Uždaryti

Medetka

Jūs esate čia: Namai » Sveikata » Augalų savybės » Žolės » Medetka

Vaistinė medetka (lot. Calendula officinalis, rus. Календула, angl. Pot Marigold, vok. Ringelblume)

Vienmetis geltonais ar oranžiniais žiedais žydintis augalas, dažnai auginamas gėlynuose, prie namų. Žydi birželio - spalio mėn.

Vaistams vartojami žiedai, į vantas dedamas visas augalas. Džiovinant patartina džiovinti kartu su mechaniškai tvirtesnėmis žolėmis. Naudojama gėrimams, paklotams, vantoms. Puikiai sugrąžina žmogaus jėgas, pagerina regėjimą, audinių regeneraciją. Puikiai veikia nuo strijų kaip masažinė priemonė. Mažina skausmus, skatina komforto pajautimą. Padeda depresijų atvejais. Medetkos pirtyje naudojamos ir kaip vanta, ir kaip plautų paklotas. Pasižymi antiseptinėmis, spazmolitinėmis, uždegimus slopinančiomis savybėmis. Naudojama sunkiai gyjančioms žaizdoms, nudegimams gydyti. Šį augalą galima naudoti ir pirties gėrimams. Džiovintos medetkos geriau tinka rišti į vantas su kitais augalais.

Nuoviras skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą, malšina skausmus, atpalaiduoja spazmus, ramina, stabdo kraujavimą, gydo žaizdas, uždegimines ligas, mažina kraujospūdį, padeda esant aritmijai, prieširdžio skausmams, širdies neurozei, gastritui, kolitui, hepatitui, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opai, gimdos kaklelio erozijai, anginai, laringitui, parodontozei, inkstų akmenligei, onkologijai ( ypač pieno liaukos ir moters lyties organų ), dedervinėms opoms, niežinėms opoms, skrofulioziniams navikams, esant burnos ertmės ligoms – skalauti.

Medetka puikiai tinka odai (ypač užterštai) prižiūrėti: valo ir skatina ją regeneruotis. Stabdo uždegiminius procesus, gerai gydo žaizdas.

Švieži sumušti žiedai dedami ant karpų ir pūslių. Kelis lašus žiedų sulčių užlašinti ant lūpų kampučiuose atsiradusių pūslelių.

Atsargiai vartoti esant astmai, dilgėlinei, kitoms alerginėms ligoms.

Medetkos gydomosios savybės:

• ramina;
• atpalaiduoja nuvargus, mažina depresiją;
• teikia jėgų;
• vartojant prieš miegą, sapnai tampa reikšmingesni ir įdomesni;
• malšina skausmus;
• skatina audinių regeneraciją;
• gerina regėjimą.
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“