Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams
Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams
Turkiška pirtis – lengvo karščio mėgėjams
Manoma, kad pirmosios tokios pirtys atsirado visai ne Turkijoje, o Romoje. Iš romėnų idėją pasiskolino arabai ir tik vėliau – turkai. Arabai bei turkai šią pirtį vadina „hamam", tai išvertus reiškia „skleidžianti šilumą". Būtent – šilumą, malonią ir lengvą, tokią, kuri patiktų karštos pirties nemėgstančiam žmogui.
Turkų pirties papročiai
Kol turkų nebuvo pasiekusios garinės pirtys, jie prausdavosi ir atsigaivindavo tekančiu vandeniu. Kai šalyje išpopuliarėjo pirtis, turkams ji tapo ne tik švaros vieta. Turkiškos pirtys būdavo didžiulės ir aukštos, išpuoštos marmuro kolonomis ir mozaikomis – tikra architektūros ir meno grožybė.
Į pirtį būdavo einama pabendrauti, sužinoti naujienų ir gandų, netgi švęsti. Į hamamą buvo kviečiami svečiai taip parodant svetingumą ir gerą valią. Čia buvo aptariami įvairūs verslo ir politikos klausimai. Iki šių dienų pirtyje per apeigas prausiama nuotaka, švenčiama 40-oji naujagimio diena ir netgi vyksta gedulingos ceremonijos.
Moterys eidavo į tas pačias pirtis kaip vyrai, tačiau skirtingu laiku. Jaunos merginos pirtyje rodydavo savo siuvinėtus rankšluosčius, įvairiausiais ornamentais išdabintas pirties kurpaites, išpintus nuostabius ilgus plaukus ir gražų jauną kūną. Tačiau tai nebuvo skirta vyrų akims! Visas grožybes jos demonstruodavo siekdamos, kad kokia nors vyresnė, ir jei pavyks – turtingesnė moteris ją nužiūrėtų savo sūnui.
Sklinda legendos, kad būtent Turkiška pirtis išgydė gražuolę Egipto karalienę Kleopatrą nuo nuolatinių galvos skausmų. Vieno jaunuolio pasiūlytas vaistas iš pradžių sukėlė tų laikų gydytojams juoką. Tačiau putų masažas turkiškoje pirtyje pasirodė stebuklingai veiksmingas.
Po hamamo skliautu
Iki šių laikų tokiose pirtyse nėra jokių garo generatorių. Visa patalpa nuolat šlakstoma vandeniu iš tam skirtų vonelių, vadinamųjų kurnų. Oras čia sušyla nuo šildomų marmurinių sienų, grindų ir gultų.
Išskirtinis šios pirties bruožas – didžiulė drėgmė (net iki 100 procentų) ir palyginti neaukšta temperatūra (40°-50°C), tad jos teikiamais malonumais gali mėgautis net karščio nemėgstantys žmonės.
Lankantis turkiškoje pirtyje, pirmiausiai patenkama į persirengimo kambarį, kuriame lankytojai apsigaubia tradiciniais turkiškais rankšluosčiai ir įsispiria į sandalus.
Pasiruošus einama į pagrindinę didelę patalpą su akmeniniais gultais, vadinamą suma. Atsigulus ant rankšluosčiais užklotų įkaitusių marmuro gultų sušylama, atsipalaiduojama ir pamažu pradedama prakaituoti.
Tik gerai sušilus sumoje, einama į garo kambarius, kurie Lietuvoje dažniausiai ir vadinami Turkiška pirtimi. Jų būna ne vienas, dažnai net penki, su skirtinga temperatūra. Karščio mėgėjams yra garinė, kurioje temperatūra siekia beveik 100 °C.
Gerai pasikaitinus grįžtama į pagrindinę patalpą, kurioje atsipalaidavęs kūnas patenka į masažuotojo rankas. Kūnas nušveičiamas šiurkščia plaušine su putomis, išmasažuojamas kvepiančiais aliejais ir kremais ir apipilamas šaltu vandeniu.
Po visų masažų panyrama į negilius švarius, įvairaus karštumo vandens baseinus. Po to apsiliejama vandeniu iš kaušo, o visus malonumus vainikuoja apsilankymas poilsio patalpoje, vadinamojoje kaifoje. Čia galima atsigaivinti kava, arbata ir net užtraukti vėsų kaljano dūmą.
Turkiškos pirties privalumai:
• Tokioje pirtyje labai intensyviai atsikratoma toksinų.
• Po 15-20 minučių suaktyvėja kraujo apytaka, paspartėja medžiagų apykaita, tad greičiau krenta svoris.
• Drėgnas, karštas oras naudingas gydant peršalimo ligas, sinusitą, bronchitą, astmą.
• Turkiška pirtimi gali mėgautis žmonės, sunkiai ištveriantys karštį.
• Ji labai tinka po įtemptų treniruočių, nes atpalaiduoja raumenis.
• Po visų procedūrų oda tampa stangresnė, lygesnė, švelnesnė, tad aplanko ne tik lengvumo, bet ir atjaunėjimo pojūtis.
• Paskendus pirties garo debesyje išsisklaido visos neigiamos mintys.
--------------------------------------------------------------------------------
Savaime suprantama, kad tikrąsias šios pirties žavesio paslaptis galima sužinoti tik apsilankiusi Turkijoje. Stambule yra viena įspūdingiausių tokių pirčių – Galatasaray Hamami, statyta dar XV amžiuje ir vėliau rekonstruota. Ši pirtis be galo populiari dėl savo įspūdingos senovinės architektūros ir nepakartojamos atmosferos – į ją pasilepinti atvyksta pasaulio įžymybės ir didieji verslo pasaulio rykliai.
Greta Kazlaitė
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“