Uždaryti

Poveikis širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo sistemoms

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Gydanti pirtis » Poveikis širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo sistemoms

Poveikis širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo sistemoms

Aukštoje temperatūroje labai suintensyvėja širdies darbas. Širdis ir kraujagyslės gauna papildomą krūvį. Saunoje, kur temperatūra labai aukšta, padažnėja širdies susitraukimai, padidėja jų jėga. Kuo temperatūra saunoje aukštesnė, tuo intensyviau dirba širdis. Kaitinantis pirtyje daugiau nei 10 minučių, širdis perkraunama ir jos raumuo gauna mažiau deguonies. Tuomet žmogus junta dažną širdies plakimą, gali atsirasti nemalonių jutimų širdies plote, žmogui sunkiau kvėpuoti. Taigi ilgai būti pirtyje neleidžia ne aukšta temperatūra, o sutrikęs širdies darbas.

Būtina prisiminti, kad širdies funkcija pirtyje intensyvėja kitaip, negu dirbant fizinį darbą. Aukštoje temperatūroje labai išsiplečia odos kraujagyslės, suintensyvėja prakaito, riebalų liaukų veikla, kraujas kaupiasi odoje, vanduo intensyviai atiduodamas aplinkai. Vidaus organų kraujagyslės susitraukia, ten kraujotaka sulėtėja, organai mažiau aprūpinami maisto medžiagomis ir deguonimi. Kraujas iš vidaus organų suteka į paviršinius kūno audinius: odą, poodinį audinį. Tuo tarpu dirbant fizinį darbą, pagerėja raumenų, tame tarpe ir širdies, aprūpinimas krauju.

Saunoje širdis deguonies gauna mažiau dar ir dėl to, kad deguonies uždarame, įkaitusiame saunos ore nepakanka. Taigi širdis turi intensyviai dirbti nepalankiomis sąlygomis. Todėl pirtyje reikia laikytis optimalaus režimo.

Kaitinantis labai aukštoje temperatūroje, gausiai išprakaitavus, netenkama daug skysčių, o kartu su jais ir kalio. Kaip hipokalemijos (būklė, kai žmogaus kraujo serume pavojingai sumažėja kalio koncentracija) pasekmė gali sutrikti širdies ritmas.

Garinės pirtys labiau veikia širdies ir kraujagyslių sistemą. Drėgname ore organizmas daugiau įšyla, prakaituoja, suintensyvėja kraujotaka odoje ir poodyje. Širdis labiau apkraunama, būna dažnesnis pulsas ir didesnis kraujospūdis.

Vandens procedūrų metu, dėl žemos temperatūros poveikio kraujas organizme pasiskirsto priešingai: iš išorinių kūno audinių suteka į vidaus organus, raumenis.

Po pirties dar kurį laiką širdis funkcionuoja intensyviau, tą laiką patartina skirti pasyviam poilsiui. Nepatartina gerti alkoholinių ir tonizuojančių gėrimų, kavos, stiprios arbatos.

Kvėpavimo sistema. Kaitinantis pirtyje, kvėpavimas padažnėja ir pagilėja. Labai intensyvėja šilumos apykaita. Įkvepiant karštą orą, organizmas šyla pro plaučius. Kuo oras sausesnis, tuo organizmas labiau šyla pro plaučius. Pro odą labiau šildo drėgnas oras, kurio šiluminis laidumas didesnis. Įšilęs plaučiuose kraujas per keliolika sekundžių pasiekia vidaus organus ir sukelia malonų šilumos jutimą. Pro plaučius organizmas ir vėsinamas iškvėpiant vandens garų prisotintą orą.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“