Uždaryti

Plakimosi vantomis žinių užkampyje

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Plakimosi vantomis žinių užkampyje

Suomija tėra saunos kultūros užkampis, – apibendrino Lauri Tuominen tai, ką pamatė Visų šventųjų dieną Rymättylä kaimelyje esančioje Herrankukaro dūminėje saunoje.
Čia vyko plakimo vantomis pasaulio pirmenybės, kurių stebėti ponas Tuomineneas atvyko kartu su 40 kitų kaitinimosi sanoje gerbėjų.
Varžybų dalyviai, teisėjai ir žiūrovai pusvalandį prakaitavo 12 valandų kūrentoje saunoje, kol  atėjo pirmoji gaivinanti pertrauka. Varžybas organizavo Tarptautinis dūminės saunos klubas ir Lietuvos saunos akademija, kuri yra viena iš aukščiausio lygio saunos ir plakimosi vantomis kultūros propaguotojų. Akademijoje yra organizuojami įvairūs kursai, kurių metu dalyviai susipažįsta su įvairiomis plakimosi technologijomis ir plakimosi poveikiu organizmui.
Suomijoje vantos yra rišamos tik iš beržų. Savo ruožtu Baltijos šalyse ir Rusijoje vantoms naudojamo ąžuolų, drebulių, liepų ir net kadagių šakelės. Tarp teisėjų ant viršutinio plauto sėdėjęs lietuvis Rimas Kavaliauskas papasakojo, kad jo tėvynėje, Latvijoje ir Rusijoje dažnai manoma, kad Suomijoje saunos būna tik elektrinės. Saunoje būna taip karšta, jog svyla oda. Pašnekovas mandagiai pakomentavo, kad yra įvykęs kažkoks apmaudus nesusipratimas.
Dėl plakimosi vantomis čempiono titulo varžėsi 9 dalyviai. Be jau anksčiau minėtų šalių varžybose buvo ir du dalyviai iš Ukrainos.
Vienas iš Suomijos atstovų negalėjo atvykti į Rymättylä. Dauguma dalyvių yra tikri profesionalai, kurie tiesioginiame darbe plaka vantomis ir masažuoja saunų lankytojus.
Varžybose didžiausias dėmesys buvo kreipiamas į techniką, deramo plakimo būdo parinkimą, emocinio ryšio tarp plakančiojo ir plakamojo palaikymą, masažavimo vanta relaksacinį poveikį ir darbų atlikimo ergonomiją. Papildomi balai buvo skiriami už meninį įspūdį ir vanotojo aprangą

Nepaisant to, kad į varžybas buvo susirinkusi saunos kultūros aukštuomenė, suomiška publika artkartėmis svečių pasirodymus stebėjo net kvapą sulaikiusi. Pasaulio pirmenybėse nugalėtoju tapo Vitalij Marcenko iš Ukrainos. Antąją vietą užėmė Egidijus Žukauskas iš Lietuvos, trečiąją – Svetlana Serebrova iš Rusijos. Suomijos atstovas Lauri Salminen‘as liko šeštuoju.

Plakimas vantomis yra prakaito ir sugebėjimų reikalaujantis menas

Palyginus su Lietuvos, Latvijos ir Rusijos saunos kultūra, Suomijoje plakimasis vantomis yra ganėtinai elementarus. Saunos mylėtojai iš Suomijos net apgailestavo, kad plakimasis vantomis Suomijoje yra beišnykstanti etnokultūros dalis.
Iš įvairių medžių šakelių surištos vantos švytavo šeštadienį Herrankukkaro dūminėje saunoje Rymättylä kaimelyje surengtose kaitinimosi saunoje Pasaulio pirmenybėse. Sirgaliais buvo Suomijos saunos klubo nariai.
Be suomiškojo Saunos klubo varžybų organizatoriais buvo ir Lietuvos saunos akademija, kuri ruošia vanotojus, tyrinėja saunos kultūrą ir skatina sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių saunų veiklą.
Dauguma svečių iš užsienio buvo dalyko profesionalai, kurie dirba pvz. sanatorijose masažuotojais. Tai matėsi ir iš rezultatų. Nugalėtoju tapo Vitalij Marcenko iš Ukrainos. Antąją vietą užėmė Egidijus Žukauskas iš Lietuvos, trečiąją – Svetlana Serebrova iš Rusijos. Suomijos atstovas Lauri Salminen‘as liko šeštuoju.
 

Vertė Rytė Baublytė-Savaja,
Suomijos Respublkos Abmasada Lietuvoje

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 9 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 7 vietos
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 10 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 22 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 15 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 27 vietos
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: šeimos pirties scenarijius

2021-02-22
Liko 27 vietos
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.

Turun Sanomat apie 2-ąji Tarptautinį vanojimo čempionatą