Uždaryti

Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams

Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams


Manoma, kad pirmosios tokios pirtys atsirado visai ne Turkijoje, o Romoje. Iš romėnų idėją pasiskolino arabai ir tik vėliau – turkai. Arabai bei turkai šią pirtį vadina „hamam", tai išvertus reiškia „skleidžianti šilumą". Būtent – šilumą, malonią ir lengvą, tokią, kuri patiktų karštos pirties nemėgstančiam žmogui.


Turkų pirties papročiai

Kol turkų nebuvo pasiekusios garinės pirtys, jie prausdavosi ir atsigaivindavo tekančiu vandeniu. Kai šalyje išpopuliarėjo pirtis, turkams ji tapo ne tik švaros vieta. Turkiškos pirtys būdavo didžiulės ir aukštos, išpuoštos marmuro kolonomis ir mozaikomis – tikra architektūros ir meno grožybė.

Į pirtį būdavo einama pabendrauti, sužinoti naujienų ir gandų, netgi švęsti. Į hamamą buvo kviečiami svečiai taip parodant svetingumą ir gerą valią. Čia buvo aptariami įvairūs verslo ir politikos klausimai. Iki šių dienų pirtyje per apeigas prausiama nuotaka, švenčiama 40-oji naujagimio diena ir netgi vyksta gedulingos ceremonijos.

Moterys eidavo į tas pačias pirtis kaip vyrai, tačiau skirtingu laiku. Jaunos merginos pirtyje rodydavo savo siuvinėtus rankšluosčius, įvairiausiais ornamentais išdabintas pirties kurpaites, išpintus nuostabius ilgus plaukus ir gražų jauną kūną. Tačiau tai nebuvo skirta vyrų akims! Visas grožybes jos demonstruodavo siekdamos, kad kokia nors vyresnė, ir jei pavyks – turtingesnė moteris ją nužiūrėtų savo sūnui.

Sklinda legendos, kad būtent Turkiška pirtis išgydė gražuolę Egipto karalienę Kleopatrą nuo nuolatinių galvos skausmų. Vieno jaunuolio pasiūlytas vaistas iš pradžių sukėlė tų laikų gydytojams juoką. Tačiau putų masažas turkiškoje pirtyje pasirodė stebuklingai veiksmingas.

Po hamamo skliautu

Iki šių laikų tokiose pirtyse nėra jokių garo generatorių. Visa patalpa nuolat šlakstoma vandeniu iš tam skirtų vonelių, vadinamųjų kurnų. Oras čia sušyla nuo šildomų marmurinių sienų, grindų ir gultų.

Išskirtinis šios pirties bruožas – didžiulė drėgmė (net iki 100 procentų) ir palyginti neaukšta temperatūra (40°-50°C), tad jos teikiamais malonumais gali mėgautis net karščio nemėgstantys žmonės.

Lankantis turkiškoje pirtyje, pirmiausiai patenkama į persirengimo kambarį, kuriame lankytojai apsigaubia tradiciniais turkiškais rankšluosčiai ir įsispiria į sandalus.

Pasiruošus einama į pagrindinę didelę patalpą su akmeniniais gultais, vadinamą suma. Atsigulus ant rankšluosčiais užklotų įkaitusių marmuro gultų sušylama, atsipalaiduojama ir pamažu pradedama prakaituoti.

Tik gerai sušilus sumoje, einama į garo kambarius, kurie Lietuvoje dažniausiai ir vadinami Turkiška pirtimi. Jų būna ne vienas, dažnai net penki, su skirtinga temperatūra. Karščio mėgėjams yra garinė, kurioje temperatūra siekia beveik 100 °C.

Gerai pasikaitinus grįžtama į pagrindinę patalpą, kurioje atsipalaidavęs kūnas patenka į masažuotojo rankas. Kūnas nušveičiamas šiurkščia plaušine su putomis, išmasažuojamas kvepiančiais aliejais ir kremais ir apipilamas šaltu vandeniu.

Po visų masažų panyrama į negilius švarius, įvairaus karštumo vandens baseinus. Po to apsiliejama vandeniu iš kaušo, o visus malonumus vainikuoja apsilankymas poilsio patalpoje, vadinamojoje kaifoje. Čia galima atsigaivinti kava, arbata ir net užtraukti vėsų kaljano dūmą.

Turkiškos pirties privalumai:

• Tokioje pirtyje labai intensyviai atsikratoma toksinų.
• Po 15-20 minučių suaktyvėja kraujo apytaka, paspartėja medžiagų apykaita, tad greičiau krenta svoris.
• Drėgnas, karštas oras naudingas gydant peršalimo ligas, sinusitą, bronchitą, astmą.
• Turkiška pirtimi gali mėgautis žmonės, sunkiai ištveriantys karštį.
• Ji labai tinka po įtemptų treniruočių, nes atpalaiduoja raumenis.
• Po visų procedūrų oda tampa stangresnė, lygesnė, švelnesnė, tad aplanko ne tik lengvumo, bet ir atjaunėjimo pojūtis.
• Paskendus pirties garo debesyje išsisklaido visos neigiamos mintys.

--------------------------------------------------------------------------------

Savaime suprantama, kad tikrąsias šios pirties žavesio paslaptis galima sužinoti tik apsilankiusi Turkijoje. Stambule yra viena įspūdingiausių tokių pirčių – Galatasaray Hamami, statyta dar XV amžiuje ir vėliau rekonstruota. Ši pirtis be galo populiari dėl savo įspūdingos senovinės architektūros ir nepakartojamos atmosferos – į ją pasilepinti atvyksta pasaulio įžymybės ir didieji verslo pasaulio rykliai.

Greta Kazlaitė

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?