Uždaryti

Šeimos pirties diena

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Tradicijos » Šeimos pirties diena

Šeimos pirtis

Profesionalių pirtininkų asociacija ir Lietuviškos pirties akademija pirmąjį šeštadienį po Rudens lygiadienio paskelbė Šeimos pirties diena.

 

Ši diena pasirinkta ne veltui, mat pasibaigus vasarai ir jos darbams, norisi jaukumo. Pagal mūsų senolių papročius, pabaigus didelius darbus, prieš kiekvieną šventę buvo įprasta eiti į pirtį. Pirtis dažniausiai buvo kuriama šeštadienio vakare, o į ją kviečiami visi šeimos nariai ir užklydę keleiviai.

Tuomet pagrindinė pirties užduotis buvo nusiprausti, apvalyti ir kūną, ir sielą. Prieš pirtį buvo įprasta susitaikyti, pamiršti senas skriaudas ir klaidas, taip pat prisiminti tuos, kurie jau išėjo. Šiais laikais pirtis labiau suprantama kaip pramoga, bendravimo ir atsipalaidavimo priemonė. Tačiau pirtininkai ragina prisiminti senąsias tradicijas ir įprasminti buvimą pirtyje kartu su šeima.

Šią dieną visi raginami kūrenti pirtį (savo asmeninę ar nuomojamą) ir pasikviesti į ją savo šeimą, artimiausius žmones, dalintis pirties šiluma ir kurti savo tradicijas, ritualus, procedūras.

Pirties lankymo tradicija 2020 metais įtraukta į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šis vertybių sąvadas skatina semtis įkvėpimo iš mūsų senųjų tradicijų, pasiimant tai, kas prasminga, tinka mūsų laikams, keičiant jas savaip ir išsaugant tradiciją ateities laikams.


Šeimos pirties dieną pamini pirtys

Pirčių sodas. Dūminė pirtis.

Pirčių sodas suteikia jums kontaktą su gamta ir kokybišką be kompromisų tradicinę pirtį. Pirties šeimininkas  - Lietuviškos pirties akademijos vadovas atsako į jūsų klausimus. daugiau

Radviliškio pirtis

Šeimos pirtis, prižiūrimą Pirties meistrškumo kursų studento Rimo Aleknos. daugiau

Padainupio pirtis

 LPA studento, Pirties meistriškumo klubo nario Juliaus Kraujalio šeimos pirtis. daugiau

Vidūno pirtis

Privati sodybos pirtis Molėtų raj. daugiau

Žemaitiškas garas

Tai - žemaitiškos pirties kultūros salelė UK. Šeimininkai Saulius ir Tatjana aktyviai studijuoja pirties mokslus ir taiko juos praktikoje. Pirtis įrengta privataus namo kiemo pastate. Terasa, priepirtis ir pati garinė. Viskas padaryta Sauliaus rankomis,… daugiau

Kvapnioji pirtis

Nauja gurmaniška universali pirtis, kurią galima kūneti kaip dūminę ir kaip tradicinę periodinę. daugiau


Šeimos pirties diena 2023

Šiais metais Šeimos pirties diena – rugsėjo 23 d. Džiugu, kad Lietuviškos pirties akademijjos idėją palaiko ir jos sklaidos imasi vis daugiau organizacijų, o ypač Profesionalių pirtininkų asociacija, pirties mėgėjų klubai, viešosios bei privačios pirtys. Kad paskatintume į šią smagią šventę įsitraukti kuo daugiau žmonių, nutarėme kasmet skelbti vis kitą metų temą.

Metų tema – „Pirmąkart pirtyje“

Pirtį mėgsta ir į ją eina vis daugiau žmonių. Tačiau yra ir tokių, kurie joje nesilanko. Priežasčių gali būti pačių įvairiausių, pradedant tuo, kad tiesiog žmogus neturi pirties ir nežino, kur ją rasti, o jei žino, tai nedrąsu pradėti, baigiant kažkada buvusiomis nemaloniomis patirtimis, įsitikinimais ar baimėmis, jog, pvz., bus karšta, pakenks sveikatai ir pan. Ši diena – gera proga paskatinti ir pakviesti savo šeimos narius, draugus ar pažįstamus drauge išbandyti sveikos pirties malonumus. Galbūt turite savo ar mėgstamą nuomojamą pirtį, kurioje lankotės, ir vis neprisiruošiate į ją pakviesti savo artimųjų? Pakvieskite! O jei visi draugai ir pažįstami į pirtį jau seniai pakviesti, tiesiog raginame šią diena išbandyti ką nors naujo ir nepatirto – kad būtų naujų įspūdžių bei patirčių!

Šeimos pirties renginiai

Šios dienos esmė – eiti į savo (ar savo mėgstamą) pirtį su artimaisiais. Kad jus paskatintų, paragintų, motyvuotų ir palaikytų, pirtininkai kvies į teorinius ir praktinius mokymus, vaizdo konferencijas, dalinsis patarimais bei idėjomis.

Rugsėjo 23 d. džiaugtis šiluma kvies prie šios iniciatyvos besijungiančios pirtys.

Idėjos Šeimos pirties dienai

• Nėra namų be dūmų... Prieš pirtį buvo įprasta susitaikyti, pamiršti senas skriaudas ir klaidas. Puiki proga tai padaryti!
• Prisiminkite tuos artimuosius, kurie jau išėjo – jums priimtinu būdu palinkėdami jiems ramybės.
• Papuoškite pirties erdvę – juk šį kartą joje bus patys brangiausi jums žmonės.
• Jei įmanoma, pirties vaišėms ir procedūroms pasistenkite naudoti tai, kas jūsų pačių užauginta, surinkta, pagaminta.
• Po pirties įprasta apsirengti švariais drabužiais, tačiau bus labai gerai, jei pasistengsite, jog nors maža smulkmena būtų nauja, pirmąkart dėvima (pvz., naujos kojinės ar plaukų segtukas).
• Po pirties raskite laiko bendram pabuvimui, vakarienei.

Iniciatyvą palaiko:  Profesionalių pirtininkų asociacija

Kvietimas paminėti Šeimos pirties dieną

Kviečiame visas šeimas, turinčias pirtį ir einančias į ją iškūrenti ją šį šeštadienį ir pasidalinti su Pirtis.lt savo šeimos akimirkomis, atsiunčiant 3 pirties nuotraukas ir jūsų šeimos pirties tradicijos trumpą aprašymą. Aprašyme siūlome trumpai atsakyti į šiuos klausimus:

  1. Kokią pirtį turite?
  2. Kaip dažnai į ją einate?
  3. Kokias procedūras darote?
  4. Ar į pirtį eina vaikai? Vyresni šeimos nariai?
  5. Ar jūsų šeima turi savo pirties tradicijas?

Dalyvaudami akcijoje prisidėsite prie Lietuviškos pirties tradicijos išsaugojimo!


Žyma: šeimos pirtis.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“