Vantų galia
Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtis: Švaros ir sveikatos oazė » Vantų galia
Vantų galia
Žinoma, pirtis, be sveikatą gerinančios paskirties, turi ir kitą - higieninę. O jos geriausias palydovas - karštas vanduo. Nuo aukštos vandens temperatūros suaktyvėja organizmo medžiagų apykaita, išburksta paviršinis odos sluoksnis. Štai tuomet reikia čiupti į rankas vantas ir, šlakstantis vandeniu, pertis. Atsiskyrusi suragėjusi oda nuplaunama kartu su nešvarumais bei mikrobais. Šaltas vanduo po kaitinimosi dar labiau suaktyvina kraujotaką bei kvėpavimą. Kartojant karštą ir šaltą procedūras vyksta kraujo apytakos gimnastika. Tokie pratimai padeda pasiekti stulbinančių pojūčių.
Vantų paruošimas - žinojimo bei kantrybės reikalaujantis darbas. Žiemai jos ruošiamos per Jonines - tuo metu beržų lapai sukaupia daugiausia vertingų medžiagų ir tvirčiausiai laikosi ant šakelių. Vasarą vantas galima surišti prieš einant į pirtį, tačiau pačioje vasaros pradžioje lapeliai per daug gležni ir greitai nubyra.
Vantos turi būti storos, lengvos, padarytos iš šakelių, nupjautos sausu oru ir išdžiovintos pavėsyje, pučiant vėjeliui. Jos neturi nuplikti jau pirmą kartą garinantis. Prieš einant į pirtį vantas galima "kaitinti" - jos keletui minučių pamerkiamos į karštą vandenį. Ilgam jų ten palikti nereikia - dings aromatas. Šlapias vantas galima dėti ant karštų akmenų - nuo jų kylantys garai paskleis savo gydomąsias galias.
Labiausiai paplitusios beržinės vantos. Jų lapų sudėtyje yra eterinių aliejų, vitaminų C ir A, kurie palaiko odos jaunumą. Lapai gerai prilimpa prie kūno ir sugeria prakaitą. Ąžuolinė vanta prakaitą sugeria prasčiau. Tačiau ąžuolo lapai yra daug platesni ir todėl geriau "vaiko" garus. Jie labiau tiks tiems, kurie mėgsta gerai pasigarinti. Nors mūsų kraštuose eukalipto vanta - reta prabanga, tačiau vertėtų žinoti, kad tai yra pats tikriausias vaistas, kai sergate plaučių ligomis. Ji taip pat padeda gydyti pažeistas vietas, sąnarių skausmus ir patempimus. Spygliuočių vantai tinka eglės, kedro, kadagio šakos. Nors po apdorojimo spygliai pasidaro minkštesni, šiam procesui vis tiek reikėtų pasiruošti ir prieš periantis šiek tiek labiau "apšilti". Kad iš dilgėlių verdamos sriubos bei arbatos, žinome seniai. O štai dilgėlių vantos - tikras išsigelbėjimas, kai labai skauda sąnarius ir juosmenį. Norėdami išvengti nudilginimų, jas paprasčiausiai nuplikykite karštu vandeniu. Ievos vanta ypač gelbsti sergant gripu. Ievos lapuose esantys vitaminai - vieni iš geriausių kovotojų su bakterijomis. Jei norite, kad oda gautų skaistumo ir grožio, vanokitės liepinėmis vantomis.
Vanojimas pradedamas glostomaisiais judesiais - nuo pėdų, klubų ir pilvo, krūtinės ir kaklo link. Po to atsargiai pradedama perti kojas, pilvą, krūtinę, rankas. Užbaigiama trynimu: vanta prilaikoma viena ranka, o kita prie kūno prispaudžiami lapai. Vantos visada turi būti drėgnos. Visai vertėtų išbandyti "dvigubą" vanojimąsi. Dviem vantomis skirtingose rankose, vanoti ir savo nugarą, ir ant gulto gulintį žmogų. Šis būdas itin paplitęs Rusijoje.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“
Užduokite klausimą
Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.