Uždaryti

Senųjų pirtelių kuždesiai

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Senųjų pirtelių kuždesiai

Et, pirtelės! Ne vienam šiandien jos siejasi su išgertuvėmis ir įvairiausiais pokštais, šventumu nė nekvepiančiais. Tuo tarpu "anksčiau tai buvo šventa vieta, prilyginama net bažnyčiai, susijusi su moraliniais dalykais. Lietuvių pirtyse nebuvo lėbaujama. Tai buvo įprasta senovės romėnų, Vakarų pirtyse", - sako Stasys Daunys, jau per dvidešimt melų besidomintis lietuviškomis pirtimis, jų istorija bei papročiais. Tomis temomis sukauptas nemažas archyvas, tyrinėtojo kolekcijoje - daugiau negu 2000 fotonegatyvų. S.Daunys su ekspedicijomis išvažinėjo visų Lietuvą, pats ilgų laikų vadovavo Rumšiškių liaudies buities muziejaus etnografijos skyriui. Tai, ką žinojo, sudėjo į savo mokslinę disertaciją. Deja, ji neišvydo dienos šviesos. S.Daunys pasakojo, kad buvo perspėtas tam tikrų instancijų. Mat jis - buvęs politinis kalinys. Dabar net trisdešimt tyrinėtojo straipsnių paskelbta spaudoje. Rengia spaudai keletą knygų apie pirteles. Įdomaus likimo žmogus, išleido dvi poezijos knygeles, greitai turėtų pasirodyti trečioji. Jo kambario lentynose eilėmis sudėlioti filosofinių užrašų tomai, rašyti daugiau sau, nei spaudai. Ar pasieks skaitytojų tyrinėtojo darbai apie pirteles, nežinia, nes trūksta pinigų.
...S.Daunys, sklaidydamas pirčių istorijos lapus, pasakoja: dabar įprasta, kad pirtyse šeimininkauja vyrai. šito anksčiau nebuvo.
Vyrai neturėjo savų pirties papročių, netgi pirtininkės praėjusiais amžiais buvo moterys. Pirtis buvo susijusi su visais moterų gyvenimo ciklais, ji tapo moterų buveine.
Pirtyje prasideda mergiščios arba paauglės auklėjimas, vėliau {merginimas - perkėlimas į mergų luomų. Tada mergaitė jau turi teisę rūtas sėti, moterų sueigose, pirtyse dalyvauti.
(Iš S.Daunio parengtos knygos apie pirčių papročius).
"Mergaitės, priklausydamos moterų pirties bendruomenei, turėjo ir savo autonominę mergijos bendrijų, tai atsispindi pirties papročiuose. Tų dienų, kai kūrenama bendruomeninė pirtis, mergaitės, kurios tarpusavyje geriau sutardavo, susitikusios nuspręsdavo eiti pirtin ar ne, ką veiks po pirties ir t.t. Ėjimas į pirtį joms buvo viena iš bendravimo formų. <...>
Mergaičių bendrijų konsolidavo savos paslaptys, kai kurios apeigos pirty, apie kurias plačiai nebuvo kalbama, ypač mergiščioms ir bernams. Tos paslaptys buvo susijusios su mergystės interesais, savo likimo spėjimais, šventinėmis mergaičių apeigomis, vakaronėmis. Dusetų apylinkėse dar XX a. pradžioje susitarusios prieš Jonines sueidavo pirtin ir slaptai spėdavo laimę. <...> A. Mažiulis 1941 m. yra užrašęs iš pasakorių, kad mergaitės prieš Jonines, tikriausiai išvakarėse, "susirinkdavo į vienų kurių kaimo pirtį ir ten plukdydavo vainikėlius". <...> Dusetiškės mergaitės prieš Jonines pirtyje atlikdavusios daug kilų apeigų, kurios taip pat buvo įslaptintos ir sužinomos tik atsitiktinai. Apeigos buvusios sudėtingos, susiijusios su fiziniais eksperimentais, apie tai su˛inota1932 m., "vienai sužalotai mergaitei patekus pas gydytojų".
<...> Su Kalėdomis susijęs, pavyzdžiui, Kūčių repertuaro stebuklingo kauliuko motyvas: "visiškai juodų katinų Kūčių vidurnaktį išvirinti pirtyje, kad išsiskirtų į kriuktelės panašus kauliukas. Tai ir esąs meilės kauliukas: juo truktelėjus, galima ką nors prisivilioti. Žinant mergaičių įbauginimus ("jos pačios bijodavo pasilikti, nes naktį visi velniai pirty", Kaišiadorys) neįtikėtina, kad kuri nors būtų bandžiusi minėtu būdu meilės kauliuko ieškoti, nes pasakoriai apie tai užsimintų."
Mergaitei pereinant į moterų luomų buvo kūrenama merginės pirtis. Po užsako bažnyčioje būsimoji nuotaka su draugėmis eidavo pirtine, ruošdavosi naujam gyvenimo tarpsniui. Po merginės pirties būdavo sutuoktuvių pirtis. Dabar jaunoji eidavo jau ne su draugėmis, o su jaunojo motina. Tai buvo tarsi vesdinimas į anytos namus, į naują šeima.
Pirtyse buvo ir gimdoma. Žiemų šalta, kurgi kitur eisi? Mažojoje Lietuvoje buvę atvejų, kai prieš krikštijant vaiką bažnyčioje buvo atliekami tam tikri ritualai pirtyse.
Šernmenų papročiai susiję ne tik su moterimis, bet ir su vyrais. Miręs žmogus aprengiamas baltais marškiniais, pasodinamas prie stalo pirtyje, kur ir vykdavo vadinamieji užgėrei. Senovėje pirtelėse gurkšnodavo grynų vandenį, tik vėliau - alų.
...Šiais laikais juokinga siūlyti gryną vandenilį pirtelėje siurbti. Ir neverta. Tačiau reikėtų pagalvoti apie senųjų lietuviškų pirtelių išsaugojimą, nepaleisti vėjais surinktų lobių.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?