Uždaryti

Vantos gydo ne tik kūną

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Vantos gydo ne tik kūną

Pirties gudrybės

Vantos gydo ne tik kūną

Nežinia, kas sugalvojo pirtyje naudoti medžių, krūmų šakas ir lapus, bet šis atradimas puikiai papildė garinės pirties galimybes. Dažniausiai naudojamos trijų rūšių tradicinės vantos - beržo, ąžuolo, kadagio. Vyrai paprastai vanojasi ąžuolinėmis, o moterys - beržinėmis vantomis. Ka daginės vantos nereikėtų naudoti kaip pagrindinės, verčiau kadagio šakeles su rišti su kito medžio šake lėmis. Kadaginė vanta - ir sveikatos suteikianti adatų terapija, ir masažas vienu metu (pasivanojus ja, pagerėja bendra savijauta ir emocinė būklė).

Tinkamai paruoštose vantose (jos turi būti nupjautos tinkamu laiku ir gerai išdžiovintos) yra medžio sulčių ir energijos, palankiai veikiančios organizmą. Vasarą ir rudenį geriau naudoti šviežiai pjautas vantas, žiemą, žinoma, - džiovintas. Tik kadaginių, pušinių, eglinių galima pasiruošti kada panorėjus. Pageidautina pasirinkti jaunas šakeles, nes senos žmogaus organizmui neteiks didelės naudos. Greta visų žinomų tradicinių vantų galima naudoti beveik visų gamtoje aptinkamų augalų, krūmų ir medžių šakeles. Vanojimo procese kiekvienas jų yra savaip naudingas, todėl reikia žinoti jų savybes. Išmanantis augalų savybes į pirtį gali neštis net 12-18 skirtingų vantų. Jei tiksliai nežinome augalų savybių, galime rišti vadinamąsias kokteilines vantas, kai į vieną surišame kelis augalus. Klasikinė ir pati populiariausia vanta yra beržinė. Beržo lapas korėtas, sugeba prilipti prie kūno ir sugerti išsi skyrusį prakaitą. Beržo lapai išskiria fitoncidus - lakiąsias medžiagas, valančias orą ir naikinančias mikroorganizmus. Gerai valo odą, malšina uždegimą, naikina ir minkština strazdanas bei randus, skatina prakaitavimą, neutralizuoja stresą. Beržas taip pat ramina nervus, malšina skausmus, naudingas sergant plaučių ligomis, nes plečia smulkiuosius bronchus.
Viena originaliausių vantų - dilgėlių. Ši vanta patyrusio vanotojo rankose daro stebuklus. Ji pagerina bendrą organizmo būklę, tonizuoja, puikiai stimuliuoja periferinę kraujotaką, todėl labai tinka nuo visų reumatinio pobūdžio skausmų. Dilgėlė taip pat skatina toksinių medžiagų išsiskyrimą. Padeda esant pakrikusiems nervams. Labai svarbu žinoti, kaip dilgėlių vantą paruošti. Ji rišama nedidelė, 5-7 šakelių. Dilgėles reikia pjauti ne sumedėjusias, o liaunas - tokias, kurios dar neturi dyglių. Prieš naudo jimą 2-4 min. palaikyti karštame, paskui - 3-4 min. šaltame vandenyje. Tai gydomoji vanta. Ypač nau dinga sergantiems reumatu ir tiems, kuriems dažnokai skauda juosmenį, laužo sąnarius. Nuolat periantis dilgėlių vanta, sumažėja kraujo spaudimas, atslūgsta nervinė įtampa. Rekomenduojama iš pradžių 2-3 min. pasiperti beržine ar ąžuoline vanta, o tada jau - 3 min. dilgėline.


Parengė VL žurnalistė Meilė Taraškevičienė
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“