Uždaryti

Plakimosi vantomis žinių užkampyje

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Plakimosi vantomis žinių užkampyje

Suomija tėra saunos kultūros užkampis, – apibendrino Lauri Tuominen tai, ką pamatė Visų šventųjų dieną Rymättylä kaimelyje esančioje Herrankukaro dūminėje saunoje.
Čia vyko plakimo vantomis pasaulio pirmenybės, kurių stebėti ponas Tuomineneas atvyko kartu su 40 kitų kaitinimosi sanoje gerbėjų.
Varžybų dalyviai, teisėjai ir žiūrovai pusvalandį prakaitavo 12 valandų kūrentoje saunoje, kol  atėjo pirmoji gaivinanti pertrauka. Varžybas organizavo Tarptautinis dūminės saunos klubas ir Lietuvos saunos akademija, kuri yra viena iš aukščiausio lygio saunos ir plakimosi vantomis kultūros propaguotojų. Akademijoje yra organizuojami įvairūs kursai, kurių metu dalyviai susipažįsta su įvairiomis plakimosi technologijomis ir plakimosi poveikiu organizmui.
Suomijoje vantos yra rišamos tik iš beržų. Savo ruožtu Baltijos šalyse ir Rusijoje vantoms naudojamo ąžuolų, drebulių, liepų ir net kadagių šakelės. Tarp teisėjų ant viršutinio plauto sėdėjęs lietuvis Rimas Kavaliauskas papasakojo, kad jo tėvynėje, Latvijoje ir Rusijoje dažnai manoma, kad Suomijoje saunos būna tik elektrinės. Saunoje būna taip karšta, jog svyla oda. Pašnekovas mandagiai pakomentavo, kad yra įvykęs kažkoks apmaudus nesusipratimas.
Dėl plakimosi vantomis čempiono titulo varžėsi 9 dalyviai. Be jau anksčiau minėtų šalių varžybose buvo ir du dalyviai iš Ukrainos.
Vienas iš Suomijos atstovų negalėjo atvykti į Rymättylä. Dauguma dalyvių yra tikri profesionalai, kurie tiesioginiame darbe plaka vantomis ir masažuoja saunų lankytojus.
Varžybose didžiausias dėmesys buvo kreipiamas į techniką, deramo plakimo būdo parinkimą, emocinio ryšio tarp plakančiojo ir plakamojo palaikymą, masažavimo vanta relaksacinį poveikį ir darbų atlikimo ergonomiją. Papildomi balai buvo skiriami už meninį įspūdį ir vanotojo aprangą

Nepaisant to, kad į varžybas buvo susirinkusi saunos kultūros aukštuomenė, suomiška publika artkartėmis svečių pasirodymus stebėjo net kvapą sulaikiusi. Pasaulio pirmenybėse nugalėtoju tapo Vitalij Marcenko iš Ukrainos. Antąją vietą užėmė Egidijus Žukauskas iš Lietuvos, trečiąją – Svetlana Serebrova iš Rusijos. Suomijos atstovas Lauri Salminen‘as liko šeštuoju.

Plakimas vantomis yra prakaito ir sugebėjimų reikalaujantis menas

Palyginus su Lietuvos, Latvijos ir Rusijos saunos kultūra, Suomijoje plakimasis vantomis yra ganėtinai elementarus. Saunos mylėtojai iš Suomijos net apgailestavo, kad plakimasis vantomis Suomijoje yra beišnykstanti etnokultūros dalis.
Iš įvairių medžių šakelių surištos vantos švytavo šeštadienį Herrankukkaro dūminėje saunoje Rymättylä kaimelyje surengtose kaitinimosi saunoje Pasaulio pirmenybėse. Sirgaliais buvo Suomijos saunos klubo nariai.
Be suomiškojo Saunos klubo varžybų organizatoriais buvo ir Lietuvos saunos akademija, kuri ruošia vanotojus, tyrinėja saunos kultūrą ir skatina sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių saunų veiklą.
Dauguma svečių iš užsienio buvo dalyko profesionalai, kurie dirba pvz. sanatorijose masažuotojais. Tai matėsi ir iš rezultatų. Nugalėtoju tapo Vitalij Marcenko iš Ukrainos. Antąją vietą užėmė Egidijus Žukauskas iš Lietuvos, trečiąją – Svetlana Serebrova iš Rusijos. Suomijos atstovas Lauri Salminen‘as liko šeštuoju.
 

Vertė Rytė Baublytė-Savaja,
Suomijos Respublkos Abmasada Lietuvoje

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“