per daug.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“