Savaitgaliai pažadėti garui
Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Sauna - sėkmingiausiai eksportuotas Suomijos simbolis » Savaitgaliai pažadėti garui
Savaitgaliai pažadėti garui
Saunos Suomijoje būna trijų rūšių. Elektra šildomą sauną galima įrengti bute. Kaimo vietovėse iki šiol dažniausiai statomos tradicinės malkomis kūrenamos saunos, kurias suomiai mėgsta labiau nei moderniąsias. Jose suomiai vanojasi beržinėmis ir ąžuolinėmis vantomis, išsipėrę ilsisi gryname ore, maudosi upėje ar ežere, retkarčiais žiemą voliojasi sniege ar pasineria į eketę.
Ne mažiau populiarios dūminės saunos. Jos taip pat kūrenamos malkomis, tačiau dūmai nukreipiami ne laukan, o į patalpą, kur žmonės periasi. Suomiai tvirtina, kad pastarosios saunos, iš kurių jie dažnai išlenda juodi lyg velniai, yra pačios geriausios.
Senovinės dūminės pirtys vienu metu jau buvo beveik beišnykstančios, šiuo metu jų Suomijoje priskaičiuojama tik apie 5 tūkst.
Paprastoje saunoje santykinis oro drėgnumas svyruoja nuo 10 proc. iki 25 proc., priklausomai nuo ant akmenų pilamo vandens kiekio. Turkiškoje (garinėje) pirtyje drėgmė gali pasiekti ir 100 proc. Beje, pirtys, statytos Suomijoje ir aplinkiniuose regionuose, nuo kitų skiriasi tuo, kad oro drėgnumas čia buvo periodiškai keičiamas pilant vandenį ant įkaitusių krosnies akmenų.
Ilgą laiką saunos Suomijoje buvo statomos kiemuose, o nuo XX amžiaus pradžios – prie ežero. Gerai įkaitinti sauną seniau užtrukdavo visą dieną, mat reikėdavo parinkti tinkamai malkas, jas sudėti tam tikru būdu. Pirties kūrimo gudrybės buvo perduodamos iš kartos į kartą. Ilgainiui suomiai šį ritualą supaprastino, tačiau saunos kūrimas ir mėgavimasis ja vis tiek užtrunka kelias valandas.
Tipiškas suomių savaitgalis atrodo maždaug taip: šeštadienio rytą šeima susikrauna būtiniausius daiktus, prisiperka maisto ir traukia į vadinamąjį vasaros namelį. Tokias poilsiavietes, kuriomis nustatytos
net mažiausių ežerų pakrantės, turi dauguma miestiečių. Savaime suprantame, kad prie kiekvienos poilsiavietės įrengta po sauną. Šeimos galvos darbas – ją įkaitinti, kad vakare visi galėtų pasimėgauti tradiciniu malonumu. Kitą dieną suomiai traukia namolio į miestus, kad po savaitės vėl grįžtų.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“